Jedinečná nabídka nejen pro školy: chcete navštívit české elektrárny a přitom nevytáhnout paty z domu?

autor: Martin Schreier
Chtěli byste navštívit běžně nepřístupné prostory českých jaderných elektráren nebo elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie a k tomu si vyslechnout odborný výklad o jejich fungování? Tuto zajímavou možnost, vhodnou pro školy i soukromé osoby, vám nabízí projekt Virtuálně v elektrárně. Termíny a způsoby registrace se dozvíte v článku.


Třídy mají poslední šanci v tomto školním roce navštívit elektrárnu on-line

I v březnu mohou školáci trávit výuku „VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ“. Edukace zážitkem „na dálku“ se osvědčila, a ČEZ tak pro enormní zájem ze strany pedagogů prodlužuje on-line prohlídky elektráren o jeden měsíc.

Kromě toho budou virtuální exkurze celý březen zpestřovat volný čas také dětem v dětských domovech a lidem v domovech seniorů. Navštívit mohou Temelín, Dukovany nebo elektrárny využívající obnovitelné zdroje. Registrovat se lze zdarma na www.virtualnevelektrarne.cz.

On-line exkurze do bezemisních elektráren absolvovalo už 62 875 lidí, drtivou část z toho tvoří děti školou povinné. O unikátní zážitek z návštěvy nejstřeženějších prostor v zemi nakonec nepřijdou ani v březnu. „Původně jsme plánovali, že projekt VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ poběží do konce února.

Poptávka je ale tak velká, že jsme se rozhodli nabídnout školám ještě jeden měsíc navíc. Každý den nám chodí desítky pozitivních ohlasů, které nás motivují program ještě víc zlepšovat. Kromě obsahu prohlídek si učitelé chválí i formu. Snad každý si v tomto nebo uplynulém školním roce prošel distanční výukou, často nám pak chodí zprávy, ve kterých nám učitelé děkují za inspiraci, jak děti zaujmout na dálku,“ říká vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

To potvrzuje například i člen učitelského sboru Základní školy Chýně: „Měsíce života v prostředí distanční výuky, střídajících se karantén a nejrůznějších změn zdokonalily nás učitele v improvizaci a hledání nových možností, jak podpořit pozornost žáků a udělat výuku v podmínkách online prostředí i běžné výuky o něco pestřejší. Virtuální prohlídky nám v tom určitě pomohly. Byly zábavným a nekonvenčním prostředkem podpory zájmu o přírodovědná a technická témata a současně pozvánkou na návštěvu jednotlivých elektráren,“ říká učitel předmětu Science, Michal Blaško.

K březnovému vysílání on-line prohlídek se mohou zdarma přihlásit i další zájemci. Kromě široké veřejnosti je program vhodný také pro dětské domovy či domovy seniorů. Právě tyto skupiny se mezi diváky objevují čím dál častěji. „Podobně jako u škol jde pro ně často o jedinou možnost, jak se v době ovlivněné různými restrikcemi někam podívat.

Díky on-line prohlídkám nahlédnou do míst, kam se ani většina našich zaměstnanců nedostane, a přitom nemusí vůbec opustit bezpečí a pohodlí svého domova. Dokonce se nám stalo, že k nám z jednoho pečovatelského domu zavítal pán, který se podílel na stavbě Dukovan. Rád s našimi průvodci na tuto dobu zavzpomínal a my jsme mu na oplátku zodpověděli všechny dotazy,“ dodává Kateřina Bartůšková.

Na březnové on-line prohlídky elektráren se mohou zájemci zdarma hlásit na webu: www.virtualnevelektrarne.cz. Exkurze probíhají každý všední den – dopoledne pro školy, ve vybraných odpoledních hodinách i pro veřejnost. Ta má možnost sledovat je přes MS Teams, nebo na Facebooku Skupiny ČEZ.

Projekt VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ doplňuje pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí dětem i učitelům navzdory epidemii. V on-line prostředí například pokračují interaktivní besedy Energie – budoucnost lidstva, týdně také přibývají novinky a zajímavosti na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz.

Na opětovné otevření infocenter čeká novinkový projekt ReakTour - skupinová speciální prohlídka, která pomocí brýlí s virtuální realitou přenese lidi z kinosálu rovnou na reaktorový sál Jaderné elektrárny Temelín.autor:
Martin Schreier

datum vydání:
23. února 2022


Diskuze k článku „Jedinečná nabídka nejen pro školy: chcete navštívit české elektrárny a přitom nevytáhnout paty z domu?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.