Konopí – zázračná ale riziková rostlina

autor: Blanka Holzäpfelová
Konopí seté je mezi lidmi poměrně známá rostlina. Především jako droga marihuana, která se z této rostliny vyrábí. Její pěstování je regulováno zákonem. Konopí má však široké využití v oblasti zdravotnictví, technice ale i textilním průmyslu. Pojďme se na obě strany této mince podívat.


V oblasti zdraví je konopí známo především svými účinky na psychiku

Působí aktivizačně, ale zároveň má i tlumicí účinky, někdo tedy po jeho kouření pociťuje spíše veselou a povznesenou náladu, provázenou obvykle chichotáním, někdy i s halucinacemi, někdo se však cítí spíš utlumený a otupělý. Udávají se mnohé účinky, od řešení úzkostí, depresí, autismu, posttraumatické stresové poruchy, stresu, výkyvů nálad až po obsese a psychózy. Údajně prý chrání nervová spojení před poškozením a před demencí I proto je hojně využíváno například při léčbě Alzheimerovy, Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, amyotrofické laterální sklerózy nebo Tourettova syndromu.

U sportovců pak zvyšuje výkonnost, pomáhá na zotavení po vyčerpání nebo fyzické námaze. Příznivě též působí na bolest, tlumí křeče a chronické bolesti, žádaný je u pacientů s rakovinou jako tlumicí prostředek nádorové bolesti. Zároveň údajně pomáhá tlumit nádorové bujení a přináší úlevu po chemoterapii či radioterapii.

Obsah THC se využívá pro zvýšení chuti k jídlu, pokud je naopak v konopí zvýšený obsah CBD, chuť k jídlu mírní. Zmírňuje i nechutenství a podporuje peristaltiku střev. Pomáhá rovněž při nejrůznějších kožních chorobách, alergiích, hojení zánětů, autoimunitní poruchy, problémy s menstruací, při léčbě alkoholismu, cukrovky, zeleného i šedého zákalu, pomáhá na poruchy imunity či má pozitivní vliv při léčbě cukrovky.

Zní to téměř jako zázračná rostlina, až by se člověk divil, proč se neprodává v obchodech místo salátu.

Tato rostlina má však své ale

Konopí nesmí užívat lidé s některými duševními poruchami (především schizofrenie). Při plicním onemocnění není možné konopí inhalovat, vnitřní užití nevadí. Též osoby s vysokým tlakem by se kouření měly vyvarovat, jelikož zpočátku inhalace tlak stoupá. Dále je kontraindikováno pro osoby užívající léky na ředění krve, a samozřejmě pak pro těhotné (snižuje porodní hmotnost dítěte), kojící ženy a malé děti!

Díky hojnému využívání v podobě marihuanové drogy se konopí dostalo pod regulaci zákona

V současně době je tedy v domácím prostředí možno pěstovat pouze rostliny s obsahem THC do 0,3% na ploše maximálně 100 m2, v případě pěstování většího množství je třeba tuto skutečnost nahlásit celní správě. Certifikované osivo v ČR distribuuje například firma Agritec nebo Klub organického zemědělství u pana Petra Chelčického Hradila.

Počet semen není zákonem stanoven, legálně však lze vypěstovat max. 5 rostlinek s obsahem THC vyšším než 0,3%. Je povoleno mít u sebe dávku o hmotnosti do 10 g – pakliže neprokážete léčebné využití, hrozí vám přestupkové řízení a pokuta až 15 tisíc Kč. Při pěstování můžete dostat i 6 měsíců nepodmíněně, pokud navíc rostliny pěstujete pro jiné osoby, pak je sazba 1-5 let nepodmíněně. V momentě sušení už prakticky začíná výroba drogy, rozhodující je však vždy obsah THC v rostlině.

Samčí rostliny nemají pro lidské účely využití, musí se tedy ze sadby odstranit. Samičí rostliny poznáme podle menšího počtu listů, silnějších pylových váčků na kloubech stonku, absencí pestíků a silnějšího stonku. Samčí rostliny rostou více do výšky. Ze samičích rostlin pak sbíráme především květy, listy a semena. Stonky a dřevnaté části se dají využít jako bioodpad. Syrové konopí není psychoaktivní. Vždy je třeba konopí nějak upravit, po požití syrového může nastat neschopnost strávit potravu a silné zvracení!

Pokud jste dostali od svého lékaře recept na konopí, nemusíte se hned děsit Od 1.1.2020 pojišťovny hradí 90 % ceny, měsíčně lze předepsat max. 30 g. České léčebné konopí dodává například firma Elkoplast Slušovice s obsahem THC 6 % a CBD 7,5 %. Výtažek se užívá obvykle po kapkách, pokud užíváte části konopné rostlinky, je třeba, aby je doprovázel nějaký alkohol nebo tuk, jinak je vstřebatelnost účinných látek minimální. Ve vodě se látky nerozpouští, obvykle je navíc nutné, aby přípravek prošel tepelnou úpravou nad 105oC.

Kuřáky konopí nepotěší fakt,

že při kouření se ztratí až polovina účinných látek a účinek je krátkodobý, obvykle asi 15 minut, max. 2-3 hodiny. Při konzumaci formou potravy se efekt dostaví nejdříve za 1,5 hodiny a trvá pak několik hodin.

Proto je třeba dbát, abychom dávku nezvyšovali nebo neužili více produktů s konopím najednou, jelikož hrozí pozdější kumulace látek v organismu.

Jídlo z konopí skladujeme max. 24 hodin, konopné mléko max. 2 dny, chléb z konopné mouky max. týden, za studena lisovaný konopný olej max. rok v chladu a temnu. Čaj bývá hojně využíván pro analgetické účinky, neobsahuje však kanabinoidy, jelikož ty nejsou rozpustné ve vodě.

Užíváme vždy co nejmenší dávku (v řádech mikrogramů), několik kapek, kapičku masti atd. a dávku postupně zvyšujeme. Při nadměrné dávce konopí zvyšuje pocit úzkosti a deprese, při správném dávkování obvykle podporuje spíš jejich redukci. Obvykle je nutný zvýšený příjem tekutin, aby se podpořilo vyplavování škodlivých látek. Pokud jste užili vyšší dávku, jako „protijed“ by měla fungovat šťáva z citronů a pistácie.

Nejčastějším nežádoucím účinkem konopí jsou krátkodobá ztráta paměti, úzkost, sucho v ústech, nepřiměřené chichotání, náladovost, změny ve vnímání reality a v chování (vnímání barev, času, tvarů, fantazírování), únava, ospalost nebo naopak zvýšená aktivita a nespavost, střevní potíže, závrať, zarudnutí očí nebo výkyvy krevního tlaku.

U dlouhodobých kuřáků stoupá riziko plicního onemocnění (především chronický zánět průdušek), vznik schizofrenie a psychóz a dalších duševních poruch. Při kouření navíce vdechujeme dehty a dráždivé látky, čímž hrozí prudký kašel a silné podráždění průdušek.

Obvykle je třeba vyzkoušet 1-3 inhalace, než najdete správnou dávku pro sebe. Nejbezpečnější je inhalace z vaporizéru, i ta ale ovšem není bez rizika. Zadržování kouře nezvyšuje účinky, 95 % THC se vstřebá ihned po vdechnutí.

Samozřejmostí je nesdílení kuřáckého vybavení, zapalování je třeba provádět speciální konopný papír potažený včelím voskem, nikdy ne sirkami nebo zapalovačem, jinak dochází ke vdechování toxických látek. To platí i pro vodní dýmku, kde současně s konopím obvykle vdechujeme i hliník, toxiny z plastů nebo nejrůznější patogeny, zvláště při sdíleném užívání. Užívání před 20.rokem života ničí nervové spoje.

Věřím, že zůstanete u léčivých schopností konopí a využijete tuto rostlinu tak, abyste nepoškodili sebe nebo své okolí. Byla by to škoda.

Zdroje:
BLESCHING, Uwe. Velká kniha o léčbě konopím pro 21.století. Volvox Globator, 2018. ISBN 978-80-7511-416-7

Bylinky Revue, 2019-2024. Praha. ISSN 1804-3135

DUPAL, Libor. Kniha o marihuaně. Maťa, 2010. ISBN 978-80-7287-136-0

HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0

LANDA, Leoš a JUŘICA, Jan. Léčebné konopí v současné medicínské praxi. Grada, 2020. ISBN 978-80-247-3967-0témata článku:
autor:
Blanka Holzäpfelová
zdravotní sestra, autorka knihy Rostlinná léčba bez rizik

datum vydání:
6. března 2024


Diskuze k článku „Konopí – zázračná ale riziková rostlina“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!