Krysa versus potkan: jaký je mezi nimi rozdíl, kdo z nich je chytřejší a k lidem přítulnější?

autor: Anna Nebeská
Mnoho lidí sice nerozezná krysu od potkana, ale v jednom mají jasno - jsou to nebezpeční škůdci, kterých je třeba se bát. Ve skutečnosti jsou to ale zajímavá zvířata, ze kterých může být i skvělý zvířecí kamarád. Náš článek vám o rozdílech mezi potkanem a krysou prozradí víc.


Rozdíly mezi krysou a potkanem

Jaký je rozdíl mezi krysou obecnou (Rattus rattus) a potkanem obecným (Rattus norvegicus)? Oba druhy sice patří do stejné čeledi myšovití (Muridae) a jsou si částečně podobné, ale jejich chování, inteligence a vzhled se liší.

Krysy jsou menší a obecně štíhlejší než potkani, kteří bývají mohutnější. Krysa má velké, špičaté uši a hlavu ve tvaru trojúhelníku, potkan má plochou hlavu s kulatými ušima.

Krysí tělo je dlouhé přibližně 15 - 23 cm, její ocas měří 18 - 25 cm. Naopak potkani jsou dlouzí 16 - 27 cm a jejich ocas má délku jen 13 – 20 cm. Potkani mají tedy na rozdíl od krys tělo kratší než ocas. Jejich ocas je také mohutnější.

Rozdíl je i v barvě. Krysy mají tmavší barvu, která se pohybuje od šedohnědé až po tmavě hnědou. Potkani jsou světlejší barvy, většinou od světle hnědé až po bílou.

Co se týče inteligence, tak zde se výzkumy dost rozcházejí. Například výzkum z roku 2012, publikovaný v časopise Learning & Behavior, tvrdí, že potkani z hlediska inteligence nad krysami vítězí. Jsou schopni rychleji se učit novým dovednostem a dokážou si i lépe pamatovat, co se naučili.

Naopak jiný výzkum vedený J. J. Deaconem v roce 2006 zase tvrdí, že chytřejší jsou krysy. Podle tohoto výzkumu jsou krysy schopné se rychleji učit a lépe si zapamatovat si nové informace. Krysy se dokonce mohou naučit řešit složité úkoly a používat nástroje.

Rozdíl je ale i v samotném chování. Krysy jsou plašší než potkani a jsou i více samotářské. Potkani jsou většinou také klidnější než krysy, které mohou být ve stresu agresivní.

Krysa nebo potkan jako domácí mazlíček

V tomto ohledu potkani vyhrávají. Obvykle si rádi hrají, chytají nejrůznější předměty, mají svá oblíbená místečka a jsou i přítulnější. Dokážou se díky tomu lépe přizpůsobit životu s lidmi jako domácí mazlíčci. Dají se i částečně vycvičit. Krysy jsou naopak spíše vizuálně orientované a obvykle se chovají, jako by si hledaly něco k jídlu nebo útočiště.

Takže jestli pro sebe nebo pro své dítě vybíráte nového zvířecího kamaráda a váháte mezi krysou a potkanem, tak ta správná volba pro vás bude nejspíš potkan. Je inteligentnější, snášenlivější a lépe si poradí s lidským prostředím než krysa.

Na druhou stranu je ale nutné si uvědomit, že potkan je potkan. Nikdy se nebude chovat ani jako pes, ani jako kočka. Ale pokud se s tím už od začátku počítáte, tak vám může potkan přinést do života spoustu radosti a zábavy.


Zdroje: odborná literatura, Wikipediatémata článku:
autor:
datum vydání:
31. ledna 2023


Diskuze k článku „Krysa versus potkan: jaký je mezi nimi rozdíl, kdo z nich je chytřejší a k lidem přítulnější?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!