Levandule – bylinka, co léčí duši

autor: Lenka Kadlíková
Vydejte se se mnou za krásou a nezaměnitelnou vůní této původem středomořské rostliny. Zjistěte, že tahle rostlina toho s umí mnohem více než jen ovonět a zkrášlit vaši zahradu, balkón, terasu, byt či dům. Vydejte se právě teď na výlet nejen do Provence ale i na česká levandulová pole.


Levandule v botanice

Levandule je samostatný rod rostlin čeledi hluchavkovitých, kam mimochodem patří i spousta dalších bylinek. Levanduli poznáte podle její nezaměnitelné vůně. Nemusí mít svou charakteristickou modrofialovou barvu. Můžete najít i bílé a růžové druhy či odrůdy. Levandulí je zhruba čtyřicet druhů. V českých podmínkách je nejčastěji pěstována levandule úzkolistá - lékařská. Jedná se o trvalé byliny s dřevnatějícími stonky či polokeře a keříky. Její původní domovinou jsou horské oblasti středomoří. Což dodává těmto rostlinám odolnost i v nízkých teplotách. Je symbolem francouzské oblasti Provence.

Levandule úzkolistá - lékařská - Lavandula officinalis

Zaměřme se na levanduli úzkolistou, známou i pod názvem levandule lékařská či levandule klasnatá (Biolib.cz). I v latině má tato rostlina několik názvů. Nejužívanější je asi Lavandula officinalis a L. angustifolia . Jedná se o vytrvalý polokeř, který dorůstá výšky až 60 cm. Stonek je bělavě chlupatý a postupem času dřevnatí. Listy má úzké vstřícně postavené s podvinutým okrajem. Levandule lékařská má na stonku pouze jedno květenství na rozdíl například od levandule prostřední, která jich má víc. Levandule lékařská je k dostání ve spoustě vyšlechtěných odrůd a kultivarů, které se liší barvou květů, vzrůstem či odolností vůči mrazu. Jsou odrůdy šlechtěné pro vysoký obsah vonných silic, které jsou využívané pro získání levandulového oleje, odrůdy vhodné na sušení nebo pro využití v kuchyni. Některé z nich můžete vidět na koláži fotek z české farmy Levandule na kopci.


Říká se, že levandule...

Hodně z vás jistě tuší, že levandule bude velký pomocník při nespavosti, s tím souvisí především její blahodárné účinky na psychiku. Dokáže pomoci i při migréně, hojení ran, potížích s trávením... Tyto účinky jsou v tradiční medicíně známé již po tisíciletí.

To, k čemu se užívala a užívá vám napoví latinský název. Levandula je odvozeno od slova  lavare – mýt se, což ukazuje na použití jako přísady do vody a officina – lékarna. Jako přísadu do koupele levanduli využívali už staří Římané. Už oni přišli na její blahodárné účinky při léčení ran a to u vojáků. Egypťané a Řekové ji využívali do parfémů. V Egyptě měla svoji roli i při mumifikování těl. Na začátku našeho letopočtu jsou popisovány i účinky proti menstruačním bolestem, bolestem hlavy a trávicím obtížím. Na konci prvního století byla levandule dokonce zapsána i na seznam protijedů hadího uštknutí. není to však vědecky ověřeno.

Ve středověku je v literatuře odkazováno především na práci lékaže Avicenna, který popisuje několik receptů s využitím vydestilovaného esenciálního oleje. Ve 16tém století levandule získává na oblibě především v parfumerii a začíná se rozšiřovat její pěstování mimo původní lokality. Ve viktoriánské době se stala jednou z nejoblíbenějších vůní spolu s růží a fialkou. Stala se základem Kolínské vody. Více se prosazuje i jako léčivka. Přichází zmínky o účincích na psychiku a bolesti hlavy. Velkým průkopníkem v užívání levandulového oleje byl francouzský chemik René-Maurice Gattefossé, který je považován za otce aromaterapie. V tomto oboru má levandule opravdu hodně co nabídnout.

Současné pokusy a studie zkoumají blahodárné účinky na psychiku, na hojení ran, jizev, ale i na lupénku, či migrénu a vypadají nadějně. Nejedná se však o kompletní klinické studie se vším všudy. Látky v levandulovém oleji byly testovány a prokázal se účinek i proti parazitům jako je klíště, veš, prachoví roztoči nebo pro včelaře obávaný roztoč kleštík včelí. Zde je však též zapotřebí další výzkum.

Šup s levadulí do skříně nebo do květináče s jinou rostlinou

Levandule je tradiční rostlinou používanou do šatních skříní k ovonění prádla a proti molům. Vyzkoušet ji můžete i v případě, že se Vám na rostliny doma či na zahradě nastěhovaly například molice. Ty nemají vůni levandule rády.

Účinky levandule a klinické studie

Čistý levandulový olej obsahuje velké množství složek. Jejich poměr se liší nejen podle druhu, ale i podle lokality, kde rostlina roste. Důležité jsou zejména tyto složky: linalool, linalyl acetát, eukalyptol (1,8-cineol), β-ocimen, terpinen-4-ol a kafr, β-felandren a karyofylen.

Linalool i linalyl jsou látky, které dokáží utlumit nervový systém. Právě díky nim nám levandule může pomoci klidně usnout, zmírní úzkosti a navodí lepší náladu. Jedna ze studií dokonce uvádí souvislost s lepšími výkony co se týče matematiky. Účinky na psychiku, přesněji úzkosti jsou potvrzené i metaanalýzou několika klinických studií. Podrobněji tady.

Při využití levandulových olejů je třeba u citlivých osob dávat pozor na výskyt dermatitid, pigmentace a vznik fotosenzibility. Pozor by si měli dát i osoby s nízkým tlakem. Není vhodná pro těhotné a kojící.

Pěstování

Levanduli vyhovují sušší hlinitopísčité půdy a nemá ráda přemokření. Na pěstování není náročná. Má ráda sušší teplé místo kde povětšinu dne svítí sluníčko. Právě tam se vám odmění krásnými květy a úžasnou vůní. Při pěstování v květináči je potřeba jí ponechat dostatek prostoru. Ideálně použijte květináč o jednou takovém průměru.

Pokud plánujete levanduli množit, můžete to udělat pomocí semen. Semena při setí jen mírně zatlačte nepřesypávejte je zeminou. Vyklíčí cca za pět týdnů. Dbáme na neustálou vlhkost supstrátu. Asi 10ti centimetrové rostlinky pak přesaďte na místo kde je plánujete. Levanduli lze množit i vegetativně pomocí řízkování. Ideální doba na řízkování je březen a duben. Více k řízkování vám ve videu řekne Michaela Maťhová z Bylinkovyraj.net.

Abyste docílili krásného hustého keříku a bohatého kvetení, je dobré Levanduli zastřihávat a to na jaře či na podzim. Důležité je abyste levanduli zastřihli tak, aby na ní zůstali ještě lístečky. Nikdy nestříhat „na dřevo“.

Ostříhané stonky můžeme usušit. Stačí je rozložit na noviny nebo pověsit svazečky levandule na dobře větraném a suchém místě. Po týdnu by měla být levandule suchá.

Levanduli na další zpracování sbíráme ve chvíli, kdy je polovina kvítků na klasu zvadlých. Pokud budete chtít levanduli využít jinak než jako okrasnou květinu, mějte na paměti, že levandule pěstované v Čechách budou mít nejspíše nižší účinky než rostliny ze středomoří.

Aby Vám levandule přežila v našich podmínkách zimu, je třeba vědět kterou odrůdu pěstujete. Ne všechny totiž vydrží mrazy, i když levandule původně pochází z horských oblastí.

Voňavé levandulové recepty

Dejte pozor abyste pracovali skutečně s levandulí lékařskou. Ostatní druhy se používají většinou pouze v parfumerii a dekoračním účelům. Levanduli lékařskou v kuchyni využijete jak do sladkých tak i slaných pokrmů. Několik sladkých receptů a receptů pro krásu najdete na stránkách Levaduloveudoli.cz. Čerstvou větvičku levandule s úspěchem využijete při potírání masa při rožnění místo mašlovačky. Podobně jako třeba rozmarýn. Asi vás nepřekvapí, že levandule je součástí Provensálských směsí koření a marinád. Hanka Syková ve své knize Všechno dobré uvádí recept na tuto

marinádu:
• lžíci levandulových lístků
• špetku pálivé papriky
• špetku tymiánu nebo šalvěje
• podle chuti drceného česneku

Smícháme asi tak se sklenkou oleje. Maso marinujeme. Při grilování pak potíráme zbylou marinádou.

Nejen v létě do limonád se bude hodit

levandulový sirup:
• 1 kg cukru
• 1,5 litru vroucí vody
• 1 bio citron na plátky
• šťáva ze tří citronů
• 100 g květů levandule
• 2 lžíce kyseliny citronové pro konzervaci

Připravte si velkou sklenici od okurek a do ní vsypte cukr. Zalijte převařenou a stále vroucí vodou. Vložte citrony i šťávu z nich a přisypte květy levandule. Vše dobře promíchejte. Zakryjte a nechte při pokojové teplotě dva dny stát. Každý den jednou protřepejte. Po 48 hodinách slijte sirup přes jemné sítko do lahví a uchovejte v lednici. Pokud chcete konzervovat, přidejte už do základu kyselinu citronovou. A sirup můžete zavařit, nejlépe bez práce - v myčce nebo troubě. Recept na na jeden zahřívací nápoj najdete na stránkách moravské levandulové farmy Levandia.

Levandule je hojně využívána i v kosmetice. Vyzkoušet můžete recepty na masky, mýdla, tinktury. Najdete je třeba na stránkách již zmíněné farmy Levandia. Můžete si tak dopřát domácí levandulové lázně.

V domácí lékárničce si zajisté najde místo levandulový esenciální olej, zejména u těch co mají problémy se spánkem. Levandia na webu uvádí tipy na využití tohoto oleje i na jiné neduhy, které jsou popsány i výše v tomto článku.

Pro nespavce se doporučuje kapka esenciální oleje na polštář nebo polštářek či pytlíček plněný sušenou levandulí.

Za vůní levandule po Česku

Pokud si chcete užít pohled na fialové záhony a políčka levandule a nemůžete se vydat přímo do Provence, vydejte se na české levandulové farmy. Je jich nečekaně dost a nabízejí nevšední zážitky. Vydat se můžete na jižní Moravu, Šumavu, Křivoklátsko, Kokořínsko na políčko ve tvaru srdce, na levandulovou včelnici v Bořovicích, do Jizerek, za 80ti odrůdami na farmu Levandule na kopci nebo někam úplně jinam. Na výběr jsou zahrady, kde není jen levandule, ale i hektarová políčka několika druhů či odrůd pouze levandule. Všude budete vítáni a věřte, že neodejdete s prázdnou. Inspirovat na výlet se můžete na mapě a v medajloncích na webu Za vůní levandule.

Zdroje:
Jakub Přichystal Bakalářská práce Analýza markerů levandulového oleje, Univerzita Palackého Olomouc
zavunilevandule.cz/autor:
datum vydání:
24. června 2022


Diskuze k článku „Levandule – bylinka, co léčí duši“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!