Malé lišče zachráněno. Je to ale skutečně dobrý konec?

autor: Petr Kadlík
Na jaře není až tak těžké potkat v volné přírodě opuštěné mládě. A přesně to se stalo v Českém Švýcarsku, kde pozorní turisté zpozorovali bezvládné mládě ne zcela jasného původu.


Zvíře v nouzi

Okolí romantické zříceniny Dolského mlýnu v Českém Švýcarsku láká k výletům a zkoumání okolí.

Někdy ale na takových místech můžete najít i to, co skutečně nečekáte. Skupina turistů tam totiž minulý týden v sobotu ráno našla v podmáčené trávě u rušné turistické cesty neznámé zvíře, jehož stav v nich rozhodně vzbuzoval obavy.

Mládě neznámého druhu tam bezvládně leželo a na zvědavé turisty vůbec nijak nereagovalo. Při ověření, zda je vůbec živé, jen útrpně zakňučelo a leželo dál. Na první laický pohled vypadalo jako mládě vlka.

O další kontakt se zvířetem se turisté již rozumně nepokoušeli a místo toho zavolali profesionály – vytočili krizový telefon Správy Národního parku České Švýcarsko s číslem 603 990 000 a zbytek nechali na nich.

Lidé z Národního parku neváhali a rychle na místo nálezu údajného vlčete v nouzi vyrazili. Zde díky svým zkušenostem neměli problém zvíře identifikovat jako mládě lišky, staré kolem 3-4 týdnů.

Malé lišče nemělo žádné viditelné známky zranění, nebylo pokousané od jiné šelmy ani nemělo nic zlomeného. Bylo jen zcela apatické a téměř nereagovalo na dotyk. Nebylo ani hladové, břicho mělo plné potravy.

Lišče se pravděpodobně samo vydalo na "průzkum" okolí své nory a přecenilo síly. Zpět už nemělo sílu se vrátit, a možná ani nevědělo kam. A protože zvíře leželo u rušné cesty, tak nebylo ani pravděpodobné, že se pro něj v nejbližší době vypraví jeho liščí matka a pokusí se ho dostat zpět do nory.

Před záchranáři tak byla nutnost vybrat si ze dvou variant, z nichž ani jedna nebyla dobrá:

- Buď mohli nechat mládě v přírodě s tím, že s mimořádně velkou dávkou štěstí možná nějak přežije.

- A nebo se o něj postarat a zachránit ho, což ale pro lišče znamená definitivní konec života ve volné přírodě.

Rozhodnutí nakonec padlo na záchranu života mláděte. Malé liščátko tedy vzali nejdříve k blízkému potoku, kde mu dali napít vody.

Potom následoval jeho převoz do dočasné péče, kde se po vysilujícím dni mohlo konečně pořádně nasytit mlékem určeným pro štěňata.

Malá liška pak bude v nejbližších dnech následně předána do záchranné stanice, kde se připojí k dalším zachráněným zvířatům.

Už při pití z potoka záchranáři pozorovali nekontrolované pohyby mláděte. Navíc se stále točilo do kolečka, přepadalo přes hlavu a výrazně šilhalo. Nejspíš za to mohl jeho pád z blízké skály.

Všechny tyto problémy se ale naštěstí časem vytratily a i veterinář později při vyšetření potvrdil, že malá liška bude v pořádku.

Zdálo by se tedy, že celý příběh skončil šťastně. Vždyť malá liška byla zachráněná!

Jenomže pro ono nebohé malé zvíře to znamená odloučení od jeho rodiny, konec života ve volné přírodě a doživotní pobyt v nějaké formě lidského "zajetí".

A to se přece nedá označit jako jednoznačný happy end…

Proto je potřeba znova připomínat – pokud někde v přírodě uvidíte "opuštěné mládě", tak se k němu nepřibližujte, pokud to není zcela nezbytné.

A pokud už k němu přijdete, neberte je do rukou a až vůbec jej "nezachraňujte" doma. Dost často se to ani nesmí, ostatně i život v zajetí pro onu výše zmíněnou malou lišku bude znamenat hromadu lidského papírování a speciálních povolení.

Divoká zvířata nejsou žádní domácí mazlíčci a zákony jejich domácí chov zakazují.

Řešení problémů divokých zvířat je zcela v kompetenci Záchranných stanic pro volně žijící živočichy. Pro komunikaci s nimi ohledně podobných situací doporučuji využívat aplikaci Zvíře v nouzi dostupnou pro Android i iPhone.

Za svolení k použití fotek děkuji Správě Národního parku České Švýcarsko.autor:
datum vydání:
23. května 2022


Diskuze k článku „Malé lišče zachráněno. Je to ale skutečně dobrý konec?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!