Na koloběžkách ze Špindlerovky do Vrchlabí trošku oklikou

autor: Lenka Kadlíková
Dnešní výlet do Krkonoš bude opět koloběžmo. Vyjedeme se cyklobusem na Špindlerovku a vyrazíme do Vrchlabí. Ano můžeme to sjet rovnou po asfaltce, nicméně to je nuda. Vydáme se na Petrovku a pojedeme dolů přes Moravskou boudu. Ze Špindlu to bude kousek stoupání pod Hromovkou. Dál už to zas bude z kopce přes Strážné až do Vrchlabí. Celá cesta měří necelých 27km.


Cyklobus

Ano už teď v Květnu vyráží pravidelně některé linky cyklobusů. Jedna z nich je právě ta z Vrchlabí na Špindlerovu boudu. Je to úžasná možnost jak se dostat na hory i kolem či koloběžkou a ještě za relativně rozumné peníze.

Sami na Petrovku

Dav pěších turistů se vydává oběma směry po Cestě česko-polského přátelství. Podrobněji si u této cestě můžete přečíst tu. My se tentokrát podstatě sami vydáme kousíček zpět po asfaltce. Během minutky odbočíme a projedeme klidovým územím Národního parku. Po 1,5 kilometru se napojíme na již zmíněnou Cestu česko-polského přátelství.

Hodně pěších turistů, zejména rodiny s dětmi, po chvíli odbočuje na zvířátkovou stezku, která končí na Moravské boudě. My tudy ale s kolem či koloběžkou nemůžeme, tak to vyšlapeme to až na Petrovku. Od ní se nám naskytnou krásné výhledy zejména směrem na Medvědín a Zlaté návrší. Většina turistů to otáčí nebo pokračuje dál přes dívčí a mužské kameny. My se vydáme na Moravskou boudu.

Moravská bouda

Ideální místo na zastavení na něco dobrého. Skvěle tu vaří. Sice tu nezaplatíte kartou, ale dají Vám QR kód, takže nemusíte mít hotovost jak je to bohužel běžné na většině krkonošských bud. Z Moravské se opět můžete pokochat výhledem na okolní kopce.

Nesjízdný úsek

Hned pod Moravskou boudou se ocitnete na začátek nesjízdného úseku, který však měří jen několik desítek metrů a okolo či koloběžku přes něj v klidu převedete. Dál pokračujeme po štěrkové nebo asfaltové cestě až k Dívčím lávkám.

Nesnadné rozhodování

Zde si můžete vybrat, zda pojedete po asfaltce mezi Špindlem a Špindlerovkou nebo přejedete Labe a vydáte se po druhém břehu kolem atrakcí pro děti a lanovky na Medvědín až do centra. My jsme zvolili první variantu, protože nahoru jezdilo minimum aut. Druhá cesta je velmi oblíbená vycházková trasa pro pěší turisty. Je tedy riziko, že se zde budete vyhýbat davu. Proto i mapa ukazuje pro cyklisty jako lepší první variantu.

I ze Špindlu máte minimálně dvě možnosti kudy dál. Můžete se vydat rovnou po asfaltce vedoucí přímo do Vrchlabí nebo si cestu prodloužit přes Benecko. My se vydáme na druhý kopec. Pojedeme přes Strážné.


Hurá do jediného většího kopce na cestě

Ve Šindlu se vydáme do asi nejznámější části, do Svatého Petra. Odsud nás čeká asi nejnáročnější část cesty. Stoupání, které dětem ale zpříjemní zvířátková naučná stezka. Vy se můžete kochat výhledem na Medvědín, Zlaté návrší a Kotel. Jakmile dorazíte k přístřešku Věřina stezka, máte vyhráno, odsud pojedete podstatě už jen z kopce :-).

Strážné

Strážné je další malebná vesnice, která je super výchozím místem na výlety do Krkonoš. S dětmi zde nesmíte minout parádní hřiště, které najdete hned vedle obecní restaurace. Pokud už pospícháte, vezměte to dál po hlavní silnici, která Vás zavede do Hořejšího Vrchlabí a dál do centra.

Hurá do Vrchlabí

Pokud nespěcháte, vyplatí se jet dál po žluté turistické značce. Můžete dojet po žluté až k rozcestí Pod Jankovým kopcem. Pokud ovšem máte rádi vodopády, doporučuji malou okliku. Na křižovatce s asfaltkou vedoucí ze Strážného do obce Lánov odbočíme po cyklostezce do lesa. Za minutku se ocitneme u vodopádu vápenického potoka. Najdete ho kousíček za lávkou. Dál pokračujeme lesem a po louce kolem obory s daňky, až nad vrchlabský městský park.

Přesněji na rozcestí Pod Jankovým kopcem, kde je odpočívadlo s ohništěm a krásný výhled. Od rozcestí se vydáme po žluté, po louce kolem starého dubu. Dál pojedeme po okraji městského parku kde se nám opět naskytnou krásné výhledy. Tentokrát na Žalý a centrum Vrchlabí. Ve městě vyjedeme u bývalého kina.

Hned vedle je výborná kavárna Láffka. Odsud je to přes „lávku“ kousíček do centra. I Vrchlabí poskytuje spoustu vyžití. Za návštěvu určitě stojí Krkonošské muzeum ve Třech historických domcích na náměstí Míru, klášterní zahrada, zámecký park. Pokud toho děti nemají ještě dost, můžete je vypustit na pěkném hřišti buď u Restaurace Švejk, která je nedaleko zmíněného bývalého kina nebo na hřišti u DDM Pelíšek, které je pár kroků od Třech domků.

Krásný cyklovýlet vhodný i pro zdatnější děti.


témata článku:
autor:
datum vydání:
17. května 2024


Diskuze k článku „Na koloběžkách ze Špindlerovky do Vrchlabí trošku oklikou“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!