Naši čápi se vrací z Afriky zpátky domů

autor: Anna Nebeská
Jaro je už oficiálně tady a zároveň s ním se k nám začínají z Afriky vracet i milovaní čápi. Velkým dobrodružstvím pro ně ale není jen samotná dlouhá cesta, ale i přizpůsobení se novému prostředí.


Naši čápi se vrací domů

Cesta z Afriky do České republiky je pro čápy velmi dlouhá a složitá. Někteří se vydávají směrem přes Gibraltar, jiní volí cestu přes Turecko nebo i jinudy. Když se po překonaných tisících kilometrech vrátí, přichází na řadu hledání a oprava starých hnízd, nebo rovnou hledání nových míst na hnízdění.

V Africe žijí čápi na vysokých stromech v hustém lese, na který jsou zvyklí. U nás mají hnízda na vysokých komínech nebo ve vyhloubených skalách, což je pro ně zcela odlišné prostředí. Toto prostředí je pro ně mnohem bezpečnější, protože jim umožňuje lépe se skrýt před predátory.

Africká strava čápů je velmi pestrá, skládá se ze semen, měkkýšů, ryb a občas i malých savců. U nás si pochutnávají na rybách, obojživelnících a semenech. V Africe se musí čápi obávat jak nebezpečných predátorů, tak i lidí. U nás naopak naopak čápům nebezpeční predátoři téměř nejsou a lidé jim naopak spíše pomáhají a chrání je.

Dá se tedy říct, že si po návratu z Afriky u nás vždy odpočinou. Možná i proto se díky změnám klimatu začínají množit případy, že z některých evropských zemí čápi na zimu občas ani neodlétají a přezimují například na skládkách.


Co můžeme udělat proto, aby se v Česku žilo čápům co nejlépe?

Můžeme například podporovat ochranu ptačího hnízdiště, poskytovat jim potravu v období jejich migrace a velmi důležité je i udržovat okolí jejich hnízdiště bez chemických látek a jedů. Také bychom jim mohli vytvořit bezpečný prostor, kde by mohli volně létat a hnízdit bez toho, aby byli ohroženi.

Jak se u nás čápům daří můžete kdykoliv online sledovat na řadě webkamer, které jsou po celé republice instalovány. Například do Slavětína se již první čáp vrátil, a to o dokonce o deset dní dříve než loni.

Odkazy na desítky dalších čapích webkamer můžete najít na stránkách České společnosti ornitologické.


zdroje: odborná literatura, Birdlife: čápi přezimují na skládkách, Birdlife: čápy otrávil jed na hrabošetémata článku:
autor:
datum vydání:
21. března 2023


Diskuze k článku „Naši čápi se vrací z Afriky zpátky domů“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!