Nejen přírodě není jedno, jestli použiješ toaleťák, kapesníček nebo vlhčený ubrousek
Všude píšou neházet to do záchoda, proč asi?
Ano, i já jsem občas na cestách používala vlhčené ubrousky, když byl syn malý, ale snažila jsem se vybírat co nejšetrnější nejen k pokožce, ale i přírodě. V okolí jsem byla trošku za exota, protože jsem používala moderní látkové plenky.
Proč jsou vlhčené ubrousky takový problém? Už z podstaty věci.
Všude píšou neházet to do záchoda, proč asi?
Ano, i já jsem občas na cestách používala vlhčené ubrousky, když byl syn malý, ale snažila jsem se vybírat co nejšetrnější nejen k pokožce, ale i přírodě. V okolí jsem byla trošku za exota, protože jsem používala moderní látkové plenky.
Proč jsou vlhčené ubrousky takový problém? Už z podstaty věci. Takový ubrousek, aby fungoval, musí zůstat vlhký a hlavně se nerozložit ještě něž ho použijeme. Právě proto, že se jen tak nerozmočí, dělá problémy v kanalizaci a na čistírnách odpadních vod. Rychle se nerozloží samozřejmě ani v přírodě. A to nemluvím o různých látkách, které se do těchto ubrousků přidávají a spolu s ubrouskem se pak dostávají do přírody. Tato věc po vás zůstane na zemi ležet 15let. To fakt nechceš.
Na kapesník budem čučet 5 měsíců
K přespání při říjnovém výletu si vyberu krásnou útulnu přímo na hřebeni. Co udělám, když se ráno probudím? Ano odskočím si támhle do křovíčka. Při bližším pohledu zjistím, že opravdu nejsem první, koho napadlo jít vykonat potřebu právě sem. Koukám totiž na kapesníčky odhozené především dámami klidně už někdy v květnu. Ano tak dlouho trvá, než se rozloží papírový kapesník.
Toaleťák vždy s sebou
Když už něco použít a nechat to na místě, tak toaleťák. Ten je vyroben tak, aby se rychle rozmočil a nedělal paseku v kanalizaci. I tak mu rozklad ale trvá cca měsíc. Ruku na srdce. Minimálně při jednodenních výletech si na něj doma vzpomene jen málokdo. Takže šup odložit mobil a hodit si železnou zásobu do batohu.
Na zahrabání většinou není potřeba lopatka
Především Vám dámy je určené tohle videjko.
Ani vám se jistě nelíbí pohled na hromadu papírků, které na místě nechaly především dámy, které toto místo navštívily před vámi. K zahrabání stačí jen klacek. Fakt se nemusíte hrabat v hlíně a ušpinit si nehty nebo v batohu nosit lopatku.
Samozřejmě ještě lepší ale je to pro jednou vydržet bez utření nebo použitý papír šoupnout do pytlíku po svačině a doma ho z něj vyhodit tam, kam patří. Zejména teď na podzim. Jinak to tam najdete ještě na jaře. Hlavně na horách
Horalé nevěřte hřbitovům odpadků
Díky výrazně kratší vegetační době a chladnějšímu klimatu je velký rozdíl v tom, jak dlouho se rozkládá jednotlivý odpad na horách a třeba v parku v Praze. Proto je potřeba brát čísla velmi orientačně a uvědomit si, že na horách to bude trvat déle.
Tak ještě jednou. Jak dlouho se rozkládá?
vlhčený ubrousek: 15 let
papírový kapesník: 5 měsíců
toaletní papír: 1 měsíc
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Nejen přírodě není jedno, jestli použiješ toaleťák, kapesníček nebo vlhčený ubrousek“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Brambory léčí i škodí | Růže šípková – nejen na nachlazení | Bylinky pomáhající při stresu |
zobrazit více článků... |