Nemoc plná paradoxů

článek je inzerce, nejde o odborný text
Zaskočily vás u vašeho batolete náhlé vysoké horečky? Zároveň se chová jako zcela zdravé dítě? Jí, spí, nepláče a zdá se, že mu vlastně téměř nic nechybí? Zachovejte klid, na pohled dramatický nástup nemoci nemusí znamenat nic vážného, pouze běžnou dětskou nemoc.

Tyto projevy jsou u dětí mezi 6. měsícem a 3. rokem života velice často způsobeny virovým infekčním onemocněním, které se nazývá šestá nemoc podle svého původce. Tím je lidský herpesvir 6 (HHV 6), který je vysoce infekční a přenáší se kapénkami (slinami).

Nástup nemoci rodiče zaskočí rychlostí a intenzitou. Bez jakéhokoli varování kojenci vyskočí horečky až ke 40 stupňům Celsia a přetrvávají i dva, tři dny. K tomu se mohou přidat příznaky typické u vysokých teplot: průjem, zvracení, lehký zánět horních cest dýchacích. Zároveň děti dobře spí, jedí, nejsou nijak neklidné a plačtivé.

Vyrážka nemoc potvrdí

Lékař obvykle doporučí léčit pouze symptomy, tedy podávat léky na horečku ve formě sirupu nebo čípků, doplňujte dítěti tekutiny, načas se vzdejte procházek a nechte malého pacienta odpočívat. Horečka obvykle po dvou, třech dnech zcela odezní a náhle se na rukou a trupu objeví růžová až červená vyrážka. Zcela čistý zůstává obličej a krk a pro výsev je typické, že v chladu zcela zbledne a dočasně vymizí. Vyrážka dítě neobtěžuje, nesvědí, není potřeba ji mazat. Stejně jako horečka po několika dnech zcela zmizí bez jakýchkoliv jizviček.

Další záhady a zrady šesté nemoci

Inkubační doba je asi čtrnáct dní a po celou dobu je dítě vysoce infekční, což znamená nebezpečí pro jeho okolí, přestože váš potomek nevykazuje žádné příznaky. Očkování ani jiná ochrana neexistují, nemoci zabrání jen silná imunita, proto dospělí bývají obvykle ochráněni. To je dobře, protože u nich je průběh nemoci těžší než u dětí. Nemoc trvá týden i déle a připomíná chřipku, objevují se zduřelé uzliny, bolest v krku, nechuť k jídlu a bolesti kloubů.

V nebezpečí jsou těhotné ženy, protože vysoké horečky ohrožují plod. U malých dětí se mohou objevit i febrilní křeče z vysokých horeček, poté je třeba urychleně kontaktovat lékaře, stejně tak, když si nejste čímkoliv u zdravotního stavu potomka jistí. Dobrou zprávou je, že šestá nemoc odezní zcela bez následků a nemocný má doživotní imunitu, protože virus navždy zůstává v těle.

Tip: Už jste slyšeli o službě Lékař online 24/7, díky které máte ordinaci neustále po ruce? Spojte se s lékařem kdykoliv z pohodlí domova.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
5. listopadu 2021


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!