Není vejce jako vejce

autor: Lenka Kadlíková
Co neodmyslitelně patří k velikonocům? Co je symbolem jara a nového života? No ano. Je to vajíčko. Určitě znáte přísloví, podobný jako vejce vejci. Jak už tomu tak bývá, ne každé přísloví se zakládá na úplné pravdě. Pojďme si o tom trošku popovídat.

Největší ptačí vejce je pštrosí vejce, nejmenší ke to kolibří Asi každého napadne, že ne každý pták snáší vejce velikosti toho nejznámějšího – slepičího či křepelčího.

Jinak velká vejce snáší drobní pěvci a jinak velké bude vejce pštrosa. Na obrázku můžete porovnat velikost malinkého kolibřího a velikého pštrosího vejce s vejcem slepičím.


Vejce snesená v dutinách bývají bílá, vejce v hnízdě na povrchu bývají zbarvená

Velikost však není jediný rozdíl. Tím dalším je jeho barva. Většina druhů, které snáší svá vejce do dutin, mají svá vejce bílá.

V dutinách jsou chráněná před predátory, není tedy nutné barevné maskování.

Naopak vejce například čejky jsou krásně tmavě kropenatá. Splývají tak s lokalitou kde čejky hnízdí.


Od bílé, přes modrozelenou až po hnědou

I někteří ptáci, kteří hnízdí v dutinách mají vejce zbarvená. Jedná se například o sýkorky, které sice rádi hnízdí v dutinách, jejich hnízda lze ale nalézt i ve volném prostoru. Právě zde s úspěchem využívají toho, že mají barevná vajíčka, která jsou tak lépe chráněna před predátory.

Barva vajíček obecně odpovídá lokalitám, kde druh nejraději hnízdí a z jakého materiálu je tvořeno hnízdo. Modrozelená vajíčka má například Rehek zahradní, Lejsek bělokrký nebo kos černý, ten je má navíc rezavě skvrnitá.

Čistě bílá vajíčka mají jak již bylo řečeno například sovy nebo také holub hřivnáč, který hnízdí vysoko v korunách stromů. Hodně tmavá kropenatá vajíčka velmi dobře splývající s okolím má čejka chocholatá.


Kukačka své vejce přizpůsobí druhu do jehož hnízda vejce snáší

Velmi zajímavá jsou kukaččí vejce. Jak většina z nás určitě ví, kukačka snáší svá vajíčka do hnízd jiných druhů. Je tak ušetřena mateřských povinností.

Velikost a barva vajec kukaček se přizpůsobuje vajíčku druhu, do jehož hnízda kukačka vajíčka snáší. Důvodem je to aby majitelé hnízda nepoznali, že vajíčko je jiné.

To ten druh nepozná, že má na hnízdě o jedno vajíčko navíc? Samozřejmě že pozná. Před tím, než kukačka snese vajíčko, minimálně jedno z původních z hnízda vyhodí.


Tvar vajec je velmi variabilní

Možná, že Vás ani nenapadlo, že vejce mohou mít i jiný tvar než vejčitý. Tvar se dokonce může lišit i v rámci jedné snůšky. U sov či ledňáčků najdeme vejce převážně kulovitá. Letci, jako jsou rorýsi či vlaštovky mají vajíčka ve tvaru dlouhé elipsy.

Například alkouni mají vejce ve tvaru hrušky, což je výhodné vzhledem k tomu, kde jsou kladena. Díky svému tvaru se tato vejce tak snadno nezřítí ze srázu.

Nejvíce druhů klade vejce klasického tvaru jako mají například i nejznámější slepičí vejce. Jejich výhodou je možnost úspornějšího poskládání v hnízdě. Rodiče tak nemusí vyhřívat tolik prázdného prostoru.


I počet vajec v hnízdě se různí

Podobně jako je tomu i u jiných druhů zvířat i zde plat, čím výše je druh na potravním řetězci tím méně má mláďat.

Dravci budou mít tedy méně vajíček než například kachny či sýkorky, jejíchž mláďata se často stávají obětí predátora.

Proč jsou bílá a hnědá slepičí vejce? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejeden z nás určitě přemýšlel, jak je možné, že můžeme koupit bílá nebo hnědá vejce. Rozdíl je v plemeni slepice. Slepice s bílými ušnicemi snáší bílá vajíčka, slepice s červenými ušnicemi snáší hnědá.

Lze však najít i tmavě hnědá, nazelenalá či namodralá slepičí vajíčka. Bílá slepičí vajíčka mají slabší skořápku než ta hnědá. V kvalitě ani barvě žloutku není rozdíl. Barva žloutku závisí na krmivu.


Vajíčka nesnášejí jen ptáci

Bylo by chybou, kdybych se zde nezmínila i o plazích a jejich vejcoživorodsti - ovoviviparie a vejcorodých savcích. To, že většina plazů snáší podobně jako ptáci vajíčka ví snad každý. Na rozdíl od ptáků se ale většina plazů o vajíčka nestará.

Zvláštní skupinou plazů jsou vejcoživorodí plazi. Vývoj zárodku probíhá v těle matky. Mládě se klube při porodu nebo bezprostředně po nakladení vajíček. Tímto způsobem se rozmnožuje i řada například bezobratlých, ryb či obojživelníků. Ne všichni plazi jsou vejcoživorodí.

Patří sem i druhy, kteří kladou vejce podobě jako ptáci. Vejce plazů bývají na rozdíl od ptáků kožovitá. Stejně jako u vejcorodých savců.

Všechny druhy této skupiny živočichů se vyskytují pouze v australské oblasti. Jsou zvláštní především tím, že u nich lze najít ptačí, plazí i savčí znaky. Nevíc se ale podobají savcům. Jako ptáci a plazi, i vejcorodí savci snáší vejce. Jako savci mají mléčné žlázy, jsou teplokrevní a mají úplně rozdělené srdce.

zdroj:
www.myslivost.cz
www.rozhlas.cz/prirodaautor:
datum vydání:
12. dubna 2020


Diskuze k článku „Není vejce jako vejce“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!