Ovoce a zelenina, vždycky zdravé, vždycky prima

autor: Mgr. Radomír Dohnal
Nebo to tak úplně neplatí? Pochutiny vypěstované na domácí zahrádce jsou totiž trochu jiné „šarže“, než ty v nákupních centrech. Největší zdravotní a hygienická rizika, která můžeme s domáckými výpěstky zažít je, že záhonek v nestřežený okamžik označkoval náš pes, či se pod zelený příkrov podepsal sousedův kocour. V zásadě ale nic, co bychom nespravili důkladným opláchnutím. Je to přeci jen „přírodní“ hnojivo.

Problém nastává, když si chceme svůj nutriční a vitamínový příjem obohatit zeleninou a ovocem nákupem vitamínových dobrot z nějakého většího obchodního centra. Krátce řečeno: Nejistý původ a celkově neznámá historie produktu. Pozoruhodné je, že navzdory dlouhé cestě, kterou musel náklad urazit, je prakticky bez poskvrnky. Čistoskvoucí, lákavě vypadají, vyzývající k nakousnutí. Mšici nebo hlodajícího červíka aby člověk pohledal.

Za dokonalým vzhledem ovoce a zeleniny – tvarem a barvou – stojí, podobně jako za vzhledem filmových hvězd, tým sehranných maskérů. Zásobovatelé obchodních řetězců však pracují s trochu jinou technikou, než maskovací krémy a šminky. Plody své „zahradnické“ práce vylepšují už během růstu umělými hnojivy a chemickými postřiky. A věřte nebo ne, kočičí hromádka mezi rajčaty na vaší zahrádce je proti lektvarům skleníkářů skutečně jen slabý odvar.

Nejrůznější světová hnutí za čistou a zdravou stravu každý rok sestavují různé „TOP“ žebříky, které odrážejí míru promoření pesticidy u jinak zdravého ovoce a zeleniny. Pokud tedy nemáte možnost natrhat si u ovoce u spřáteleného malopěstitele, nebo vyrazit na domácký biotrh, podívejte se, jak hodnotí jednotlivé kousky na trhu sdružení Skupina pro životní prostředí (Environmental Working Group, EWG) nebo populární brožurka „Průvodce zákazníka mezi pesticidy“ (Shopper’s Guide to Pesticides in Produce). „TUCET ŠPINAVCŮ“

1)jablka
2)celer
3)papriky
4)broskve
5)jahody
6)nektarinky
7)hroznové víno
8)špenát
9)salát
10)okurky
11)borůvky
12)brambory

Před očima vám pravděpodobně proběhl ve zlomku vteřiny celý život, protože nemálo položek ze seznamu je součástí jistě vašeho pravidelného jídelníčku. Ale nezoufejte, mohlo být i hůř. Doporučení odborníků zní: Většinou se stačí vyvarovat produktů atypických pro danou sezónu.

Ať se nákupní řetězce snaží sebevíc, pesticidy byly rozpoznány v 98% veškeré nabídky ovoce a zeleniny. Hroznové víno může obsahovat rezidua až 64 chemických sloučenin. Kanadské borůvky obsahují stopy 42 látek, které zdraví určitě neprospějí. Proti tomu už je salát se 27 pesticidy téměř zdravé jídlo. A což teprve třináct postřiků aplikovaných na průmyslově pěstované jahody.

Pak s povzdechem musíme přehodnotit i význam klasické pohádky „O dvanácti měsíčcích“ od Boženy Němcové. Kdyby jen nebohá macecha věděla, kam jí zlá Maruška jde v lednu pro jahody. Ale aby nezůstalo jen u kritiky, existuje i dvanáctimístný seznam, který shrnuje ty nejméně nebezpečné plodiny. Kupodivu u většiny položek platí to, co je dobré znát na zahraniční dovolené – když to má hodně vrstev, které jde oloupat, je to pravděpodobně k jídlu.

1)cibule
2)kukuřice
3)ananas
4)avokádo
5)zelí
6)hrášek
7)chřest
8)mango
9)lilek
10)kiwi
11)grep
12)vodní meloun

Přejeme dobrou zdravou chuť.



autor:
datum vydání:
26. června 2012


Diskuze k článku „Ovoce a zelenina, vždycky zdravé, vždycky prima“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!