Podle čeho a jak vybrat čerpadlo do studny

článek je inzerce, nejde o odborný text
Potřebujete nové čerpadlo a nevíte, jak si poradit s výběrem? Nebo rovnou přemýšlíte, jestli si necháte zhotovit také samotnou studnu? Následující článek vám může přinést odpovědi na obě tyto otázky.


Kdy používat čerpadlo do studny

Pro možnost využívat vodu dostupnou na vašem pozemku je nutné vyvrtat či vykopat studnu. Aby se voda mohla dostávat směrem nahoru a dotekla až do kohoutků ve vašem domě, budete potřebovat čerpadlo.

Konkrétní parametry závisí na vlastnostech dané studny i plánovaném využití vody. Jiné nároky budete mít pro čerpání vody pouze pro zalévání zahrady a jinak výkonné čerpadlo bude nutné v případě, kdy budete chtít vodu získávat až do prvního patra domu.

Výběr druhu čerpadla

V první řadě je dobré promyslet si, jaký druh čerpadla bude pro vás lepší variantou. V zásadě je možné rozlišit dvě hlavní kategorie. Rozdílem je především hloubka, ze které budete čerpat vodu.

Povrchové čerpadlo Povrchová čerpadla se hodí do menších studní, kde budou odebírat vodu maximálně z hloubky 8 metrů. Existují však i modely s ejektorem, které mohou pracovat ve větší hloubce. Obecně tak může být tato varianta vhodnější například pro čerpání vody k zalévání či napouštění bazénu.

Ponorné čerpadlo do studny Větší výkon a schopnost čerpat vodu z hlubokých studní nabídne ponorné čerpadlo do studny. Tato čerpadla se uplatňují především pro vrtané studny. Při výběru je potřeba zohlednit také průměr potrubí a vrtu, aby se do něj čerpadlo vůbec vešlo.

Proč mít studnu

Přemýšlíte, jestli se pořízení vlastní studny vůbec vyplatí? Pro většinu oblastí platí jednoznačná odpověď, že ano. U vlastní studny máte perfektní přehled o tom, jakou vodu vlastně pijete. Za poplatek si můžete nechat zpracovat základní i rozšířenou analýzu všech důležitých parametrů vaší vody.

Zároveň vychází takové řešení cenově levněji hlavně v případě, kdy máte v plánu také zalévat zahradu. Počáteční investice do kopané či vrtané studny včetně pořízení čerpadla se vám tak bez problémů vrátí v horizontu několika let. Před pořízením studny si všechny tyto aspekty pořádně promyslete a nezapomeňte si zjistit potřebné podrobnosti.

V některých případech představuje vlastní studna také jediné řešení, jak získat zdroj vody. Jde o oblasti bez veřejného vodovodního řádu a podobně.

Rozdíly mezi kopanou a vrtanou studnou

Kopanou studnu si v zásadě můžete připravit svépomocí, když bude do hloubky 3 metrů a budete mít potřebná povolení. Svými parametry se obecně tento druh studny hodí hlavně pro zalévání zahrady či naplnění bazénu, protože při jímání vody z menší hloubky je její kvalita nižší. Na druhou stranu nabídne tato varianta levnější údržbu a možnost šetrnějšího zakomponování na pozemek.

Pokud chcete kvalitní vodu s větší jistotou přísunu i při malém množství srážek, bude jasnou volbou vrtaná studna. Ta nabízí odběr vody z větší hloubky, což bývá spojeno s velmi dobrými parametry pro pití. Výstavba bývá také poměrně nenáročná a rychlá. Náklady na pravidelnou údržbu jsou však vyšší.


Jak vybrat čerpadlo

Už máte studnu a teď zbývá pořídit to správné čerpadlo. Aby byl odběr úspěšný, zaměřte se především na několik následujících parametrů, s jejichž pomocí snadno zvolíte optimální řešení.

Odkud se bude čerpat voda

Pro určení základního typu čerpadla je potřeba vědět, odkud bude voda čerpaná. Půjde o kopanou či vrtanou studnu? Jaké budou rozměry studny a hloubka, kde bude čerpadlo uloženo?

Jakmile získáte tyto výchozí parametry, můžete přistoupit k vyhledávání vhodného zařízení, které bude splňovat všechno potřebné.

Hloubka studny

Jedním z důležitých parametrů pro výběr čerpadla je hloubka studny. K tomu přidejte také to, jak daleko budete vodu čerpat, zda pouze do přízemí, či do vyšších pater domu. Tato hodnota bývá označovaná jako výtlak a opět je lepší zvolit o něco větší hodnoty, než budete reálně potřebovat.

Dále je potřeba promyslet, do jaké maximální výšky bude voda čerpána. V souvislosti s tímto parametrem si všímejte také hodnoty udávaného maximálního průtoku. Toto číslo je totiž platné v zásadě při nulovém výškovém rozdílu. Pokud využijete větší výšku, bude hodnota průtoku výrazně nižší, s čímž je potřeba počítat již při výběru a raději zvolit výkonnější řešení.

Spotřeba vody

U čerpadla záleží také na tom, jestli vodu budete potřebovat každý den, nebo například pouze pár dní v týdnu či občas. Pro velkou spotřebu vody například do dvougeneračního rodinného domu bude potřeba spolehlivé a výkonné čerpadlo.

Naopak pro příležitostné čerpání vody ze studny za účelem zalití zahrady či naplnění bazénu si můžete vystačit s levnější a méně výkonnou variantou. Pro větší spotřebu jsou vhodnější modely s větší tlakovou nádobou, které se budou méně často spínat, což podpoří jejich dlouhou životnost.

Pro čistou vodu nebo s obsahem nečistot

Pro vhodné výchozí podmínky s čistou vodou nebudete potřebovat žádné speciální čerpadlo. Jestli se však ve studni vyskytují mechanické nečistoty, budou se hodit nejrůznější filtry či plovací koše pro zabránění vniknutí nežádoucí špíny do mechanismu čerpadla.

Z čeho se skládá ponorné čerpadlo do studny

Lepší orientaci při výběru vhodného řešení získáte například i díky základní znalosti, z čeho se vlastně takové čerpadlo skládá. V první řadě si všímejte materiál, kdy levné modely mají mnoho součástek z plastu, kdežto lepší čerpadla jsou spíše z nerezové oceli pro delší životnost.

Samozřejmostí je motor spolu s tepelnou ochranou. Ponorná čerpadla bývají také vybavena plovákovým spínačem, který zabrání chodu nasucho, který může přístroj poškodit. Praktický je i plovoucí sací koš, který chrání čerpadlo před nasáváním nečistot především ze dna studny.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
21. ledna 2021


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!