Pusťte do své zahrady divočinu, pomůžete přírodě i sami sobě

článek je inzerce, nejde o odborný text
Výzkumy na tento jev upozorňují už dlouho: Pobyt v přírodě vám zlepší kvalitu života. Možná to na sobě už pociťujete sami. Čas strávený v přírodě snižuje únavu a stres, naopak zvyšuje pozornost, kvalitu spánku, posiluje imunitu a zlepšuje náladu. Jděte do přírody, anebo nechte přírodu přijít k vám!

Pokud vlastníte zahradu jakékoli velikosti, můžete z ní vytvořit divoký kout, kde bude dobře vám i nejrůznějším rostlinným a živočišným druhům. Pomůžete tak nejenom sobě, ale i životnímu prostředí. Přírodní zahrada je taková, ve které rostliny a živočichové žijí v harmonii. Není nijak těžké ji založit, stačí dodržovat následující principy.


Půda

Každý zahradník ví, že zásadní je péče o půdu. Ve zdravé a kvalitní půdě se bude dařit květinám i zelenině, proto se vyhněte umělým hnojivům a postřikům, které zahradě spíše škodí. Základem je kompost, který připraví to nejkvalitnější hnojivo pro váš pozemek. Je nesmysl vyhazovat bioodpad do popelnic a pak kupovat hnojivo v zahradnictví. Rostlinný odpad z kuchyně, zbytky ze zahrady, tráva, spadané listí, to vše do kompostu patří. Nevyhánějte ze zahrady žížaly a brouky, udělají vám v půdě tu nejlepší službu. Zpracují uhynulé rostliny, zkypří zem, a tím vám ušetří spoustu práce.


Rostliny

Aby se u vás rostlinám dobře dařilo, je nutné zohlednit jejich potřeby. Každý druh má totiž jiné nároky na půdu, světlo nebo vlhkost. Nejlépe uděláte, když se porozhlédnete po okolí a pořídíte si do zahrady rostliny příbuzné těm, které rostou volně ve vašem regionu. Využijte původní, místní rostliny, budou vyžadovat méně péče a ocení je i živočichové, kteří se do vaší zahrady nastěhují.


Zelenina

Při zakládání ovocných a zeleninových záhonů se řiďte pravidly permakultury. Ta využívá principy přírodních ekosystémů v kombinaci s vědeckými poznatky, a je tak velmi efektivním způsobem zahradničení. Jedná se především o vhodnou kombinaci rostlin v záhonech tak, aby si dodávaly výživu a ochranu. Například když k sobě zasadíte cibuli a mrkev, budou si vzájemně odpuzovat škůdce. Pokud pod rajčata vysejete fazole, obohatí je o dusík v půdě, a zajistí jim tak větší výnosnost. Sousedství bazalky jim zase dodá lepší chuť. Když si do záhonů vysejete půdopokryvné rostliny, například mateřídoušku, zabrání vypařování vody z půdy. Využitím těchto přírodních vztahů a koloběhů uspokojíte potřeby rostlin, takže zahrada je pak z velké části soběstačná.


Živočichové

Volně žijící živočichové stále přicházejí o své přirozené prostředí, což má za následek úbytek druhů. Zapojit se do ochrany divokých zvířat můžete ve své zahradě. Nabídněte jim prostředí, ve kterém mohou spokojeně žít a stát se součástí vaší soukromé divočiny. Vysejte si do části zahrady divoké luční kvítí, tím přilákáte motýly, včely a další užitečné opylovače. Postavte do kouta hmyzí hotel, jeho létaví i nelétaví obyvatelé vám pak pomohou při boji se zahradními škůdci. Přichystejte obydlí i dalším zvířatům. Můžete je koupit v obchodech s domácím a zahradním vybavením, případně se do jeho výroby pustit sami. Ptáci a netopýři ocení dřevěné budky na stromě, ježci malé domečky v rohu zahrady. Mezi hromadu kamení se mohou nastěhovat ještěrky, pod nízké keře žáby. Důležité je pro nové obyvatele zahrady zajistit zdroj vody, proto zbudujte malé jezírko, kde se budou moci osvěžit.

 


Voda

Aby ve vaší přírodní zahradě bujel život, je nutné správně hospodařit s vodou. Zejména v posledních letech, kdy se velká část světa potýká se suchem, potřebujeme na svém pozemku udržet každou kapku. S tím vám pomohou zakopané vsakovací trubky nebo koše. Sbírejte dešťovou vodu ze střech do nádrží, ze kterých pak zahradu zaléváte. Okolí všech vysazených rostlin mulčujte, aby se voda z půdy zbytečně nevypařovala. Kolem zeleniny stačí naházet posekanou trávu, v okrasných záhonech použijte mulčovací kůru nebo silnou vrstvu štěrku, který navíc umí rostliny ochladit. Není to nijak složité. Naopak, je to návrat k přírodě a ke zdravému žití. Pusťte do své zahrady život, bohatě se vám to vrátí.



Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
12. listopadu 2024


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!