Restart pro bioodpad

článek je inzerce, nejde o odborný text
Věděli jste, že Česká republika si v oblasti třídění odpadu nevede vůbec špatně? Ba právě naopak, dle některých statistik patříme dokonce k evropským přeborníkům.

Odpad třídí více než 70 % Čechů, navíc se můžeme pochlubit i skvělou vybaveností. Ve většině obcí jsou specializované nádoby na recyklovatelný odpad k dispozici ve vzdálenosti okolo 100 metrů od místa bydliště. Podmínky pro třídění jsou u nás tedy opravdu parádní. Je ovšem přece jen pár oblastí, kde ještě je co zlepšovat. A jednou z nich je třídění bioodpadu.

Získejte důležité živiny

Bioodpad je kompletně rozložitelný a navíc znovu využitelný - o to větší je škoda, když se jen tak utopí v moři tuhého směsného odpadu, jako se tomu v současnosti bohužel často děje. Separovaný bioodpad přitom může krásně posloužit jako přírodní hnojivo a pomůže vykouzlit zdravou, nakypřenou a soudržnou půdu, která bude ideálním prostředím pro pěstování rostlin. 

Při třídění bioodpadu je třeba dávat pozor na to, co do něj patří. Není to totiž automaticky všechen odpad z domácnosti kromě papíru, plastu a smetí a není to ani veškeré jídlo. I to je třeba dělit. Do bioodpadu řadíme zbytky ovoce a zeleniny, slupky, čajové sáčky a kávovou sedlinu, zvadlé květiny, posekanou trávu včetně sena a slámy, kůru či dřevěné hobliny, a dokonce i vychladlý popel.

Naopak se nádobě na bioodpad vyhněte, pokud potřebujete zlikvidovat maso, mléčné výrobky, vajíčka, jakékoliv suroviny živočišného původu, suché pečivo, skořápky, oleje a tuky, uhynulá zvířata nebo peří, vlasy a chlupy.

Kam s ním

Teď nastává ta nejdůležitější otázka - jak s bioodpadem naložit a kam ho směřovat? Ten, kdo vlastní rodinný dům se zahradou nebo chalupu, to má nejjednodušší. S bioodpadem zamíří na kompost, kde je díky drobným živočichům a mikrobům přeměněn právě na již zmíněné hnojivo. I pro ty z nás, kteří žijí ve městě a v bytě, ovšem dnes existuje jednoduché řešení. A tím je pořídit si BIO popelnici.

Plastovou popelnici na bioodpad poznáte podle signifikantní hnědé barvy. Je vyrobená z takového materiálu, aby odolala rozmarům počasí i hrubšímu zacházení a vydržela spoustu let. Variabilní snadno ovladatelné víko, kolečka i držadlo pro lepší pohyb jsou samozřejmostí. Nepříjemný pach řešit v podstatě nemusíte. Popelnice je vybavena ventilačními otvory, díky nimž uvnitř cirkuluje vzduch a plyny způsobující zápach mohou odcházet pryč.

Třiďte s BIO popelnicí odpad i v případě, že sami vzniklou hmotu obsahující hnojivo nevyužijete. Z bioodpadu separovaného ve vlastní nádobě, kterou budete mít přistavenou například u bytového domu, může těžit například sama obec při péči o zeleň.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
5. prosince 2021


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!