Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Restart pro bioodpad

článek je inzerce, nejde o odborný text
Věděli jste, že Česká republika si v oblasti třídění odpadu nevede vůbec špatně? Ba právě naopak, dle některých statistik patříme dokonce k evropským přeborníkům.

Odpad třídí více než 70 % Čechů, navíc se můžeme pochlubit i skvělou vybaveností. Ve většině obcí jsou specializované nádoby na recyklovatelný odpad k dispozici ve vzdálenosti okolo 100 metrů od místa bydliště. Podmínky pro třídění jsou u nás tedy opravdu parádní. Je ovšem přece jen pár oblastí, kde ještě je co zlepšovat. A jednou z nich je třídění bioodpadu.

Získejte důležité živiny

Bioodpad je kompletně rozložitelný a navíc znovu využitelný - o to větší je škoda, když se jen tak utopí v moři tuhého směsného odpadu, jako se tomu v současnosti bohužel často děje. Separovaný bioodpad přitom může krásně posloužit jako přírodní hnojivo a pomůže vykouzlit zdravou, nakypřenou a soudržnou půdu, která bude ideálním prostředím pro pěstování rostlin. 

Při třídění bioodpadu je třeba dávat pozor na to, co do něj patří. Není to totiž automaticky všechen odpad z domácnosti kromě papíru, plastu a smetí a není to ani veškeré jídlo. I to je třeba dělit. Do bioodpadu řadíme zbytky ovoce a zeleniny, slupky, čajové sáčky a kávovou sedlinu, zvadlé květiny, posekanou trávu včetně sena a slámy, kůru či dřevěné hobliny, a dokonce i vychladlý popel.

Naopak se nádobě na bioodpad vyhněte, pokud potřebujete zlikvidovat maso, mléčné výrobky, vajíčka, jakékoliv suroviny živočišného původu, suché pečivo, skořápky, oleje a tuky, uhynulá zvířata nebo peří, vlasy a chlupy.

Kam s ním

Teď nastává ta nejdůležitější otázka - jak s bioodpadem naložit a kam ho směřovat? Ten, kdo vlastní rodinný dům se zahradou nebo chalupu, to má nejjednodušší. S bioodpadem zamíří na kompost, kde je díky drobným živočichům a mikrobům přeměněn právě na již zmíněné hnojivo. I pro ty z nás, kteří žijí ve městě a v bytě, ovšem dnes existuje jednoduché řešení. A tím je pořídit si BIO popelnici.

Plastovou popelnici na bioodpad poznáte podle signifikantní hnědé barvy. Je vyrobená z takového materiálu, aby odolala rozmarům počasí i hrubšímu zacházení a vydržela spoustu let. Variabilní snadno ovladatelné víko, kolečka i držadlo pro lepší pohyb jsou samozřejmostí. Nepříjemný pach řešit v podstatě nemusíte. Popelnice je vybavena ventilačními otvory, díky nimž uvnitř cirkuluje vzduch a plyny způsobující zápach mohou odcházet pryč.

Třiďte s BIO popelnicí odpad i v případě, že sami vzniklou hmotu obsahující hnojivo nevyužijete. Z bioodpadu separovaného ve vlastní nádobě, kterou budete mít přistavenou například u bytového domu, může těžit například sama obec při péči o zeleň.

Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
REKLAMA

datum vydání:
5. prosince 2021


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.