„Tajemství“ javorového listu

autor: Lenka Kadlíková
Pokud nepatříte vyloženě mezi biology, první co vás napadne, když se řekne javor, je hokej a kanadská vlajka. Možná si matně vzpomenete, že existuje nějaký javor klen a javor mléč, který je „ostrý jako meč“. Ti zdatnější si vzpomenou ještě na javor babyku. Jak souvisí javor na kanadské vlajce s indiány? Který z javorů je jedovatý pro koně?


Symbol indiánů a javorový sirup

Javorový list v Kanadě symbolizuje domorodé indiány sbírající mízu z javoru cukrového, která je pro ně významným zdrojem energie. I dnes Kanaďané z těchto javorů získávají mízu. Vyrábí se z ní, i u nás, stále oblíbenější javorový sirup, který patří k nejzdravějším sladidlům vůbec.

Jako státní symbol se javorové listy z rozlehlých kanadských javorových lesů poprvé objevily při návštěvě Eduarda VII, prince z Walesu v roce 1860. Až o více než 100 let později byl javorový list oficiálně schválen královnou Alžbětou II jako součást vlajky Kanady. Jako země Commonwealthu spadá Kanada pod vládu britských panovníků, proto Alžběta II.

Ostrý jako meč

Javor cukrový v Česku najdete jen vzácně v některých parcích nebo dendrologických sbírkách. Hodně se podobá našemu javoru mléči. Nemá však tak ostré konce listu jako javor mléč „ten je ostrý jako meč“ . Neuvidíte z jeho řapíku vytékat mléčnou šťávu. Díky tomu získal javor mléč své jméno. I z něj byla v minulosti získávána míza pro obsah cukru. Nahradila jej však cukrová třtina. Z jara na něm uvidíte nejdříve vzpřímené latovité květenství. Až později listy.

Bacha na něj na pastvinách pro koně.

Druhým zástupcem javorů přirozeně se vyskytujících v našich lesích je javor klen. Ten má na rozdíl od javoru mléče pilovité listy. Na jaře se ukážou podstatě současně s květenstvím, které bude převislé. Koňáci by měli vědět, že semena a malé rostliny tohoto druhu javoru se nesmí objevit na pastvinách. Jinak totiž hrozí dokonce až smrt koně, který by se na nich pásl, protože obsahují látky, ze kterých se v koňských játrech vytváří vysoce toxický neurotoxin.

Je libo kysané javorové listy?

Třetím zástupcem původních druhů javorů u nás je javor babyka. Ze všech třech javorů mívá nejmenší listy. Okraje listů má hladké – celokrajné se zakulacenými konci. Dříve se listy javoru babyky používaly jako krmení pro dobytek a nakládaly se podobně jako kysané zelí. Obohacovaly tak i jídelníček lidí.

Třpitící se přistěhovalec

Přistěhovalcem je u nás javor stříbrný, který při větru už z dálky zaujme stříbřitou spodní stranou listů. Pochází ze severní Ameriky. U nás ho často můžeme najít v parcích a zahradách. Nakvétá už koncem února. Patří tedy mezi první pastvu pro včely a další hmyz. Latinský název napoví, že i tenhle druh javoru má sladkou mízu, obsah cukru však nedosahuje takového množství jako u kanadského javoru cukrového.

Nakoukněte do atlasu

Syn letos dostal za úkol vytvořit listový herbář. Upřímně jsem litovala rodiče, kteří se určováním stromů zabývali naposledy na základní škole a nemají přehled, kde je v okolí hledat. Musí tak zavzpomínat jakýže je rozdíl mezi jednotlivými javory, duby a ostatními stromy, které měli děti v zadání. Se synem jsme si vzali na pomoc dva atlasy, které máme doma. Minimálně abychom zjistili latinské názvy, které chtěl syn do herbáře napsat. Ty fakt neznám :-). Oba atlasy si jsou velmi podobné. Nicméně pár rozdílů mají.

Atlas Stromy – rozpoznejte snadno 100 druhů od nakladatelství Kazda

Atlas Stromy začíná seznamem typů listů a jehličí na konci pak plody. Podle nich jsou druhy v knize řazeny. Hned na začátku tak máte jednoduché vodítko, které Vám při určování pomůže zúžit množství druhů. Pokračuje povídáním o určování stromů a jejich významu. Na straně 19 pak začíná samotný atlas. Každému stromu je věnována celá stránka. Je tu tak prostor pro bohaté věrné ilustrace a spoustu zajímavých informací o jednotlivých stromech. Překvapilo mě, že všechny javory v atlase nenajdu za sebou. Dostaly se mezi ně jiné druhy. Na základní určování v přírodě je tenhle atlas skvělý.

Stromy Evropy od nakladatelství Ševčík

Je mnohem podrobn2jší co se týče počtu druhů. Najdete tam tedy i mnohé druhy, které se u nás ve volné přírodě spíš nevyskytují, ale najdete je v parcích, zahradách a arboretech. Na obálce rozebírá jednotlivé typy listů, květů i plodů. Na začátku opět rozebírá základní informace o lese jako takovém. O tom jak byly vybírány druhy do knihy. Pokračuje základním určovacím klíčem jak podle listů, tak i jiných znaků. To Vám pomůže zúžit počet možných druhů.

Atlas jako takový je tradičně rozdělen na textovou a obrazovou stranu. Na dvojstraně je vždy několik druhů pod sebou. Můžete tak vidět základní rozlišovací znaky hned u sebe, Nevýhodou jsou menší obrázky. Spousta jich je totožných s atlasem od Kazdy. Tenhle atlas Vám více ukáže rozmanitost jednotlivých rodů. Javorů je tam hned 23, samozřejmě včetně javoru cukrového z úvodu.

Knihu seženete v antikvariátech. Minimálně na eshopech s knihami už jsem ji nenašla.témata článku:
autor:
datum vydání:
8. listopadu 2023


Diskuze k článku „„Tajemství“ javorového listu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!