Úžasná inspirace z Afriky na využití svátečního dne: Národní den sázení stromů

autor: Petr Kadlík
V naší zemi máme tolik svátečních dnů, že je jen málokdo dokáže všechny správně vyjmenovat a vysvětlit. O tom, že jejich „oslava“ často spočívá ve výletu do supermarketu radši ani nemluvit. Možná bychom si ale měli vzít příklad z jedné africké země, kde se neslaví jen dávná minulost, ale státní svátek využívají i k budování lepší budoucnosti.


Sváteční den, na jehož oslavu mají obyvatelé Keni vysadit 100 milionů nových stromů

Člověk nemusí být moc pověrčivý, ale stejně má z třináctého dne v měsíci trošku nejistý pocit. Znáte to, třináctého se vždycky něco pokazí… V Africe ale něčím podobným asi netrpí a tak v Keni naopak z 13. listopadu udělali sváteční den a vyhlásili ho za „Národní den pěstování stromů“.

Plánem je, aby ideálně každý obyvatel Keni zasadil alespoň dvě sazenice stromu. Pokud by se takový cíl podařil, tak by to v součtu mohlo znamenat 100 milionů nových stromů.

Zdroje k tomu, aby se podobný sebevědomý cíl podařilo uskutečnit, jsou k dispozici. Vláda totiž na tento den z veřejných školek zdarma po celé zemi uvolnila 150 milionů sazenic stromů.

Pokud se vám to číslo zdá ohromné, tak snad ani nechtějte vědět, jaké plány má Keňa se svou přírodou celkově. Do roku 2032 má totiž v plánu vysadit neskutečných 15 miliard stromů!

Proč Keňa tak investuje do nových stromů?

Inu, protože musí a protože chápe, že tím zachraňuje svou budoucnost. Pro představu, v roce 1990 tvořil lesní porost 12% území této země. V roce 2010 to bylo ale už jen pouhých 6% území! Zemi to ale donutilo ke změnám a tak začala zpět intenzivně zalesňovat. Dnes už tvoří les 9% území, ale to stále není dost.

Jde samozřejmě i o boj proti změnám klimatu a snížení emisí skleníkových plynů, ale nejen o to. Problém Keni je v tom, že je zde velká poptávka po dřevu a dřevěné uhlí. Dřevo tu totiž tvoří téměř tři čtvrtiny veškerých energetických potřeb celé země. Odlesňování přitom vede kromě znehodnocování půdy i k řadě konfliktů, vytváří ekologické problémy, způsobuje vymírání druhů a ještě více zhoršuje dostupnost pitné vody.

Aktuální cíl keňské vlády proto je, aby se zalesněná plocha vrátila na rozlohu 30% země. Držme jim palce, aby se jim to podařilo. Je to nejen v zájmu obyvatel Keni, ale i celého světa.


A co my?

Třeba, jednou, v lepších letech, s podobnou iniciativou přijde i naše zem. V Africe je hlavním iniciátorem prezident William Ruto a po zásluze se mu za to dostalo uznání od místních i mezinárodních osobností. Jedním z nich byl mimochodem i král Anglie Karel III., který před pár dny Keňu osobně navštívil. Je na našich politicích, kdo se toho zkusí ujmout zde.

Však když může naše většinově ateistická zem oslavovat křesťanské (a občas i kontroverzní) osobnosti dávné historie intenzivněji, než skutečně významné dny naší nedávné historie, tak třeba jednou začne využívat svátky i ke oslavě přírody a zlepšování budoucnosti. Protože jinak se může stát, že už nebude co a kde slavit.

Český svátek sázení stromů by zněl moc krásně… Nebo snad Češi nedokáží to, co dokázali Keňané?


Zdroje: CNN, BBCtémata článku:
autor:
datum vydání:
17. listopadu 2023


Diskuze k článku „Úžasná inspirace z Afriky na využití svátečního dne: Národní den sázení stromů“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru