Vláda zítra projedná antifosilní zákon, který slíbila ve svém programu. Nepřijme však místo zákona jen nezávaznou koncepci?
Ekologická organizace však upozorňuje, že zvolený cíl pro rok 2050 – snížení závislosti na fosilních palivech o 80 procent oproti roku 1990 – není dostatečný. Naše země by měla snížit svoji současnou závislost a ne porovnávat se s dobou, kdy ještě fungovalo obstarožní a extrémně plýtvavé socialistické hospodářství. I v současnosti přitom máme čtvrtou nejhorší energetickou účinnost v EU, způsobenou plýtváním – nikoliv podílem průmyslu.
Vláda se bude zabývat i otázkou zda místo zákona – který slíbila v programovém prohlášení [2] – nemá od slibu ustoupit a vytvořit pouze koncepci. Zahraniční příklady i rigorózní právní analýzy [3] však dokazují, že složitou problematiku, která se týká namátkou energetiky, bydlení i dopravy, nelze řešit resortní koncepcí.
Obdobnou legislativu přijala před sedmi lety jako první stát Velká Británie. Od té doby se se ostrovní království zbavilo už pětiny své závislosti na fosilních palivech [4]. Celková spotřeba energie je o osmnáct procent nižší než době maxima v roce 2005 a současně i nižší než před padesáti lety. Minulý rok se pro Británii stal rekordním, když srazila spotřebu energie o 6,6 procent a spotřebu fosilních paliv o osm procent [5]. Zároveň ekonomika ostrovního království loni solidně rostla: o 2,8 procenta.
Do země se – díky místní poptávce – stěhují továrny vyrábějící větrné elektrárny či úsporná auta. Od přijetí zákona se začala zvyšovat energetická efektivita domácností a dokonce se podařilo i snížit závislost dopravy na ropě [6]. Svaz britského průmyslu i odbory si existenci zákona pochvalují.
Zákony pro snížení spotřeby fosilních paliv přijali loni také v Dánsku, Finsku a Francii [7] a v minulých letech vznikly rovněž ve Švédsku, Rakousku či nejprůmyslovějším německém regionu Severním Porýní-Vestfálsku [8]. Podobná legislativa se připravuje i v Irsku a dalších státech.
Experti renomovaného Wuppertalského institut na základě podkladů oficiální vládní tzv. Pačesovy komise spočetli, že závislost ČR na fosilních palivech může do roku 2050 klesnout dokonce až o 88 procent [9].
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Vláda bude zítra rozhodovat o tom, zda se připojíme k úspěšným evropským zemím a začneme snižovat nezdravou závislost na fosilních palivech, která tíží naši ekonomiku i peněženky a znečišťuje prostředí. Antifosilní zákon by rozhýbal nejen nová čistá odvětví s tisíci nových pracovních míst, ale pomohl by také tradičnímu strojírenství a stavebnictví. Vždyť jak by se bez stavebních firem zateplovaly domy a bez strojírenských podniků vyráběly vlaky pro rychlejší a pohodlnější veřejnou dopravu?“
„Navržený cíl zákona je však potřeba zlepšit. Nemá cenu poměřovat budoucnost se socialistickým hospodářstvím roku 1990. Logické je stanovit si cíl oproti současnému stavu – ten přece potřebujeme vylepšit.“
autor:
Diskuze k článku „Vláda zítra projedná antifosilní zákon, který slíbila ve svém programu. Nepřijme však místo zákona jen nezávaznou koncepci?“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Brambory léčí i škodí | Růže šípková – nejen na nachlazení | Nejen přírodě není jedno, jestli použiješ toaleťák, kapesníček nebo vlhčený ubrousek |
zobrazit více článků... |