Vosa není nebezpečný nepřítel, ale užitečný pomocník!

autor: Zuzana Novotná
Vosa v mnoha lidech vyvolává panický strach a potřebu „zabít vosu dřív, než mi dá žihadlo“. Ve skutečnosti si ale vosy takovou pověst vůbec nezaslouží. Nejenže většinou nemají žádnou potřebu zaútočit na člověka, ale také hrají mimořádně důležitou roli v naší přírodě. Chcete o tom vědět víc?


Vosa

Můj kamarád chová vosy, mnoho let, je to největší odborník na chov vos a čmeláků v ČR - je to též jeho povolání. Ráda bych podpořila jeho snahu o zachování rovnováhy v přírodě a prozradila vám pár úžasných faktů o vose. Tak pojďme na pár faktů o vosách v zahradě, třeba si je tam příští rok budete také hýčkat.

V tomto ročním období se v ČR setkáme pouze se dvěma druhy vos: vosa obecná (Vespula vulgaris) a vosa útočná (Vespula germanica).

Vosa obecná je velmi mírumilovná vosa, je mírnější povahy než včela, neútočí ani když vložíte klidně ruku přímo do jejího hnízda, lidem se vyhýbá.

Lidé ji ale bohužel aktivně hubí, protože mají jen znalosti o vose útočné - bojí se pak zbytečně všech vos, natož jejich hnízd.

Tato obava je zcela zbytečná a nelogická - včelkám stavíme hmyzí domky, ale vose obecné, která je mírnější než včela, likvidujeme hnízda!

Vosa obecná z přírody mizí - zabíjíme ji a také nemá dostatek potravy.

Vosa obecná je nesmírně užitečným pomocníkem v naší zahradě - jediné hnízdo spořádá za jedinou hodinu 20 000 - 50 000ks otravného hmyzu - mouchy, mochničky, komáry, klíšťata - za jediný den je ve vaší zahradě bezpečno pro vás i vaše děti i pokud máte rádi luční směsi a vysoké trávy - a to je neuvěřitelný výkon!

Vosa obecná hnízdí většinou v zemi, může hnízdit také pod přístřešky, kde se jí zdá, že bude mít klid - zakládá nejpočetnější kolonie ze všech vos: kolonie mají na vrcholu 2000 - 5000 dělnic, královny chová v říjnu a hnízdo vymírá v polovině listopadu.

Vosa obecná je typicky lesní druh, predátor, který plní funkci zdravotní policie - v zahraničí probíhají studie nasazení vosy obecné zpět do lesa kvůli redukci kůrovce. Dokážete si tipnout kolik by hnízdo na vrcholu ulovilo za den brouků kůrovce? To číslo je fascinující!

Vosu obecnou od útočné poznáte na první pohled podle hlavy: obecná má na čele svislou černou linku a útočná tam má pouze tečku. Obecná je také menší a pruhy na její hrudi jsou všechny stejně úzké.

Vosa útočná se naopak naučila žít s člověkem, je sinantropní, navštěvuje popelnice, odpadkové koše, vaše stoly - není tedy plachá, ale neodbytná - díky čemuž si zajišťuje dostatek potravy.

❤ Budu ráda, když i vy podpoříte vosy v naší krajině.

❤ Všechny vosy jsou užitečné a mají svoje nezastupitelné místo v hmyzí říši jakožto vrcholový hmyzí predátor.

❤ Hýčkejte si v zahradě vosu obecnou, pro vás i vaše děti je zcela bezpečná a je vám úžasným pomocníkem v zahradě.témata článku:
autor:
Zuzana Novotná

datum vydání:
26. září 2023


Diskuze k článku „Vosa není nebezpečný nepřítel, ale užitečný pomocník!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!