Vývoj ekologického zemědělství v České republice od roku 1990
Rozhodnutí MZe ČR zrušit dotace způsobilo v letech 1993-1996 stagnaci ploch, ale zároveň mělo pozitivní vliv na kvalitativní rozvoj ekologického zemědělství. Řada podniků hospodařících ekologicky jen z důvodů dotací ukončila svou činnost, počet svazů se redukoval na dva a MZe ČR se věnovalo především přípravě metodických a legislativních kroků a sjednocování celého hnutí. V roce 1994 bylo rozhodnuto o zavedení jednotné ochranné známky pro biopotraviny a to zejména z důvodů marketingu a zviditelnění produkce na veřejnosti. V této době začali působit na českém trhu větší zpracovatelé a obchodníci a postupně se zvyšovalo povědomí spotřebitelů o tomto typu produkce.
Posledními důležitými kroky pak bylo v roce 1998 obnovení finanční podpory pro ekologické farmáře a v roce 1999 vznik nezávislé kontrolní organizace K.E.Z. o.p.s., která je zárukou dodržování přísných pravidel ekologického hospodaření. V roce 2000 došlo ke schválení zákona o ekologickém zemědělství, který stanoví pravidla pro pěstování rostlin a chov hospodářských zvířat, dále pro zpracování, dovoz, vývoz a označování bioproduktů a biopotravin. Zákon je v souladu s platnou legislativou EU o ekologickém zemědělství, tj. nařízením č. 2092/91/EEC. Ekologické zemědělství je dnes v ČR stabilizovaný zemědělský systém, který je státem podporován a je dobrou alternativou vývoje zemědělství v ČR do budoucnosti.
Celkový obrat s biopotravinami na českém trhu dosáhl v roce 2004 234 milionů Kč, což je růst o 30 % oproti roku 2003. Od roku 2002 trh vzrostl celkově o 56 %. Znamená to, že každý Čech utratil v roce 2004 průměrně přibližně 23 Kč za biopotraviny, nejvíce v řetězcích: 65 %, v bioprodejnách a prodejnách zdravé výživy: 25 %, v ostatních prodejnách potravin 2,5 % a přímo z ekofarem nebo jiným přímím marketingem se prodalo 7,5 % z celkového obratu.
Počet ekologických farem se zvýšil jen o 3,26 % na 836, počet bio výrobců vzrostl během roku 2004 o 17,25 % na 116. Zemědělská půda zařazená do systému ekologického zemědělství (EZ) dosáhla ke konci roku 2004 6,16 % podílu na celkové zemědělské půdě ČR.
Systém kontroly a certifikace ekologického zemědělství
Od 1.4.1999 je výkonem kontroly ekologického zemědělství v ČR pověřena K.E.Z. o.p.s. (Kontrola ekologického zemědělství, obecně prospěšná společnost) se sídlem v Chrudimi, www.kez.cz.
Kontrolu provádí zvlášť vyškolení inspektoři, kteří musí splňovat stanovené požadavky na vzdělání a praxi. Každý podnikatel, zařazený do systému ekologického zemědělství, musí splňovat velmi přísná pravidla daná Zákonem a Nařízením Rady EU a minimálně jedenkrát ročně je kontrolován.
autor:
Diskuze k článku „Vývoj ekologického zemědělství v České republice od roku 1990“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Neodpírejme si kapra | Jak správně přikrmovat ptáky | Jak správně větrat v zimě |
zobrazit více článků... |