Za vůní levandule po Česku

autor: Lenka Kadlíková
Právě začínají nakvétat do plné krásy levandule. Kvůli této fialovomodré nádheře a úžasné vůni však nemusíte do Provence. Udělejte si voňavý výlet na některou z českých levandulových farem či zahrad.


Oáza klidu

Už jen díky vůni a tomu, co je o levanduli známé, zjistíte, že všechny, ať už větší či menší farmy, ve vás navodí pocit klidu a uvolnění. I když kolem Vás bude spousta lidí, včetně štěbetajících dětí. V tomto článku můžete najít i farmy, které pořádají relaxační kurzy, například jógu nebo třeba masáže. Některé farmy pořádají i profi focení v levandulovém poli. Na některých se můžete ubytovat v penzionu nebo třeba ve vlastním stanu či karavanu.

Nezapomeňte na kytičku

Snad všude můžete zakoupit sušenou a v sezóně samozřejmě i čerstvou kytičku levandule. Některé farmy nabízejí i sazenice. Bude to krásný suvenýr z vašeho voňavého výletu. Voňavých věciček si ovšem můžete odvézt mnohem víc. Například polštářky, pytlíčky a další drobnosti plné levandulové vůně.

Něco na zub

Levandule lékařská je velmi oblíbená i v kuchyni. I proto se používá do Provensálských směsí koření. Naše české farmy nabízí zejména sirupy, džemy, ale i kávu, levandulový med či medovinu. Jejich levanduli používají i místní kavárny na výrobu úžasných dezertů. Na stránkách farem se můžete dočíst spoustu levandulových, jak sladkých tak i slaných, receptů.

Levandulové lázně

Už po staletí jsou známé možné účinky levandule na naše zdraví. Levandule se využívá do koupelí, mýdel a dalších kosmetických přípravků a parfémů. Oblibu se získal i esenciální olej z levandule. Na mnoha farmách můžete tyto produkty koupit a to i v biokvalitě.

První červencový víkend

Právě nastává období největšího kvetení a mnohde pořádají víkendy otevřených dveří. Je tak ideální čas vyrazit za omamnou vůní a fialovomodrou krásnou. Pokud se chcete vyhnout většímu množství lidí, využijte jiný termín, farmy mají otevřeno minimálně celý červenec. Vždy si to ale ověřte.

Krása a vůně Středomoří

Původní lokalitou výskytu levandule jsou středomořské oblasti. Asi nejznámější, kde se levandule nyní pěstuje opravdu ve velkém, je francouzská Provence. Pěstování levandule se začalo šířit nejen po celé Evropě už od středověku . U nás levanduli najdete jak na Moravě, tak třeba na Křivoklátsku nebo pod Jizerkami. Pojďme se tam podívat.

Levandulovna v podhůří Jizerek

Začneme na severu ve Frýdlandském výběžku. Na levandulovém políčku v Raspenavě můžete levanduli vnímat všemi smysly. I když jsou zde relativně drsné podmínky, jaro je tu o měsíc dřív než v sousedním Liberci a naopak tu později nastupuje zima. Levandulky tak mají dostatek času projít všemi vegetačními fázemi a osmi tisícům keříků se tu daří.

Severozápadně od Prahy

se nachází hned 4 farmy. První, kterou najdete na Kokořínsku, je zajímavá tím, že přístupná část je osázena do tvaru srdce. Na této farmě Petržílka uvidíte dvě barvy Levandule lékařské a taky Levandin. Na levandulové pole můžete narazit i pod Řípem. Zde můžete vidět desítky kultivarů levandule a vyrábějí zde olej, který sbírá ocenění v zahraničí. Od Řípu, se posuneme trošku dál na západ kde můžete navštívit venkovskou zahradu Klapý. Mimo jiné v ní najdete 600 keříků levandule.

Pokud pojedete z Klapý dále směr Praha, určitě stojí za vidění Levandulová včelnice v Beřovicích kde vyměnili řepku za levanduli, která je potravou i pro jejich včelky. Ochutnejte jejich úžasný levandulový med.

Pod Prahou

Z Beřovic se vydáme jižně na Křivoklátskou levanduli. Zde, krom samotných levandulek, šalvěje či rozmarýnu, najdete samoobslužný box, kde si můžete koupit jejich výrobky. Z Nezabudic to není daleko do Levadulového údolí. Zajeďte si tam pro certifikovanou bio levanduli a produkty z ní. Místní levadule má díky složení půdy, na které je pěstována unikátní složení, které vzbuzuje pozornost nejen českých vědců.

V Levandulovém údolí můžete levandule i adoptovat a přispět tak na další krásné projekty, které zde již probíhají nebo které plánují. Poslední zastávkou poblíž Prahy bude Královská levandule v královském zlatohorním městě Nový Knín. Pod Prahou ještě chvíli zůstaneme, ale vyrazíme až na Šumavu na malé políčko s asi 500 levandulovými keříky, kde nic nepřijde na zmar. Celá rostlinka se zde zužitkuje na okrasu, dobroty či destiluje.

Za levandulí na jižní Moravu

Ze Šumavy se přesuneme na jižní Moravu. Nejprve do Strahoviček na jednu opravdu velkou farmu, kde najdete 70 tisíc keříků levandule a levandinu pěstovaných bez chemie. Políčka farmy Levandia jsou obklopena vinohrady a poskytují nádherný výhled na Pavlovské vrchy.

Další jihomoravská levandulová farma se nachází u Hodonína. Zde najdete asi 4 tisíce sazenic 35ti kultivarů levandule. Cílem této levandulové zahrady je ukázat lidem rozmanitost kultivarů levandule.

Poslední jihomoravskou zastávkou bude Levandulová farma Na stráni v Bílých Karpatech. V tomto levandulovém království s několika tisíci keříky levandule se můžete i ubytovat.

Levandulová Haná

Z Karpat popojedeme severněji na Hanou do Bochořvence [bochořva:ns], Provence v Bochoři. Zde pěstují cca 1000 keříků levandule a levandinu v několika kultivarech. Jak je vidět z názvu farmy, mají tam rádi slovní hříčky :-). Ještě trošku severněji můžete najít Levandulový labyrint, který je zmenšenou kopií labyrintu z francouzské katedrály v Chartres. Má průměr 21 metrů a je osázen celkem 878 sazenicemi levandule lékařské.

Když se vydáte do nejvýchodnějšího cípu ČR objevíte Levanduli na kopci. Najdete tu zhruba 700 rostlin v 80ti kultivarech. Můžete tak vidět opravdovou pestrost, kterou kultivary levandule představují. O rostlinky zde pečují především ručně a v bio režimu. Trošku severněji určitě stojí za návštěvu Lavendka, oáza klidu v rodinné zahradě s 650 keříky levandule v 5ti odrůdách.

Poslední zastávka Levandulový statek Bezděkov. Krom několika desítek tisíc keříků levandule tu najdete i jiné bylinky jako je měsíček či máta. Uvítají Vás zde i s Vaším karavanem či stanem. Tak vyrazte. Teď jsou levandule nejkrásnější.

Chcete se dozvědět víc o levanduli? Mrkněte na náš starší článek.témata článku:
autor:
datum vydání:
30. června 2022


Diskuze k článku „Za vůní levandule po Česku“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!