Popenec břečťanovitý – Glechoma hederacea

autor: Mgr. Jana Hájková
Popenec břečťanovitý je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Kromě něj se u nás vyskytuje také popenec chlupatý (Glechoma hirsuta). K napsání tohoto článku mě inspiroval dotaz jedné z čtenářek našeho serveru, která chtěla vědět, jak danou rostlinu odstranit ze své zahrady. To a mnohem více se dočtete v článku.

Třída vyšší dvouděložné - (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď hluchavkovité (Lamiaceae)
Rod popenec (Glechoma)

Charakteristika

Popenec břečťanovitý neboli popenec obecný je drobná rostlinka z čeledi hluchavkovitých. Květy jsou zbarveny do zelena, někdy v kombinaci s bílou barvou. Měří 1,5-3 centimetry, jsou řapíkaté a mají srdčitý tvar. Popenec má plazivé lodyhy s drobnými namodralými až nafialovělými trubkovitými květy. Listy má vstřícné. Rostlina dorůstá až 20 centimetrů. Rostlina je schopna vytvářet i převisy a díky tomu se hodí jako doplněk např. k letničkám, kdy pefrektně vyplní zbylý půdní prostor v květináčích nebo truhlících. Jedná se o léčivku, která mimo jiné obsahuje silice, třísloviny, minerály a vitamíny, především pak vitaín C.

Rozpoznat popenec břečťanovitý od popence chlupatého není tak těžké. Jeho povrch je výrazněji pokryt chloupky. Má světlejší 2-3 centimertové listy. Jeho vůně není oproti popenci břečťanovitému tak příjemná.

Rozšíření

Tento druh rostliny se vyskytuje takřka v celé České republice. Jedná se o půdokryvnou rostlinu vytvářející rozsáhlé propletené koberce. Růst začíná brzy z jara, když se ostatní bylinky sotva probouzejí. Vyhovují jí humózní, úrodné a provlhčené půdy. Roste na slunci i v polostínu. Díky své mrazuvzdornosti můžeme tuto trvalku pěstovat více let.

Kromě výskytu například na travnatých plochách zahrad se dá pěstovat i v závěsných květináčích nebo truhlících za oknem či na balkoně. Najít ji můžeme i v lesích a na loukách. Vyskytuje se v celé České republice a takřka v celé Evropě. Dále pak v severní Asii a na východ až do Japonska. Popenec břečťanovitý je rostlina, která se velmi často vyskytuje na našich zahradách, kde ji nevítáme jako příjemného hosta. Naopak se ji sanžíme zlikvidovat. Pro jeho vyhubení doporučuji vyzkoušet herbicidy tipu BOFIX nebo ROUNDAP, případně je namíchat dohromady a po dvou měsících (v případě potřeby) znovu zopakovat. Trávník by měl zůstat zachován. Někteří doporučují také postřik STERANE. A pokud ani to nepomůže pak doporučuji, po použití herbicidů potřebné plochy znovu dosít.

A nebo možná by stačilo zastínění trávníku, protože popenec je hluchavkovitá rostlina, která má ráda vlhké a úrodné půdy. Proto trávník nezalévejte a co nejčastěji posekejte trávu velmi nízko nad zemí.

Ochrana

Tato rostlina je hojným zástupcem české flóry, její ochrana tedy není nutná.

Možné užití (a zajimavosti)

Popenec břečťanovitý byl ve středověku považován za rostlinu s magickou silou. Její léčivé schopnosti využívali staří Slované. Přidávali ji do salátů, polévek a omáček jako koření. Dnes ji lidé přidávají i do sekané, omelet nebo různých pomazánek pro zvýraznění chuti.

Nejlepší je sbírat ji hned zjara, kdy má nejvýraznější chuť. Sklízet se dá ale samozřejmě až do zimy. Výborně poslouží jako bylinka v čerstvém stavu, ale lze ji i usušit. Z jejích léčivých účinků uveďme pozitivní vliv na žaludeční problémy, rozpouštění hlenů, při kašli či na čištění krve. Výrazně také podporuje chuť k jídlu. Velmi příjemná je také koupel s výtažky z popence břečťanovitého.

český název popenec břečťanovitý
latinsky nazev Glechoma hederacea
hlavní znaky zelené vstřícné listy, modrofialové květy
rozšíření zahrady, lesy, louky celé České republiky
doba květu březen-červenec
délka života trvalka
půda vlhká, humózní
ochrana není

zdroje:
cs.wikipedia.org
zwww.zahrada.cz
www.zahrada.garten.cz
www.gurmanka.cz
botanika.borec.czautor:
datum vydání:
4. března 2010


Diskuze k článku „Popenec břečťanovitý – Glechoma hederacea“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!