Ucháč obecný- Gyromitra esculenta
| třída | Pezizomycotina |
|---|---|
| řád | kustřebkotvaré (Pezizales) |
| čeleď | chřapáčovité (Discinaceae) |
| rod | ucháč (Gyromitra) |
Charakteristika
Ucháč obecný je houba, kterou bezpečně poznáme podle jejího klobouku. Ten je až 8 centimetrů široký a má přibližně kulovitý tvar s nepravidelnostmi.1) Na povrchu jsou patrné hrbolaté výrůstky s celkem výraznými prohloubeninami. Barvu má tavěhnědou a to díky vrstvě zvané thecium. Thecium je „plodná vrstva u vřeckatých hub složená z vřecek, mezi nimiž jsou většinou i neplodná vlákna.“ Vřecko je „válcová nebo kyjovitá buňka v plodné vrstvě vřeckatých hub (theciu), uvnitř které se tvoří pohlavní výtrusy- askospory“. 1) Jedná se tedy vlastně o vrstvu buněk, která obsahuje výtrusy (spóry), díky nimž se houba rozmnožuje.
Kloubouk je částečně srortlý s třeněm a z části od něho laločnatě odstává. Třeň je bílý, výrazně nepravidelně zprohýbaný. Dosahuje výšky od 3 až do 7 centimetrů a bývá 1,5-3 centimetry tlustý. Uvnitř je dutý stejně jako klobouk, ale na rozdíl od bílé vnitřní strany klobouku je třeň jemně pýřitý, tedy načervenalý.
Jeho výtrusy jsou bez barvy a povrch mají hladký.
Ucháč obecný, někdy též nazývaný chřapáč je jedovatá houba z čeledi chřapáčovitých.
Rozšíření
Nalézt ucháče obecného můžeme v našich lesích právě nyní, tedy časně zjara, od března až zhruba do konce dubna. Ve vyšších polohách, kde se déle drží chladnějsí počasí ho lze najít i v květnu. Roste převážně v horských smrčinách nebo v nižších polohách pod borovicemi. Jeho přirozeným prostředím jsou tedy jehličnaté lesy.
Možné užití
Kvůli jeho jedovatosti ho není možné nijak efektivně využít jako surovinu v domácnosti. Spíše se jen můžeme pochlubit jeho fotografií v našem sběratelském albu.
Možnost záměny
Někteří lidé si pletou jedovatého chřapáče jamkatého s jedlým smržem, který však roste až od dubna a spíše v listnatých lesích.
| český název | ucháč obecný |
|---|---|
| latinský název | Gyromitra esculenta |
| hlavní znaky | přibližně kulovitý tvar hrbolatého a nepravidelně prohloubeného klobouku pokrytého tmavě hnědým theciem, bílý, nepravidelně zprohýbaný třeň, bezbarvé výtrusy |
| rozšíření | jehličnaté lesy |
| doba sběru | březen-duben |
| poživatelnost | jedovatá houba |
zdroje:
1) Kapesní atlas hub- Příhoda Antonín
2) cs.wikipedia.org
Foto: Jaroslav Malý - www.naturfoto.cz
autor:
Diskuze k článku „Ucháč obecný- Gyromitra esculenta“




