Zlatice prostřední - Forsythia intermedia nebo také Zlatý déšť

autor: Mgr. Jana Hájková
Zlatice prostřední lidově nazývaná zlatý déšť je nenáročná rostlina z čeledi olivovníkovitých. Utrhli jste si podle zvyku na Velikonoce pár větviček? Že ne? Stále to můžete ještě napravit. Zlatý déšť je teď v plném květu.

třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
řád hluchavkotvaré (Lamiales)
čeleď olivovníkovité (Oleaceae)
rod zlatice (Forsythia)

Charakteristika

Zlatice je keř, jež dorůstá výšky dvou až tří metrů. Větve nejprve rostou přímo vzhůru, později se odklánějí. Jedná se o opadavý, rychle rostoucí keř se střední hustotou větví. V zimním období má jen holé žluto-šedé až hnědo-černé větve, které jsou hustě posety výrazně tmavšími tečkami. Podle barvy větviček dokonce můžeme poznat stáří této rostliny. Mladé rostliny mají výrazně hnědé větve, které později šednou.

V dubnu potom rozkvete výrazně žlutými květy, kterých při pravidelném prořezávání rostliny může být velmi mnoho. Je to velmi dekorativní keř zejména v době květu. Vzhledem k tomu, že v době kdy rozkvétá jsou ještě ostatní keře a stromy bez listí zlatice doslova zazáří. Tomuto jevu se říká forzýtie. Tento žlutý poklad, kterým může být keř plně obalen má cca. 4 cm v průměru a vyrůstá po 2-3.

Tento keř je známý tím, že listy se na něm objeví až po odkvětu. Světle zelené listy mají na svých okrajích zoubky. Během léta tmavnou. Jsou vejčitě kopinaté až kopinaté. Rostlina má bohatý kořenový systém. Plodem je tobolka.

Rozšíření

Druhů rodu zlatice existuje 7, ale pouze jeden roste v Evropě, zlatice prostřední. Ostatní se vyskytují v subtropech a mírném pásu Asie. Liší se především velikostí a odstínem květů, také počtem okvětních lístků.

Rostlina je náročná na slunce. V polostínu nemusí tak dobře kvést. Potrpí si na vlhko, proto má ráda propustné a spíše humózní půdy.

Množit ji můžeme řízkováním nebo hřížením. Odborníci doporučují prořezávat ji ihned po odkvětu.

Ochrana

Tato rostlina není chráněna.

Možné užití (a zajimavosti)

Zlatice prostřední je kříženec, který pochází ze zlatice převislé (Forsythia suspensa) a zlatice zelené (Forsythia viridissima). První zmínka o jejím vypěstování sahá až k roku 1880. U nás je pěstován od roku 1910. Dnes je velmi často vysazován v parcích a na zahradách.

český název zlatice prostřední
latinský název Forsythia intermedia
hlavní znaky v době rozkvětu keř obsypán žlutými květy, zoubkaté listy, bohatě větvený
rozšíření parky, zahrady, slunná místa
doba květu březen- duben
květ (četnost) 4četné
délka života
půda vlhká, humózní, propustná
ochrana není

Zdroj:
1) cs.wikipedia.org
2) www.garten.cz
3) www.chovatelka.cz
4) www.chovatelka.cz
5) listnate-kere.atlasrostlin.cz
6) www.rostliny.net

foto: Lenka Kadlíkováautor:
datum vydání:
15. dubna 2010


Diskuze k článku „Zlatice prostřední - Forsythia intermedia nebo také Zlatý déšť“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!