Látkové pleny – ekologická i ekonomická alternativa

autor: Lenka Kadlíková
Čekáte miminko a rozhodujete jak jej budete přebalovat? Věřte že s moderními látkovými plenkami už to není takový problém jaký měly ještě naše maminky.


Za plenkové období s jednorázovkami tuna odpadu

Asi největší problém u jednorázových plen je množství odpadů který díky jejich používání vzniká. Bylo spočítáno že jedno dítě za plenkové období vyprodukuje 1 tunu odpadu z plenek, které se buď skládkují nebo spalují, čímž vniká další veliká zátěž

Větší počáteční investice do látkových plen, další náklady téměř nula

Náklady rozložené na celé plenkové období, to je jeden z argumentů maminek, které používají jednorázovky. Když si ale maminka spočítá kolik peněz ve výsledku zaplatí za jednorázové plenky a případně častější svoz komunálního odpadu zjistí, že látkové plenky vyjdou i po započtení nákladů na praní a případné žehlení mnohem levněji a to i luxusní varianta látkových plen vše v jednom.

Látkové plenky jsou vyrobeny z přírodních materiálů

Nespornou výhodou je to, že látkové pleny jsou vyrobeny z velké části z přírodních materiálů, které jsou pro miminka mnohem komfortnější co se týče prodyšnosti. Jen si dámy sami vzpomeňte když vy sami musíte chca nechca použít umělé jednorázové menstruační vložky nic příjemného že? To samé prožívají i Vaše děti v jednorázovkách. Látkové plenky jsou většinou objemnější, jsou tedy vhodnější pro novorozence a děti které mají doporučené široké balení.

Zadeček v suchu i v látkových plenkách

Traduje se, že jednorázovky jsou lepší protože na rozdíl od látkových plen odvádí vlhkost pryč od zadečku. Maminky tak hřeší a přebalují miminko méně často než by bylo třeba. V dnešní době toto umí už i látkovky.

Pohodlí nejen pro děti aneb látkové plenky vše v jednom a bez žehlení a skládání

Na trhu se objevuje několik typů látkových plen. Podrobně si o nich povíme v dalším článku na téma látkové pleny. Lze však říci, že lze již sehnat látkové pleny které se nemusí žehlit ani skládat a není nutné na ně dávat svrchní nepromokavou vrstvu. Oproti jednorázovkám je maminka pouze hodí do pračky a pověsí. Tato varianta je výborná především v situacích kdy potřebujeme dítko co nejrychleji přebalit, například na cestách, máme-li doma jen chůvu nebo třeba tatínka.

Na celé plenkové období Vám vystačí dvacet kalhotkových látkových plen

Bydlíte na vesnici a do města se s miminkem dostanete jen velmi málo? Nemáte kde skladovat velkou zásobu plen? Proč tedy plýtvat drahocenným místem a časem při nákupech? V nabídce jsou látkové pleny, které lze použít od narození miminka až do konce jeho plenkového období. Na celé toto období Vám jich stačí dvacet.

Chcete se o látkových plenkách dozvědět více? Toto je první článek z našeho miniseriálu o látkových plenkách.

Zaujaly Vás látkové plenky na tolik, že je hned chcete koupit? Najdete je na www.zenskaruka.czautor:
datum vydání:
9. července 2010


Diskuze k článku „Látkové pleny – ekologická i ekonomická alternativa“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!