Vážka rudá (Sympetrum sanguineum)

autor: Petr Šedý ml.
Hojný a krásný druh vážky

třída hmyz (Insecta)
řád Vážky (Odonata)
čeleď Vážkovití (Libellulidae)
rod Vážka (Odonata)

Vzhled

Malý druh vážky o velikosti těla 35-50mm s křídly o rozpětí 10cm. Samička bývá žlutavá s typicky žlutočervenýma očima. Sameček stejně velký se zbarvením více do červena. Nohy obou pohlaví jsou celé černé opatřené na koncích háčky pro lepší uchycení při sezení na porostu (listy, rákos).

Docela snadno zaměnitelná s vážkou obecnou. Hlavním rozpoznávacím znakem je u vážky rudé to, že má celé nohy černé , natož obecná má na nohou žlutý proužek.. Sameček této vážky je hnědočervený a samička žlutavá. Dá se rozpoznat i díky rozdílu v oku, ale to je na bližší a odbornější zkoumání.

Další rozdíly - kresba na hrudi je bez rozsáhlých černých pruhů, samci mají výrazně červené tělo a rozsáhlé černé skvrny na boku zadečku.

Rozšíření

Téměř všudypřítomný druh, vyskytující se ve všech regionech ČR. Dává však přednost nižším polohám.

Způsob života a potrava

Živý se drobným hmyzem, na který čeká nehybně sedící na větvi či stéblu trávy, jakmile se kořist přiblíží asi na 1 metr, vážka vystartuje a svými kusadly jej uloví. Po ulovení se s kořistí přesune zpět na stanoviště, kde ji v klidu spořádá.

Létá za slunečných dnů, ale je schopna přežít i několik dní o teplotě 3-5C. Ráno po chladné noci vylézá ze svého nocoviště a vystavuje tělo slunečním paprskům aby se co nejdříve zahřálo a bylo schopno letu a lovu.

Rozmnožování

Páření začíná útokem samce na samici ve vzduchu, tandem ihned usedá do porostu. Páření trvá několik minut.

Kladení vajíček probíhá v tandemu, kde samice kladou na otevřenou vodní plochu, kde vodní sloupec dosahuje jen několika centimetrů.

Vážky se vyvíjí proměnou nedokonalou tzn. že jejich vývoj nezahrnuje stádium kukly. Líhnutí probíhá nejčastěji za teplého počasí v brzkých ranních hodinách, kdy nymfa vylézá z vody do příbřežní vegetace, přichytí se zespod listu, stonku atd. a začíná se líhnout. To trvá přibližně hodinu (záleží na okolnostech). Po vylíhnutí se zdržuje kolem svlečky, kde narovnává křídla, která tvrdnou. Jakmile jsou schopna letu vážka odlétá.

Ochrana

Velice běžný druh, nechráněný zákonem.

český název Vážka rudá
latinský název sympetrum sanguineum
hlavní znaky celé černé nohy
způsob života jednotlivě v menších populačních hustotách
rozšíření v čr velmi hojná, dává přednost nižším nadm.výš.
potrava drobný létající hmyz (mouchy)
ochrana bez ochrany

Zdroje informací
1 - Kniha- Vážky české republiky
2 – Wikipedia encyklopedie
3 – osobní pozorováníautor:
datum vydání:
9. září 2010


Diskuze k článku „Vážka rudá (Sympetrum sanguineum)“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!