Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Kvalita vody ke koupání v ČR

Je tu léto a tak se většina z nás ráda vydá k nějaké té vodě. Ti z nás, kteří vyrazí k městským koupalištím, mají více méně jistotu, že voda zde bude čistá. Jak je tomu ale u přírodních lokalit?


Co nám hrozí přikoupání ve vodě se zhoršenou kvalitou?

Písník - klikněte pro zobrazení detailuPísník Podle Ministerstva zdravotnictí jsou to především střevní a žaludeční potíže. Dalšími projevy spojené s koupací vodou mohou být různá horečnatá onemocnění a zánětlivá onemocnění uší a očí. Onemocnění z vody způsobují viry, bakterie či prvoci. Tyto patogenní organismy vstupují do těla většinou při náhodném polknutí i malého množství vody. U citlivějších jedinců se mohou objevit alergické reakce (zarudlé oči, rýma nebo vyrážka.

Jak poznat zhoršenou kvalitu vody?

Pokud není na hladině vodní květ nebo zelené částečky, lze zkusit tuto metodu, kterou doporučuje ve svém textu Ministerstvo zdravotnictví: Láhev se zúženým hrdlem (lze použít třeba průhledné lahve od balených vod) naplníme zcela vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru "sekaného jehličí nebo zelené krupice" (a voda přitom zůstane čirá), jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.

Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně (aby se nezvířily usazeniny ze dna) a pozorovat, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o vodu znečištěnou sinicemi či řasami.

Existuje i několik několik zkutečností, podle kterých lze zhoršenou kvalitu vody předpokládat. Jedná se například o rybníky s inteznivním rybím hospodářstvím nebo o lokality v blízkosti ústí kanalizací ať už dešťových nebo odpadních (i s vyčištěnou vodou). V žádném případě se nedoporučuje koupání ani v místech, kde naleznete větší množství uhynulých ryb.

Informace o konkrétní lokalitě či koupališti lze získat na krajské hygienické stanici

Labe u Hradce Králové - klikněte pro zobrazení detailuLabe u Hradce Králové
autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz
Především u přírodních lokalit je dobré si nejprve zjistit aktuální informaceo kvalitě vody. nejpesnější aktuální informace získáte na krajské hygienické stanici pod kterou lokalita spadá. Problém ovšem nastane ve chvíli, kdy se chcete vykoupat v rybníce, jezeře či části řeky, která není sledována. Pak se musíte spokojit s metodami popsanými výše.

Zde nalezete dobře zpracovaný text jakým způsobem je voda KHS kontrolována a hodnocena.

Na závěr několik rad jak se bezpečně koupat

Největším nebezpečím v naší zemi není snížená jakost vody ale úrazy. Je tedy dobré se držet několika zásad. Nechodit se koupat sám, nechodit do vdy splným žaludkem nebo posilněni alkoholem. Nechoďte plavat unavení nebo rozpálení. Neskákejte do vody tam kde to neznáte. Pozor na plavební dráhy plavidel.

Přeji Vám krásné léto plné zářitků nejen z dovolené u vody.

Debata k článku 'Kvalita vody ke koupání v ČR'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz