Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Magnólie jako lék i potravina

autor: RNDr. Jiří Jakl
Nezřídka se objevují zprávy o různých "zázracích", kdy jednou to má být žen-šen, jindy třtinová melasa, hadí jed, kanna či aloe. V případě aloe u nás došlo k poměrně velkému rozšíření v kosmetice i potravinářství - pleťová kosmetika, zubní pasty, nápoje, mléčné výrobky či konzervy. Významné využití může mít i další zajímavá rostlina.

Zmínky o magnóliích (šácholanech) coby léčivých rostlinách lze zaznamenat i v českých časopisech a nakonec i u nás jsou již dostupné farmaceutické přípravky z magnólií. Známější je u nás využití magnólií coby okrasných dřevin na zahradách a vůně magnólií v kosmetických přípravcích. Jako starobylé krytosemenné rostliny jsou magnólie připomínány v hodinách botaniky a jejich zajímavostí je mimochodem i opylování brouky.

Povědomí o magnóliích se ovšem může brzy změnit. Zejména v tradiční čínské a japonské medicíně jsou magnólie používány již po staletí. Jejich nejatraktivnějšími obsahovými látkami jsou magnolol a honokiol. Jsou to látky netoxické, mají výrazné antioxidační účinky (zametači volných radikálů), uklidňující účinky (odstraňují psychické napětí a strach, úzkost, zlepšují náladu), prokázány u nich byly i účinky proti rakovinnému bujení. S tím se extrakty z magnóliové borky dostávají do farmaceutických přípravků, některé jsou k dostání i u nás. Praktickým využitím by mohly být i žvýkačky a bonbóny. Světově nejvýznamnější žvýkačková firma v roce 2008 oznámila záměr uvést na trh žvýkačky s extrakty z magnóliové borky (MBE - "Magnolia Bark Extract"). V roce 2010 tato firma již požádala Úřad pro bezpečnost potravin ve Velké Británii (FSA) o povolení umístit na trh extrakt z kůry magnólie a to jako složku potraviny nového typu (dle nařízení ES č. 258/97 se taková složka v EU běžně nekonzumovala před 15.5.1997).

V jedné pilotní studii s dobrovolníky, kteří žvýkali žvýkačku s obsahem extraktu z kůry magnólií bylo zjištěno, že po 30 minutách se snížil počet bakterií v ústech o 61,6 %, zatímco žvýkačka s obsahem mentolu redukovala počet bakterií jen o 3,6 %. Koncentrovaný extrakt během pěti minut dokonce zničil 99,9 % nežádoucích bakterií. Magnólie tak mohou hrát roli v prevenci zubního kazu a osvěžení dechu. Jen škoda, pokud by magnóliové žvýkačky měly nést jen nápis "natural germ killing" a tajemný údaj k obsahu "MBE". Tím spíše, pokud by takové žvýkačky měly být na bázi umělých sladidel.

Další informace:
www.wrigley.com
www.vitalsupport.cz
www.novinky.cz
www.creativeweb.cz
www.bezpecnostpotravin.cz
www.tigis.cz

autor:
RNDr. Jiří Jakl
www stránky: http://ebotanika.net

datum vydání:
31. července 2017


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.