Růže šípková - rosa canina

autor: Lenka Kadlíková
Zajisté znáte ten keř, který je na podzim posetý krásnými červenými šípky, které si odnášíte domů jako dekoraci do vázy či na usušení.

třídadvouděložné - Rosopsida
řádrůžokvěté - Rosales
čeleďrůžovité - Rosaceae
rodrůže - Rosa
druhrůže šípková - Rosa canina L.

Charakteristika

Planá růže, jak se někdy růži šípkové říká, je až 3 metry vysoká keřovitá rostlina se silně ostnitými větvemi, množstvím opadavých listů a hákovitě zahnutými ostny. Lichospeřené listy jsou na větvích střídavě posazeny. Pokud si list prohlédneme, zjistíme že je vejčitý až elipsovitý a na okraji pilovitý. Květy této růže jsou světlounce růžové, posazené buď jednotlivě nebo v květenství lata. Rozkvetlé šípky můžeme vidět od června do července.

Plody růže šípkové určitě všichni velmi dobře znáte. Jedná se o krásné červené šípky, které se uvnitř skládají z několika malých hranatých tvrdých nažek. Obal pro toto souplodí vznikl srůstem některých květních a stonkových částí. Celkově se však jedná o hodně variabilní druh.

Rozšíření

Šipkovou růži lze vidět po celé naší republice, po celé Evropě (kromě západní), v severozápadní Africe a Asii. Vyskytuje se na mezích polí, u cest, od nížin až do hor.

Ochrana

Není zvlášť legislativně chráněna.

Možné užití

Velmi časté a známé je využití šípků. Sbírají se v září a říjnu. Musí být vyzrálé - jasně červené a tvrdé. Po prvních mrazech se již trhají pouze pro dekorační účely. Suší se v tenkých vrstvách nejdříve na vzduchu a pak se dosouší umělým teplem do 50 stupňů. Šípky jsou oblíbené především pro svůj velký obsah vitamínu C, který blahodárně působí při jarních únavách či chřipce. Mimo čajů lze ze šípků vyrobit velmi dobré víno či marmeládu nebo džem.

český názevRůže šípková
latinsky nazevRosa canina
hlavní znakykeř s krásnými světle růřovými květy či červenými šípky
rozšířeníCelá ČR
doba květuVI - VII
délka životaTrvalka
květ (četnost)pětičetný
plod (typ)nažka (šípek je šešule - souplodí nažek)
ochrananení zvláště legislativně chráněn

zdroje:
Turistický průvodce přírodou (Handel, Zimmerová)
Kapesní herbář léčivých rostlin (Černá, Guth)

fotografie: Petr Kadlíkautor:
datum vydání:
20. října 2004


Diskuze k článku „Růže šípková - rosa canina“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!