LED žárovky - nejčastější náhrada za klasické žárovky

autor: Michal Staša
V posledních několika letech jsme se vždy v září rozloučili se skupinou klasických čirých žárovek, které již nesmí být uváděny na trh. Za ukončováním prodeje neefektivních světelných zdrojů z trhu stojí evropská směrnice o ekodesignu a konkrétně nařízení č. 244/2009/ES.

LED žárovka Nařízení nastavuje minimální energetické a kvalitativní parametry pro světelné zdroje, které obvykle užíváme v domácnostech. V září tohoto roku bude stažena skupina poslední: 40W, 25W a 15W čiré žárovky. Od září 2012 tak musí všechny čiré světelné zdroje být v energetické třídě C a lepší a matné světelné zdroje v energetické třídě A.

Nejčastější náhrady za tradiční žárovku nejsou spotřebitelům neznámé. Do svých domácností si již velmi často pořizujeme kompaktní zářivky, které mohou mít rozličná provedení, jejichž kvalita je obvykle dostačující, a které znamenají oproti žárovkám významnou úsporu (jsou obvykle v energetické třídě A). Mimo kompaktní zářivku ale existují další možnosti. Méně známou možností jsou halogenové žárovky; nejsou sice příliš úsporné v porovnání s kompaktními zářivkami (jsou obvykle v energetické třídě C), ale pracují na stejném principu jako klasické žárovky a pro běžného laika jsou k nerozeznání. Další možností náhrady jsou světelné zdroje LED s obvyklými paticemi užívanými v domácnostech, pro které se vžilo označení LED žárovky.

Vlastnosti LED žárovek

LED žárovky se v poslední době stále častěji objevují na pultech prodejen a je vhodné o nich vědět několik základních informací. Technologie LED je oproti kompaktním zářivkám a žárovkám zcela jiná a díky tomu jsou vlastnosti LED žárovek odlišné. V současnosti je největším technologickým omezením LED žárovek jejich maximální světelný tok. Dnes tak na trhu nalezneme LED žárovky, které mohou nahradit maximálně 75W klasickou žárovku. LED žárovky se tak hodí především pro náhradu menších výkonů: náhrady běžných 60W, 40W a 25W žárovek. V ostatních parametrech ale LED žárovky obvykle další světelné zdroje předčí.

Na trhu se objevuje řada různých provedení LED žárovek, takže je jimi možné nahradit jak obvyklou žárovku v běžných svítidlech (patice E27), tak také čiré svíčkové žárovky používané v lustrech (patice E14). Vzhledem k vyššímu počtu světelných zdrojů v lustru není obvykle menší výkon LED žárovek překážkou a design nás může potěšit tradičním vzhledem. Na trhu jsou jak matné, tak čiré LED žárovky, které imitují klasickou žárovku.

Významnou výhodou LED žárovek je vysoká energetická efektivita a dlouhá doba života. Většina výrobců udává dobu života 25 tisíc hodin. Některé designové LED zdroje mohou mít i menší. Řada méně známých výrobců uvádí nicméně i nereálné doby života (nad 50 tisíc hodin). Pro zvýšení doby života je vhodné dbát na kvalitní odvětrávání, tedy chlazení světelného zdroje. Energetická efektivnost LED žárovek odpovídá energetické třídě A a je obvykle o něco vyšší než u kompaktních zářivek. V budoucnosti se předpokládá další růst účinnosti.

Kvalita světla LED žárovek a komfort ovládání jsou vysoké. LED žárovky se zapínají okamžitě, doba náběhu je oproti kompaktním zářivkám nepostřehnutelná a počet sepnutí do selhání je dostatečný. Řadu typů LED žárovek je také možno stmívat v původních instalacích (na obalu světelného zdroje to musí být uvedeno). Světelné zdroje LED jsou vždy směrové, proto je pro použití v domácnosti vhodné spíše volit LED žárovky s upraveným vyzařováním do všech směrů. Může se jednat o baňku připomínající klasickou žárovku či jiný optický prvek nebo více čipů LED, které v úhrnu svítí všesměrově. Použití směrové LED žárovky ve svítidlech určených pro klasické žárovky není doporučováno – bude mít za následek jasné osvětlení jednoho místa a celkové ztemnění ostatních částí místnosti.

LED žárovka oproti kompaktní zářivce neobsahuje rtuť a při nevhodné manipulaci nehrozí její rozbití. Přesto je vhodné po skončení doby života LED žárovku recyklovat, protože obsahuje elektronické obvody.

Současnou největší nevýhodou LED žárovek je jejich vysoká cena, i když postupem času klesá. Z ekonomického hlediska je tak vhodné LED žárovky používat zejména v prostorech, ve kterých často svítíme (stále rozsvícené chodby, některé pracovny, dílny apod.). V těchto prostorech je investice do LED žárovek návratná. Za rozhodnutím pro LED žárovky mohou být také designové požadavky v případě, že nechceme použít kompaktní zářivky apod.

Technologii LED jistě patří budoucnost a postupně se prosazuje i v našich domácnostech. Abychom zamezili našemu zklamání, je vhodné vybírat kvalitní výrobky od renomovaných výrobců a zkontrolovat několik základních, výše uvedených parametrů.autor:
datum vydání:
25. června 2012


Diskuze k článku „LED žárovky - nejčastější náhrada za klasické žárovky“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!