Novohradské hory – perla jižních Čech oceněná i seznamem UNESCO

autor: Poděbradka
Vydejte se na výlet do tak trochu zapomenutého kraje Novohradských hor a nechte se okouzlit unikátně zachovalou přírodou, čistými prameny i malebnými vesničkami, jako je třeba Dobrá voda. Na ploše jen 162 km2 si přijdou na své milovníci nenáročné rodinné dovolené, pěší turistiky i cyklistiky.

Přírodní park Novohradské hory je mimořádný především vysokým stupněm zachovalosti přírodního prostředí. Pyšní se rozsáhlými lesními a lučními ekosystémy, ukázkou poslední české divočiny, zádumčivými rašeliništi a prameništi a do krajiny citlivě zasazenými rybníky. Tato kombinace skutečně dokáže okouzlit snad každého návštěvníka oblasti.

V roce 1564 proslavil tuto oblast zdejší léčivý pramen, jehož věhlas lázeňského místa později zdědil pramen objevený o něco níže v Dobré vodě. Oblast dala také vzniknout velmi unikátnímu černému sklu – hyalitu, proslavenému po celém světě a s ním související těžbě dřeva, které se plavilo po uměle zbudovaných vodních nádržích, tzv. klauzích, jež tvoří neodmyslitelnou součást rázu místní krajiny.


Vydejte se prozkoumat poslední českou divočinu

Asi nejznámější novohradskou přírodní památkou je Žofínský prales. Spolu s nedalekým pralesem Hojná voda jsou nejstaršími rezervacemi ve střední Evropě. Hojnovodský prales je veden jako vzácný také na seznamu UNESCO. Nabízí tříkilometrovou naučnou stezku, která vás seznámí s faunou i flórou pralesa, jeho historií i vlivem člověka.

Zajímavých naučných stezek najdete v Novohradských horách hned několik. Za zmínku stojí například i naučná stezka Červené Blato, která vás seznámí s dějinami těžby rašeliny a přírodním bohatstvím rašelinišť.

Zdolat byste určitě měli i nejvyšší vrchol české části Novohradských hor Kamenec (1.072 m). Tyčí se asi 3 kilometry jihozápadně od obce Pohoří na Šumavě. Samotný vrchol Kamence rozhodně dělá čest svému jménu! Je tvořen výraznými skalními hradbami a tak se, pokud chcete zdolat úplný vrchol, připravte na menší horolezecký výkon. Naplánujte si výlet do Novohradských hor, tipy naleznete zde.


Ochutnejte místní lahodné prameny

V Novohradských horách se nacházejí unikátními prameniště se zdroji velmi kvalitní vody. Zdejší prameny jsou díky neagresivnímu geologickému podloží jen slabě mineralizované. Jsou proto vhodné pro každodenní konzumaci a všechny věkové skupiny. Místní voda je také využívána pro výživu kojenců i batolat. Nejznámějšími lokalitami pramenů jsou zajisté Dobrá a Hojná voda. Vodu z Novohradských hor můžete díky známé české značce Dobrá voda ochutnat i u vás doma.

Nedaleko obce Pohoří na Šumavě, v přírodní památce Prameniště Pohořského potoka, pramení také Pohořský potok. Na jeho toku byl zbudován Pohořský rybník s oblibou využívaný k osvěžujícímu vykoupání v rašelinou zbarvené vodě.


Po stopách času

Kraj Novohradských hor má velmi bohatou historii. Minout byste neměli hrad v Nových Hradech. Původně gotické sídlo bylo po několika požárech upravováno a následně v období baroka rozšířeno. V roce 2000 bylo sídlo rozsáhle zrekonstruováno a návštěvníci se mohou těšit na prohlídku gotických interiérů, obrazové galerie nebo exponátů hyalitového skla.

K nejstarším novohradským obcím patří ojedinělá ves Žumberk, která je ideálním místem pro rodinný výlet. Je jednou ze tří dochovaných opevněných vesnic v Evropě. Zdejší gotická tvrz z 15. století, byla v 17. století přestavěna na krásný renesanční zámeček, který dnes nabízí muzejní expozici lidového malovaného nábytku.

Ten, kdo se nakonec rozhodne a Novohradské hory navštíví, měl by vědět, že tato jedinečná oblast skrývá i jedno nebezpečí. Může uchvátit natolik, že je nutné se sem vracet.

Naplánujte si rodinnou dovolenou nebo jen výlet do Novohradských hor. Tipy a mapy naleznete zde.autor:
datum vydání:
20. srpna 2012


Diskuze k článku „Novohradské hory – perla jižních Čech oceněná i seznamem UNESCO“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!