Nová zelená úsporám opět pomůže zateplování

autor: Martin Singr
Ministerstvo životního prostředí ČR včera představilo první návrh, jak si představuje Novou zelenou úsporám. Opět zde budou miliardy korun, které pomohou domácnostem i veřejným budovám snížit náklady na energie.


První zelená úsporám: Úspěch a drama na konec

Díky mezinárodní dohodě o snižování emisí skleníkových plynů měla ČR možnost prodávat emisní povolenky, které nepotřebovala. Největší zájem byl v Japonsku. Z vybraných peněz se pak financovalo zateplování budov.

Program, který představil tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, dostal název Zelená úsporám. Příjem žádostí byl spuštěn v Den Země, 22. dubna 2009. Na podzim roku 2010 byla však Zelená úsporám dalším ministrem Pavlem Drobilem ukončena. Drobilův nástupce Tomáš Chalupa pak téměř dva roky uklidňoval veřejnost, že kdo splnil podmínky, peníze dostane.

Nechyběla ani slovní přestřelka mezi Chalupou a Bursíkem. Loni v lednu tehdy nový ministr Chalupa řekl, že za problémy programu Zelená úsporám může Bursík. Ten si to ale nenechal líbit a na tiskové konferenci prohlásil, že problém je v tom, že byl program pravděpodobně z politických důvodů ukončen příliš pozdě, den po druhém kole senátních voleb. „Investice do energetických úspor má nejvyšší návratnost. Je to nejefektivnější opatření na snížení emisí skleníkových plynů, zlepšení stavu životního prostředí a zároveň snižování nákladů domácností na energie,“ prohlásil tehdy Bursík.

Dnes však může Ministerstvo životního prostředí ČR oznámit, že každý ze soukromých žadatelů, který splnil podmínky, dostal peníze. Celkem se do podzimu 2010 vyplatilo přes dvě miliardy korun, díky nimž české domácnosti snížili své účty za energie. Dalších více než sedmnáct miliard bylo proplaceno loni a letos.

Nová zelená úsporám přichází

Podobně jako původní program, Nová zelená úsporám si klade za cíl přispět ke snížení energetické náročnosti soukromých obytných domů a budov veřejné služby, jako jsou například školky, domovy pro seniory, kulturní zařízení nebo sportovní zařízení.

Realizace započaté po Novém roce mohou být zčásti financovány ze státních peněz. A čím více energie vlastník nemovitosti ušetří, tím více peněz může z programu dostat. Čtvrtinu nákladů dostane proplaceno ten, kdo si dá za cíl zateplením snížit spotřebu tepla alespoň o 40 %. Polovina nákladů bude proplacena tomu, kdo ušetří po zateplení více než 60 %. A kdo si naplánuje, že sníží účty za energie o 50 %, ten se může těšit na dotace ve výši 35 % z nákladů. První žádosti bude ale možné podávat až v srpnu 2013.

V rámci první výzvy bude připraveno pro rekonstrukce rodinných domů 1,4 miliardy korun, řekl Chalupa a dodal, že suma pro celý program je závislá na výnosu z aukcí emisních povolenek. Předpokládá se, že se do roku 2020, do kdy je program navržen, podaří získat 28 miliard korun. Úsporná zařízení nebudou podporována jen dotacemi, zejména pro ty, kteří mají hluboko do kapsy, jsou nachystány také zvýhodněné úvěry a bonusy.

Menší emise i účty za teplo

Domácnosti díky Nové zelené úsporám sníží své výdaje na energie, zejména pak za vytápění, obce mohou díky slušivým fasádám zateplených domů vylepšit svůj vzhled a na úrovni státu by se mohlo jednat o vítané oživení ekonomiky. "Profitovat z programu budou například stavebnictví, doprava nebo doprovodné služby. Jedna koruna státní podpory v programu přinese v průměru 2,84 Kč dodatečného HDP," uvědomuje si Chalupa. MŽP rovněž spočítalo, že každá koruna státní podpory přinese průměrnou úsporu energií ve výši 0,035 kWh/rok, tedy celkem 2,35 TWh/rok. Temelín pak za rok vyrobí okolo 15 TWh. U emisí bude úspora 893 kilotun za rok, to je zhruba 30 % ročních emisí CO2 velké uhelné elektrárny. Právě tyto elektrárny jsou pro ovzduší největším problémem.

Novou zelenou úsporám vítá řada nevládních organizací a třeba i Sdružení EPS ČR zahrnující aktivity výrobců expandovaného polystyrenu. "Stále ještě mnoho budov potřebuje rekonstruovat a zároveň zateplit, aby nedocházelo k úniku tepla a zbytečně vysokým výdajům za energie. Kvalitním zateplením lze snížit spotřebu energie na vytápění až o 80 %,“ prohlásil včera Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.autor:
datum vydání:
28. listopadu 2012


Diskuze k článku „Nová zelená úsporám opět pomůže zateplování“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!