Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Sýkora koňadra - Parus major

autor: Lenka Kadlíková
Nejrozšířenější a největší sýkora žíjící u nás.

třídaptáci - Aves
řád pěvci - Passeriformes
čeleďsýkorovití - Paridae
rodsýkora - parus
druhsýkora koňadta - Parus major

Vzhled

Na černé hlavě tohoto krásného ptáka se vyjímají dva bílé půlměsíce. Nad nimi jsou malá nevýrazná očka a černý zobák. Hruď a břicho má tento druh sýkory žluté, na zádech žlutá přechází v zelenavou. Letky a ocas jsou modro-bílé s černými proužkami.

Rozšíření

Jak bylo řečeno v úvodu, sýkora koňadra je naším nejrozšířenějším druhem sýkory. Vyskytuje ve všech lesích po celé Evropě a velmi často v blízkosti člověka - hlavně v zimě, kdy ji často můžeme spatřit na krmítkách.

Způsob života a potrava

Při hledání hmyzu a semen se velmi obratně pohybuje ve větvích i na zemi. Málokdy ji uvidíme chviličku postát na jednom místě. Stále někde poletuje nebo poskakuje. S chutí bez větších problémů prolézá kdejaké díry a skuliny. Naproti tomu, sýkora je dost neobratný letec a proto nelétá daleko. Jedná se o velmi bázlivého ptáka, takže pokud ho chcete pozorovat na krmítku, je nutné se chovat velmi tiše a stát bez hnutí.

Její oblíbenou lahůdkou kromě hmyzu a zrní jsou různé larvy, vajíčka, ovocné plody a další. Svou kořist dokáže získavat i podobným způsobem jako datlové, čili klepáním zobákem a odloupáváním kůry.

Rozmnožování

Své hnízdo si sýkora zakládá jak nízko nad zemí, tak i vysoko ve větvích. Vždy však v dutině. Sýkorčí hnízda nejsou příliš úhledná. Jako podklad poslouží suchá stébla, mech či kořínky. Vlastní hnízdo je pak z chlupů, vlny či peří. Do připraveného hnízda snese samička 7 - 14 vajec, která jsou zdobena rezavými až načervenalými skvrnami. Po 10 - 14 dnech se líhnou mláďata, ta zůstávají na hnízdě dalších 15 - 22 dní. Tento druh patří mezi ty, které jsou charakteristické velkou péčí o potomstvo. Na vejcích sedí střídavě samice i samec. Oba pak doprovázejí mladé ještě dlohou dobu po vylíhnutí.

Ochrana

není zvlášť legislativně chráněn

český název Sýkora koňadra
latinský názevParus major
hlavní znaky žlutá hruť a břicho, bílé půlměsíce na černé hlavě, kovově modré letky s černými proužky
způsob života v páru
rozšíření ČR celá
potrava hmyz, vajíčka, semena, plody, larvy...
doba sezení na vejcích10-14 dní
počet mláďat 7 - 14
ochrana není

zdroje:
Brehův život zvířat

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
26. listopadu 2004


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.