Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Sýkora koňadra - Parus major

autor: Lenka Kadlíková
Nejrozšířenější a největší sýkora žíjící u nás.

třídaptáci - Aves
řád pěvci - Passeriformes
čeleďsýkorovití - Paridae
rodsýkora - parus
druhsýkora koňadta - Parus major

Vzhled

Na černé hlavě tohoto krásného ptáka se vyjímají dva bílé půlměsíce. Nad nimi jsou malá nevýrazná očka a černý zobák. Hruď a břicho má tento druh sýkory žluté, na zádech žlutá přechází v zelenavou. Letky a ocas jsou modro-bílé s černými proužkami.

Rozšíření

Jak bylo řečeno v úvodu, sýkora koňadra je naším nejrozšířenějším druhem sýkory. Vyskytuje ve všech lesích po celé Evropě a velmi často v blízkosti člověka - hlavně v zimě, kdy ji často můžeme spatřit na krmítkách.

Způsob života a potrava

Při hledání hmyzu a semen se velmi obratně pohybuje ve větvích i na zemi. Málokdy ji uvidíme chviličku postát na jednom místě. Stále někde poletuje nebo poskakuje. S chutí bez větších problémů prolézá kdejaké díry a skuliny. Naproti tomu, sýkora je dost neobratný letec a proto nelétá daleko. Jedná se o velmi bázlivého ptáka, takže pokud ho chcete pozorovat na krmítku, je nutné se chovat velmi tiše a stát bez hnutí.

Její oblíbenou lahůdkou kromě hmyzu a zrní jsou různé larvy, vajíčka, ovocné plody a další. Svou kořist dokáže získavat i podobným způsobem jako datlové, čili klepáním zobákem a odloupáváním kůry.

Rozmnožování

Své hnízdo si sýkora zakládá jak nízko nad zemí, tak i vysoko ve větvích. Vždy však v dutině. Sýkorčí hnízda nejsou příliš úhledná. Jako podklad poslouží suchá stébla, mech či kořínky. Vlastní hnízdo je pak z chlupů, vlny či peří. Do připraveného hnízda snese samička 7 - 14 vajec, která jsou zdobena rezavými až načervenalými skvrnami. Po 10 - 14 dnech se líhnou mláďata, ta zůstávají na hnízdě dalších 15 - 22 dní. Tento druh patří mezi ty, které jsou charakteristické velkou péčí o potomstvo. Na vejcích sedí střídavě samice i samec. Oba pak doprovázejí mladé ještě dlohou dobu po vylíhnutí.

Ochrana

není zvlášť legislativně chráněn

český název Sýkora koňadra
latinský názevParus major
hlavní znaky žlutá hruť a břicho, bílé půlměsíce na černé hlavě, kovově modré letky s černými proužky
způsob života v páru
rozšíření ČR celá
potrava hmyz, vajíčka, semena, plody, larvy...
doba sezení na vejcích10-14 dní
počet mláďat 7 - 14
ochrana není

zdroje:
Brehův život zvířat

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
26. listopadu 2004


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.