Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Zahradní jezírka – zlatý důl pro výrobce biopreparátů

autor: Martin Hrkal
Zahradní jezírka se v posledních letech stala velmi oblíbeným prvkem jak nově budovaných zahrad, tak i těch rekonstruovaných. Vždyť kdo by nechtěl mít doma živé jezírko, s průzračnou vodou a hejnem barevných ryb. Takový kousek divoké přírody přenesený vedle domu.

Takové živé jezírko – někdy označované jako jezírko – biotop, není úplně jednoduché provozovat a spousta majitelů vybudovaných jezírek s kvalitou vody není spokojena. Velké část majitelů zahradních nebo koupacích jezírek má totiž velmi zkreslené představy, co že to vlastně také jezírko je. Velmi častý požadavek je na bazénově čistou vodu, průzračnou až na dno, ve které plavou ryby a rostou vodní rostliny. Samozřejmě celoročně. To, že v přírodních nádržích se voda v průběhu roku průběžně mění, a nemusí být vždy úplně průzračná, neberou na zřetel. Že se v každém přírodním jezírku vyskytují řasy? To je možné, ale přeci je nebudeme mít v našem jezírku doma na zahradě. Všichni hovoří o živém biotopu, aniž by vlastně chápali správný význam tohoto slova.

Na trhu se v poslední době objevila celá řada biologických přípravků, většinou na bázi bakterií a enzymů, které mají podle svých výrobců majitelům jezírek pomoci při čištění jejich nádrží. Po přečtení jejich návodů každý majitel zajásá – prakticky bezpracně jej tyto přípravky umí zbavit organických sedimentů v nádrži, výrazným způsobem omezit zakalení vody, a růst dlouhých vláknitých řas. Stačí jen opravdu málo – koupit příslušně velké balení podle objemu vody v jezírku a nasypat nebo nalít jej do nádrže. Voda se vyčistí, kaly zmizí. Opravdu? Zajímavý test těchto přípravků, jehož výsledky jsou publikovány na specializovaném webu o Bonsaiích a japonských zahradách (jehož čtenáři mají k jezírkům blízko) byl zveřejněn na koci roku 2012. Výsledky tohoto testu jsou velmi rozporuplné, žádný z testovaných přípravků do jezírek nejen že nedosáhl deklarované účinnosti, ale dokonce se jejich účinky neprojevily vůbec. Test probíhal dlouhodobě, a na renomovaném pracovišti ve spolupráci s firmou podnikající v oboru koupacích a zahradních jezírek. A o to více je jeho výsledek překvapivý, Zdá se, že zázrak se nekoná, a o čistou vodu v jezírku se opět budou muset postarat ruce jeho majitelů. Přírodní jezírko je prostě živé a ovládat jej pomocí „zázračných“ přípravků asi možné prostě není. A možná právě to je na jezírku ten důvod, proč si jej pořídit.
autor:
Martin Hrkal
email: hrkal@vladeko.cz

datum vydání:
7. února 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Debata k článku Zahradní jezírka – zlatý důl pro výrobce biopreparátů


Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 Naše další projekty: