Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Koupací jezírko na vlastní zahradě? Splněný sen nebo noční můra?

autor: Martin Hrkal
Příklon k ekologii a obecně k ekologickému chování je patrný ve všech oborech lidské činnosti, a tento trend se projevuje i na českých zahradách. V místech, kde bylo dříve možno ve velkém vidět modré ovály nafukovacích bazénů udržovaných chlorem a jinou chemií se dnes čím dál častěji objevují větší zahradní jezírka určená ke koupání. Je však tento trend podložen i reálnými výhodami, nebo se jedná jen o formu „ekologického stádního efektu“?

listování v kapitolách článku 'Koupací jezírko na vlastní zahradě? Splněný sen nebo...'
  1. Chci koupací jezírko. Na co se připravit?
  2. Údržba je nutná
  3. Proč si nepořídit koupací jezírko?
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Chci koupací biotop, ale ….

Stačí několik málo reportáží v kutilských pořadech s krásně nasnímanými záběry koupacích jezírek, a spousta majitelů bazénů by ihned měnila. Dozví se totiž, že takové jezírko je nejen krásné, živé a úžasné,ale i samočistící, bezúdržbové, levné na provoz, bez používání chemických přípravků, s celoročně krásnou, zdravou a čistou vodou a spoustu dalších. Je reálná skutečnost opravdu taková, jak se píše v reklamních materiálech firem, které tato jezírka staví? Pokud jste toho názoru, že koupací jezírko je vlastně takový bazén, ve kterém rostou vodní rostliny bez kousku zelených řas a plavou okrasné ryby, bude lépe, když u bazénu zůstanete. Docílit tohoto stavu je totiž relativně obtížné, a s opravdovým přírodním biotopem má tento stav jezírka málo společného. Ve volné přírodě se voda a její kvalita v průběhu roku mění. Logicky jiná bude brzy z jara, kdy je voda ještě po zimě studená, a jiná bude v parném létě, kdy její teplota šplhá ke 30-ti stupňům. Pokud na tuto skutečnost nejste připraveni, můžete být nemile překvapeni …

Samočistící jezírka? Jak dlouho?

Správně postavené zahradní jezírko Vám vyčistí vodní rostliny, není třeba pořizovat žádnou technologii, vodní rostliny se o vše postarají. Realita je ale mírně odlišná. Vodní rostliny hrají jistě nezastupitelnou roli v procesu biologického čištění vody. Jejich úloha je velmi důležitá při odstraňování fosforu z vody takového jezírka. Není však v jejich silách celoročně zajistit dostatečnou filtraci většího jezírka. Chápeme li (a je to velmi, velmi zjednodušující pohled) koupací jezírko jako systém s vyrovnaným množstvím živin při dobré kvalitě vody, dochází na onu rovnováhu k neustálým atakům. Takové jezírko nedokážeme zakrýt krycí plachtou, abychom zabránili spadu prachu, pylů, hmyzu a jiných nečistot na hladinu. Koupací jezírko těžko před spadem nečistoty ochráníme zastřešením. Veškeré nečistoty nám v jezírku sedimentují. Spoléhat se na to, že dojde k jejich rozkladu a transformaci živin do natě vodních rostlin je sice velmi líbivá, ale i velmi nepravdivá teze. Část nečistot totiž volně sedimentuje v mělkých částech jezírka, mezi valounky kačírku. A tato sedimentační plocha je vzhledem k obvyklé velikosti jezírek velká. Vydrží několik let, než se zaplní. Jakmile ale tento stav nastane, jde kvalita vody prudce dolů, objevují se řasy, kalná voda, zápach. Udělali jsme si filtr ze samotného jezírka, a je část jej vyčistit. Uvědomme si však, že se jedná o desítky kubíků materiálu, které ve středně velkém koupacím jezírku máme.

Koupacímu biotopu můžeme pomoci

Abychom proces stárnutí koupacího jezírka co nejvíce zpomalili, je vhodné dodržovat několik zásad, které nejsou v rozporu s přírodními principy fungování takové nádrže a zároveň jsou provozně velmi snadno realizovatelné:

Ryby v jezírku

Opravu potřebujete mít ve svém koupacím jezírku barevné koi kapry? Je biotop takového jezírka připraven na rybí výkaly? Kolik živin dodáte do nádrže formou krmení do jezírka? Opravdu si myslíte, že na to nádrž nezareaguje tvorbou zelených řas, které Vám koupání znepříjemní?


listování v kapitolách článku 'Koupací jezírko na vlastní zahradě? Splněný sen nebo...'
  1. Chci koupací jezírko. Na co se připravit?
  2. Údržba je nutná
  3. Proč si nepořídit koupací jezírko?
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »
autor:
Martin Hrkal
email: hrkal@vladeko.cz

datum vydání:
27. února 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Debata k článku Koupací jezírko na vlastní zahradě? Splněný sen nebo noční můra?


Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 Naše další projekty: