Mochna nátržník - Potentilla erecta

autor: Petra Nachtmanová
Mochna nátržník se vyskytuje poměrně hojně v naší přírodě a narazíte na ni takřka po celé ČR. V minulosti se stala velmi oblíbeným léčivým prostředkem. Znát ji můžete i pod jmény tržené koření, krevník, přetržník, galgan nebo nátržník.

třída vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
řád růžotvaré (Rosales)
podřád rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
čeleď růžovité (Rosaceae)
rod mochna (Potentilla)

Charakteristika

Mochna nátržník je charakteristická čtyřmi korunními plátky. Jedná se o vytrvalou rostlinu s výškou až 40 cm. Má dřevnatý oddenek, který je často v horní části vícehlavý. Podle různého stáří rostliny může mít zelenou, červenou až černohnědou barvu. Z oddenku vyrůstají dlouhé a poléhavé lodyhy, vyznačující se roztroušenou chlupatostí a slabším větvením v horní části. Bylinu tvoří srdčité korunní plátky ve zlatožluté barvě. Báze obsahuje oranžovou skvrnu. Květy vyrůstají z konců stonků a z úžlabí listů. Oboupohlavné a pravidelné květy mají rozměr 10 – 15 mm. Plodem jsou drobné nažky, které sedí na květním lysém lůžku. Má dlanitě složené listy. Přízemní listy jsou řapíkaté, střídavé a přisedlé lodyžní. Mají velké palisty. Jednotlivé lístky uvidíte u řapíku klínovité a s hrubě pilovitými okraji. Tvar je podlouhle obvejčitý.  

Rozšíření

Domovem nátržníku jsou Evropa, Západní Sibiř, Malá Asie, Zakavkazsko, Kavkaz, severozápadní Afrika. V Čechách můžete tuto rostlinu spatřit takřka po celém území. Mochna nátržník se hlavně vyskytuje na chudých křemičitých půdách a na aspoň občas vlhkých, nevápnitých a kyselých. Je rozšířena od nížin po místa vysoko v horách. U nás ji uvidíte nejvíce na loukách, pastvinách, všesovištích, na okrajích lesních cest, v okolí lesních porostů, rašelinišť. V některých oblastech je vzácný, protože mu nesvědčí vysušená stanoviště.  

Ochrana

Rostlina není ohrožena  

Možné užití

Zdrojem léčivé drogy Radix tormentillae jsou oddenky. Sbírají se v březnu a dubnu před tím, než začnou rašit listy. Ke sběru je vhodná i doba v září a říjnu. Při sbírání oddenky opatrně vykopejte a dejte pozor, aby se nepoškodily. Očistěte je od hlíny, zbavte kořenů a nadzemních částí. Po očištění je opláchněte vodou. Pro sušení je podélně rozřežte a vložte do umělé sušárny s maximální teplotou 40°C. Poměr seschnutí činí 3:1. Oddenky mají tmavě červenou barvu a chutnají svíravě díky obsahu tříslovin. Dále v nich naleznete triterpenické alkoholy, glykosidy, živice, organické kyseliny, barviva. K léčbě se používají ve formě odvaru nebo tinktury. Možné je zevní i vnitřní použití. Díky svíravým a protikřečovým účinkům dobře pomůže proti bolestivé menstruaci, průjmům, úplavici a při krvácení střev a žaludku. Má antibakteriální a částečně i protivirové účinky. Obklady pomohou zmírnit revmatické kloubní bolesti. Masti využijete pro pomoc s popraskanými rukami, rty, na ekzémy nebo na mokvavé vyrážky. Odvar si připravíte z půl lžičky usušených oddenků na hrnek vody. Posléze pijete dvakrát až třikrát denně. Výluh zkuste udělat z jedné lžičky oddenku na půl hrnku studené vody. Nechte vyluhovat osm hodin, poté slijte a kořeny přelijte půl hrnkem vroucí vody. Za deset minut slijte oba výluhy a pijte průběžně během dne.  

český název Mochna nátržník
latinský název Potentilla erecta
hlavní znaky vytrvalá bylina s přímou bylinou, čtyři korunní plátky, dřevnatý a nahoře často vícehlavý oddenek, výška 10 až 40 cm, lodyhy roztroušeně chlupaté a mírně větvené v horní části, trojčetné přízemní listy s velkými palisty, oboupohlavné čtyřčetné květy s průměrem 10 – 15 mm, květy mají kalich i kalíšek
rozšíření Evropa, Západní Sibiř, Malá Asie, Zakavkazsko, Kavkaz, severozápadní Afrika
výška 10 – 40 cm
doba květu květen - září
délka života víceletá
půda nevápnitá, kyselá, křemičitá
květ (četnost) čtyřčetný
plod (typ) nažka
ochrana není

Zdroje:
1 - www.biolib.cz
2 – Zelená lékárna, V.G. Rubcov a K.Beneš
Foto: Alex Auer, naturfoto.czautor:
datum vydání:
19. března 2013


Diskuze k článku „Mochna nátržník - Potentilla erecta“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!