Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Zábavná recyklace - vaječné skořápky

autor: Petr Kadlík
Recyklaci nepotřebných výrobků a surovin pokládáme za samozřejmost, většinou to pro nás ale znamená jen naplnění kontejnerů na tříděný odpad. Recyklovat se dá ale i jinak. Originálněji, zábavněji a užitečněji. Dnes vám přinášime originální tipy na využití skořápek od vajíček.

Již naše babičky dokázaly využívat skořápky z vajec pro své zdraví. Stačilo je jen omýt, upražit, rozdrtit na prášek a podávat po lžičkách. Vysoký obsah vápníku dokázal svou sílu a pomáhal například při těhotenství. Nicméně dnešní článek není o prostém drcení skořápek a jejich polykání, je o využití skořápek v původním tvaru jak ho vymyslelo japonské designové studio Nosiger.

Hatch - květináč pro malé semenáčky ze skořápek

Jednoduchý nápad, geniální výsledek. Tak by se dal označit návrh malých květináčů "Hatch". Do prázdných skořápek jednoduše dáte trošku hlíny a zasadíte semínka. Jak budou rostlinky pomalu růst a krásnět, budou si odebírat ze skořápky potřebné živiny. A až budou rostlinky příliš velké na takto malé skořípkové květináče, můžete je rovnou zasadit i se skořápkou do půdy. Skořápka se za několik let sama kompletně rozloží a ještě předá živiny půdě.

Pro spojení samotných skořápek do větší skupiny stačí například husté vteřinové lepidlo, případně tavné lepidlo. Nic, co by český domácí kutil doma nenašel :-) Skořápky můžete spojovat do tvaru šestiúhelníku tak jak je to na fotografiích, nic vám ale samozřejmě nebrání zvolit i jiný tvar a udělat si sestavu skořápek tak aby vám ideálně pasovaly například na okenní parapet.

Květináč ze skořápek od vajecKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailu

Rebirth - stínítko na světlo ze skořápek

Skořápky z vajec jsou krásné, ale také velmi lehké a poměrně dobře odolávají vyšším teplotám. Tak proč je nevyužít rovnou jako dekoraci? A pokud do jejich středu umístíte světelný zdroj způsobem, jak je to vymyšleno u světla Rebirth, budete mít efektní výsledek zaručen.

Ke konstrukci podobného osvětlení vám opět bude stačit jen kvalitní vteřinové lepidlo, což není problém. Ale k sestavení přesného tvaru osvětlení do tvaru koule jak je vidíte na fotografiích budete potřebovat i značnou dávku "japonské" trpělivosti. Výsledek za to rozhodně bude stát, takže vám držím palce :-)

Stínítko na lampu z vaječných skořápekStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailu

Autor návrhů i fotografií: designové studio Nosiger

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
14. července 2017


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.