Zábavná recyklace - vaječné skořápky

autor: Petr Kadlík
Recyklaci nepotřebných výrobků a surovin pokládáme za samozřejmost, většinou to pro nás ale znamená jen naplnění kontejnerů na tříděný odpad. Recyklovat se dá ale i jinak. Originálněji, zábavněji a užitečněji. Dnes vám přinášime originální tipy na využití skořápek od vajíček.

Již naše babičky dokázaly využívat skořápky z vajec pro své zdraví. Stačilo je jen omýt, upražit, rozdrtit na prášek a podávat po lžičkách. Vysoký obsah vápníku dokázal svou sílu a pomáhal například při těhotenství. Nicméně dnešní článek není o prostém drcení skořápek a jejich polykání, je o využití skořápek v původním tvaru jak ho vymyslelo japonské designové studio Nosiger.

Hatch - květináč pro malé semenáčky ze skořápek

Jednoduchý nápad, geniální výsledek. Tak by se dal označit návrh malých květináčů "Hatch". Do prázdných skořápek jednoduše dáte trošku hlíny a zasadíte semínka. Jak budou rostlinky pomalu růst a krásnět, budou si odebírat ze skořápky potřebné živiny. A až budou rostlinky příliš velké na takto malé skořípkové květináče, můžete je rovnou zasadit i se skořápkou do půdy. Skořápka se za několik let sama kompletně rozloží a ještě předá živiny půdě.

Pro spojení samotných skořápek do větší skupiny stačí například husté vteřinové lepidlo, případně tavné lepidlo. Nic, co by český domácí kutil doma nenašel :-) Skořápky můžete spojovat do tvaru šestiúhelníku tak jak je to na fotografiích, nic vám ale samozřejmě nebrání zvolit i jiný tvar a udělat si sestavu skořápek tak aby vám ideálně pasovaly například na okenní parapet.

Květináč ze skořápek od vajecKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuKvětináče ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailu

Rebirth - stínítko na světlo ze skořápek

Skořápky z vajec jsou krásné, ale také velmi lehké a poměrně dobře odolávají vyšším teplotám. Tak proč je nevyužít rovnou jako dekoraci? A pokud do jejich středu umístíte světelný zdroj způsobem, jak je to vymyšleno u světla Rebirth, budete mít efektní výsledek zaručen.

Ke konstrukci podobného osvětlení vám opět bude stačit jen kvalitní vteřinové lepidlo, což není problém. Ale k sestavení přesného tvaru osvětlení do tvaru koule jak je vidíte na fotografiích budete potřebovat i značnou dávku "japonské" trpělivosti. Výsledek za to rozhodně bude stát, takže vám držím palce :-)

Stínítko na lampu z vaječných skořápekStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailuStínítko na lampu ze skořápek - klikněte pro zobrazení detailu

Autor návrhů i fotografií: designové studio Nosigerautor:
datum vydání:
14. července 2017


Diskuze k článku „Zábavná recyklace - vaječné skořápky“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!