Hlíva ústřičná - Pleurotus ostreatus

autor: Ing. Lenka Drbohlavová
Hlívu ústřičnou není určitě potřeba dlouze představovat. V dnešní době má tato houba velké uplatnění v medicíně a o jejich pozitivních účincích na organismus se dočteme téměř všude. Patří u nás mezi oblíbené houby, které si často lidé pěstují sami doma.

třída stopkovýtrusé (Basidiomycetes)
řád lupenotvaré (Agaricales)
čeleď hlívovité (Pleurotaceae)
rod hlíva (Pleurotus)

Charakteristika

Hlíva ústřičná se obvykle vyskytuje ve velkých trsech. Jednotlivé plodnice se často překrývají. Klobouk tvarem připomíná ústřici a odtud také pochází její název ÚSTŘIČNÁ.

Klobouk je zaoblený, vějířového tvaru a má v průměru 5-20 cm. Bývá tlustě masitý v barvě světle hnědé až sytě modrošedé. Stářím se barva postupně stává světlejší. Klobouk je na povrchu hladký, pouze v místě, kde klobouk přirůstá ke dřevu je plstnatě chlupatý.

Třeň je postranní, krátký a tuhý. Lupeny jsou bílé, velmi husté a úzce sbíhající dolů po krátkém nebo téměř chybějícím třeni. V lupenech se často sdružuje malý hmyz, a proto je třeba před pokrmovou úpravou kloboukem jemně zatřást a hmyz tak z lupenů odstranit.

Dužnina hlívy ústřičné voní příjemně houbově. Je bílá a má tuhou a masitou strukturu. Výtrusný prach může mít od bílého až po světle levandulové zbarvení. Výtrusy jsou naopak bezbarvé a hladké.

Rozšíření

Hlíva ústřičná je rozšířena téměř po celém světě. Jedná se o běžný až hojný druh. U nás se tato houba v přírodě vyskytuje od podzimu do začátku zimy. Roste na kmenech listnatých stromů - nejčastěji topolů, buků, vrb nebo bříz, vzácně na jehličnanech. Často se objeví na mrtvých nebo odumírajících stromech.

Hlíva ústřičná se dá snadno vypěstovat i doma. Je pouze potřeba si opatřit sadbu pro domácí pěstování. Běžně je k dostání ve většině obchodů a patří mezi oblíbené houby po celém světě.

Možné užití

Hlíva ústřičná má široké využití nejen v kuchyni, ale i ve farmaceutickém průmyslu. Nejvýznamnější složkou této houby jsou určitě betaglukany, které mají velký vliv na posílení imunitního systému. Dále obsahuje řadu vitamínů a nenasycených mastných kyselin. Neméně významné jsou určitě i stopové prvky jako např. selen, železo, chrom, měď, zinek nebo jód. Z hlívy ústřičné se proto vyrábí různé farmaceutické preparáty podílející se na posílení a celkovém zlepšení stavu organismu.

Možnost záměny

K záměně by mohlo dojít v případě příbuzných hlívy ústřičné. Tyto houby se rovněž vyskytují na kmenech stromů. Jsou také jedlé, a tak případná záměna by nebyla nebezpečná. Většinou se odlišují dobou růstu a rozdílnými vzhledovými znaky.

Patří sem např. hlíva nálevkovitá - klobouk má tvar hluboké nálevky, třeň je dlouhý. Hlíva nálevkovitá roste od léta do konce podzimu. Další možnou hlívou je hlíva plicní, která je však světlejší a objevuje se již na začátku léta. Vůně je spíše mírná a moučná.

český název hlíva ústřičná
latinský název Pleurotus ostreatus
hlavní znaky roste v trsech, vějířovitý tvar klobouku, třeň krátký, bílé lupeny a dužnina, výtrusy bezbarvé, výtrusný prach bílý až světle levandulový
rozšíření na listnatých stromech - často i odumřelých
doba sběru od podzimu do začátku zimy
poživatelnost jedlá houba

zdroje:
Evans S., Kibby G., 2007: Nový kapesní atlas: Houby.
Keizer G.J., 1999: Encyklopedie hub.
Garibovová L. V., Svrček M., Baier J., 1985: Poznáváme houby.
www.cs.wikipedia.org
www.hliva-ustricna-recepty.czautor:
datum vydání:
21. května 2013


Diskuze k článku „Hlíva ústřičná - Pleurotus ostreatus“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!