Zábavná recyklace - staré knihy

autor: Petr Kadlík
Knihy po stovky let přinášejí lidem vzdělání a zábavu. Je pravděpodobné, že tak budou činit i v budoucnosti. Přesto se ale některé knihy mohou časem ukázat jako zcela nepotřebné a skončí v odpadu mezi starým papírem. Nebo by se snad daly například staré telefonní seznamy využít i zajímavěji?

Samozřejmě že by se staré knihy daly využít i lépe. Nemusíte je hned odnášet do starého papíru, můžete z nich zkusit vyrobit funkční součást vašeho bytu nebo kanceláře. Stačí jen zapojit fantazii.

Pár zajímavých tipů na využití starých knih naleznete níže galerii, snad pro vás budou inspirující a umožní vám podívat se na staré knihy zcela novým pohledem. Nebo by vás snad napadlo vyrobit z nepotřebného telefonního seznamu efektní květináč, kabelku nebo staré knihy využít jako obložení stěny a zužitkovat je tak navíc jako skvělou zvukovou a tepelnou izolaci? No, mě tedy ne...

Fotogalerie k článkuKabelky z knih - klikněte pro zobrazení detailuKvětináč z telefonního seznamu - klikněte pro zobrazení detailuKvětináč z knihy - klikněte pro zobrazení detailuObložení stěny z knih - klikněte pro zobrazení detailuKonferenční stolek z telefonních seznamů - klikněte pro zobrazení detailuPult z knih - klikněte pro zobrazení detailuKonferenční stolek z knih - klikněte pro zobrazení detailuStůl z knih - klikněte pro zobrazení detailuHodiny z dětské knihy - klikněte pro zobrazení detailuDokorace na stěnu z knihy - klikněte pro zobrazení detailuPolice z knih - klikněte pro zobrazení detailuŽidle z knih - klikněte pro zobrazení detailu
Při snaze vyrobit si ze starých knih doma něco podobného jen nezapomínejte na vlastnosti základního materiálu - tedy papíru. Pokud se knihy budou dostávat do kontatku s vodou nebo vlhkostí, tak je důležité je nalakovat vrstvou laku. Nejenom že je to ochrání, ale zároveň i zpevní. A i když jsou knihy pevné, nepřeceňujte jejich pevnost. V případě polic nebo židlí slouží knihy jen jako efektní obal, který kryje pevnou nosnou konstrukci.

Pokud by vás ani jeden z nabízených nápadů nezaujal, můžete zkusit papír zrecyklovat 'tradičně' při pokusu o výrobu domácího ručního papíru. Popsali jsme ji v jednom našem starším článku.

Zdroje ukázek znovuvyužití knih:
greendiary.com
instructables.com
etsy.com
lebleu.nl
besthousedesign.com
thisintothat.com
designeverydayblog.comautor:
datum vydání:
24. května 2013


Diskuze k článku „Zábavná recyklace - staré knihy“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!