Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Výlet do Saského Švýcarska

autor: Marek Šmíd
Přicházející letní sezona s sebou přináší mimo jiné i možnosti na překrásné výlety do přírody. V následujícím textu se budeme věnovat Česko-saskému Švýcarsku, resp. národnímu parku na německé straně, a to Národnímu parku Saské Švýcarsko na česko-německých hranicích. Národní park Saské Švýcarsko sousedí s Národním parkem České Švýcarsko. Leží 45 minut cesty autem severně od Děčína a přibližně stejný kus cesty jihovýchodně od německého města Drážďany. Prodloužený víkend je přímo ideální na probádání této nádherné oblasti.

Národní park Saské Švýcarsko se nachází v nejvýchodnější spolkové zemi Německa, v Sasku. V krajině se nachází bizarní skalní útvary, které vznikly před 90 miliony let a jsou jediné svého druhu ve střední Evropě. Rostou zde různé kapradiny, lišejníky a mechy. Park se vyznačuje hlubokým údolím, kudy protéká řeka Labe, stolovými horami a skalními soutěskami. Kromě úchvatných přírodních scenérií, které se zde začaly formovat již před 90 miliony let, mohou návštěvníci vidět i na několik druhů vzácných zvířat, jako například na vydru, rysa, čápa černého či výra velkého. Dech beroucí přírodní scenérie čekají na návštěvníky parku zejména na vyhlídkové terase Bastei. K té se dá dostat buď z blízko stojícího parkoviště. Rozmanité skalní útvary z pískovců a stoupání úzkými skalními soutěskami si lze však daleko více vychutnat, pokud výlet začne v lázeňském městečku Rathen. Do toho je vjezd autem zakázán a jedinou možností, jak se do něho dostat, je využití přívozu. Cesta na Bastie z tohoto městečka začíná romantickou procházkou kolem břehů řeky Labe. Po několika minutách se začíná stoupat úzkými skalními soutěskami, které vyžadují velikou koncentraci. Během výstupu se lze zastavit na několika panormatických vyhlídkách, ze kterých lze pozorovat labské údolí, či okolní skalní masivy obklopující řeku Labe.

Tím však trasa nekončí. Hlavním cílem výletu je vyhlídková plošina Bastei a kamenný most Basteibrücke. Vyhlídková plošina Bastei je nejstarší turistickou atrakcí Saského Švýcarska. Z ní se turistům naskýtá nádherný výhled na okolní krajinu – na údolí řeky Labe, vápencové skalní masivy, stolové hory, skalní hrad Neurathen a již zmiňovaný most Basteibrücke. Tento 76 metrů dlouhý most byl postaven pro turistické účely již v roce 1851 a spojuje vyhlídkovou plošinu s Neurathenem. Dostatek sil na konci dne se dá využít k výstupu na některou ze stolových hor tyčící se nad řekou Labe. Jednou takovou možností je výstup na 415 metrů vysokou horu Lilienstein.

Jak v Národním parku Saské Švýcarsko, tak v nedalekých Drážďanech se dá přenocovat velmi snadno. Skvělou alternativní možností k hotelovému ubytování je ubytování v soukromých apartmánech. To se zejména vyplatí, cestuje-li dvoj, či více členná skupina lidí. Platí se totiž jen za apartmán, nikoli za osobu, jako je tomu v klasických hotelových zařízeních. Takovou možnost poskytuje například internetová stránka www.wimdu.cz. Wimdu je online platforma nabízející nejen turistům na 150 000 možností ubytování po celém světě. Ubytování je poskytováno prostřednictvím hostitelů. Ti pronajímají od soukromých apartmánů v centrech měst, až po horské chaty v přírodě. Dokonce se dá najít i ubytování v nevyužitém pokoji přímo v bytě hostitele.

Následující den se můžete vydat do Drážďan. Kompletně zničené historické budovy byly po druhé světové válce zrekonstruovány. V samotném centru města leží zámek Zwinger, v němž se nachází řada muzeí a galerií. Poblíž zámku stojí Semperova opera – budova v renesančním stylu, která návštěvníky uchvátí zejména svým krásně vyzdobeným interiérem. Na břehu řeky Labe se pak tyčí římsko-katolická katedrála Nejsvětější Trojici, tzv. Hofkirche. Den v Drážďanech bohatě stačí na poznání města. Další den je již vyhrazen pro celodenní výlet po Národním parku Saské Švýcarsko.

Jak se na místo dopravit?

Jízda autem je velmi snadná. Bastei se nachází pouze pár kilometrů od česko-německých hranic, konkrétně od hraničního přechodu Hřensko-Schmilka. Rovněž velmi výhodné je využití nabídky Českých drah. Na stránce www.cd.cz/mezinarodnicestovani jsou k dispozici nabídky pro cestování v příhraničí. Jednou z nich je také nabídka tzv. jízdenky „Labe“ nebo „Skupinová víkendová jízdenka+Německo“.

Ubytování České Švýcarsko

autor:
Marek Šmíd

datum vydání:
10. června 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.