Citrony, jak je neznáte

Nikoho asi nepřekvapí známé užívání citronů do čaje v případě nemoci nebo přidávání jejich šťávy do nejrůznějších jídel. Dnes se však podíváme na účinky citronů, které nejsou v obecném podvědomí lidí a většina z nich vás tak může překvapit. Příroda zkrátka byla, je a bude blahodárná. Po přečtení článku už budete muset mít citron ve vaší kuchyni 24/7.


Osvěžení lednice

Citróny - klikněte pro zobrazení detailuCitróny
Autor: http://poudredesoi.files.wordpress.com
Pokud vaši lednici trápí nepříjemný zápach, který může narušovat i ostatní potraviny, v první řadě se ujistěte, že příčinu zápachu je třeba odstranit. Následně nasajte houbu či kus vaty citronovou šťávou a nechte ho v lednici několik hodin. Nasátá houba bude absorbovat veškerý zápach. Následně ji tak můžete vyhodit a lednice je opět svěží.

Vysoký krevní tlak a nauzea

Citrony, stejně jako banány obsahují poměrně hodně draslíku. Ten snižuje krevní tlak a zároveň také účinky nevolností a závratí (nauzea).

Mentální zdraví

Výborná je také studená voda s citronovou šťávou. Její vypití vám zlepší náladu a ulehčí tak od stresu a depresí. Do krve totiž dostanete v krátkém čase velký příval vitamínů, za což vás nepochválí jen vaše hlava, ale i tělo, jelikož bezvadně zahání únavu. Je to taková první pomoc přírodní medicíny.

Problémy s dýcháním

Citron ocení i osoby trpící astmatem či dýchacími obtíži. Citronová šťáva totiž rozpouští hlen a mírně roztahuje dýchací cesty, čímž celkově uvolňuje dýchání.

Diuretikum

Citron je tzv. diuretikum, což neznamená nic jiného, než to, že je močopudný. Citronová šťáva navíc napomáhá vyplavování toxinů z těla a zároveň poskytuje úlevu v případě artritidy a revmatismu.

Prevence proti ledvinovým kamenům

Pravidelná konzumace, například již zmíněné citronové šťávy s vodou, má za následek zvýšenou tvorbu citrátu v moči, což je chemická látka, která zabraňuje tvorbě krystalů, které následně způsobují bolestivé ledvinové kameny.

Proti stárnutí

Voda s citronem dále snižuje tvorbu volných radikálů, které jsou zodpovědné za stárnutí buněk, tedy i stárnutí kůže a její zvýšené dehydratace, náchylnosti k poškození. Voda s citronem je totiž silným antioxidantem, který navíc nemá téměř žádné kalorie.

Bolest zubů

Citronová šťáva obecně snižuje bolest zubů, ale rovněž zastavuje krvácení z dásní a je výborným podpůrným prostředkem v případě léčby paradentózy.

Čistí krev

Skrze stravu a nápoje dostáváme v dnešní době do těla během dne celou řadu toxinů a škodlivých látek. Ty samozřejmě putují krví, kterou citronová šťáva opět čistí.

Antiseptikum

Krom toho, že citronová šťáva má velmi silné antiseptické účinky, je možno ji využít k očištění vašich nehtů, které budou náhle bělejší, ale rovněž se s její pomocí můžete zbavit také nepříjemného zápachu z úst. Opět se totiž projeví její antibakteriální účinky, ale podstatou věci je, že vyrovnává pH v ústech. Tudíž zpravidla neutralizuje kyselé prostředí, přesto, že citrony jsou samy o sobě kyselé. Je totiž prokázáno, že čerstvě utrhnutý citron působí v lidském těle jako zásadotvorný.

Osvěžení vašich odpadků

Pokud začínají vaše odpadky nepříjemně zapáchat, máme pro vás jednoduchý způsob, jak se těžkého zápachu zbavit. Stačí mít připraven zbytek citronu nebo citronové kůry a ten jednoduše vhodit do spod koše nebo odpadků. Pokud budete mít trocha citronové kúry mezi odpadky pravidelně, funguje jako osvěžovač a zároveň pohlcovač těžkých nepříjemných pachů.

Rada na závěr

Pokud například rádi pečete a užíváte tak k přípravě pokrmů citronovou kůru, přesvědčte se o tom, že máte organické citróny. Citróny stříkané pesticidy totiž vypadají na pohled mnohem lépe, přesto, že obsah je zpravidla horší, ale jde hlavně o to, že chemikálie z kůry pouhou vodou obvykle nesmyjete.

Debata k článku 'Citrony, jak je neznáte'
vytisknout článekNejste si jisti významem některého odborného termínu v článku? Zkuste se poradit s naším slovníkem.

ReklamaVyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: "Ořech" a rostlina ze které pochází
Jaký ořech pochází z rostliny na obrázku?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 67%

Vyhledávání


Facebook

Tapety na plochu


tapeta Zima

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2017 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Webhosting, Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář, Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.