Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   monitoring zpráv o koronaviru   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak přežít horko v budově bez klimatizace?

Také bojujete s vedrem v kanceláři nebo doma? Snad se vám budou hodit dva tipy, jak v takovém prostoru snáze přežít. Jsem si jistý, že klimatizační jednotku popsanou v článku si zvládne 'postavit' každý.

Západ slunce - klikněte pro zobrazení detailuZápad slunce
autor: Petr Kadlík, http://www.priroda.cz

Zavřete okna, zatáhněte žaluzie!

Nejdůležitější bod je zároveň zdánlivě nejdivnější. Je přirozené, že člověk chce vyvětrat, aby se dovnitř dostal 'čerstvý' vzduch. Pokud vám ale na okna svítí přímé slunce, tak je u nich na venkovní straně budovy vzduch o dost teplejší, než ten který máte uvnitř.

Větráním se vám proto dovnitř dostane pouze ještě více teplého vzduchu, ale žádný chladivý vánek. Větrat přes den má smysl jen pouze pokud máte okna orientovaná do stínu, jinak intenzivě vyvětrejte jen ráno než začne mít slunce plnou sílu.


Udělejte si jednoduchou vodní klimatizaci!

Klimatizace nemusí být pouze drahé a nepříjemně vrčící zařízení, napájené velkým množstvím elektřiny. Můžete si jí klidně vyrobit i sami, bez jakéhokoliv nářadí a velkých investic. Stačí na to pouze využít základní fyzikální zákony. Konkrétně jde o zákon zachování energie.

Následující odstavec klidně přeskočte, pokud vás nezajímá JAK by taková klimatizace měla fungovat...

Samotnou energii nám poskytne slunce ve formě tepla. Zcela zadarmo a víc než bychom jí asi momentálně chtěli. Tuto energii necháme působit na materiál nasycený vodou, díky čemuž se voda začne pomalu odpařovat. Jako každý fyzikální proces, tak i odpařování spotřebováná energii ze svého okolí. A kde ubývá energie, ubývá i teplo. Takže se okolní prostor 'sám od sebe' pomalu ochlazuje.

Jak vyrobit jednoduchou klimatizaciIlustrační foto - klikněte pro zobrazení detailuIlustrační foto
autor: Petr Kadlík, http://www.priroda.cz

1) Vezměte větší kus čisté látky, vhodné jsou například obyčejné klasické čtvercové bavlnění plíny nebo staré prostěradlo.

2) Tuto látku důkladně namočte do čisté pitné vody a volně pověste na vnitřní stranu oken. Jestli máte nějaké další vhodné místo, můžete látku zavěsit i volně do prostoru.

3) A to je vše, teplo v místnosti se už o vaše ochlazení postará samo. Voda se bude pomalu odpařovat a tím zvolna ochlazovat vnitřní prostor. Kromě toho se v prostoru zvýší i vlhkost vzduchu, takže se vám bude lépe dýchat.

Samozřejmě nečekejte že taková 'vodní klimatizace' ochladí prostor o desítky stupňů a vy budete muset po deseti minutách od instalace vyměnit plavky za kožich. To taková to primitivní odpařovací jednotka skutečně nedokáže. Ale i ochlazení o několik stupňů vám v současných vedrech může pomoci zlepšit pohodu při práci nebo učení.

A jestli se vám zdá taková klimatizace jako ptákovina nedávající smysl, tak vězte že i drahé elektrické klimatizace fungují v podstatě na zcela stejném principu. Jen pro dosažení většího výkonu využívají místo obyčejné vody jiné médium.

Debata k článku 'Jak přežít horko v budově bez klimatizace?'

Reklama

Vyhledávání


Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Reklama© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.