Proč jíst banány?

autor: Jan Holub
Pokud navštěvujete náš web pravidelně, zcela jistě už ani nemůžete pochybovat o prospěšnosti na lidský organismus, který v sobě skrývá řada ovoce a zeleniny (zejména organické!). V dnešním článku vás hodláme seznámit s tím, proč jíst banány popř. na co jsou dobré. Jak jistě víte, v našem seriálu o zdravé výživě popisujeme obsažené látky a vitamíny dosti detailně, a to z jednoho prostého důvodu. Pro vaši informovanost – zkrátka chceme, pokud se vyskytne nějaký zdravotní problém, abyste přesně věděli, kam sáhnout a co vám může pomoci. Jídlo je totiž skutečným lékem.

Banány jsou velmi bohaté na vlákninu, ale krom toho obsahují rovnou 3 přírodní cukry – glukózu, sacharózu a fruktózu. Těch se na rozdíl od rafinovaného cukru nemusíte vůbec bát. Zmíněná kombinace 3 přirozených cukrů dává banánům doslova magické účinky. Díky tomu, je banán schopen poskytnout lidskému tělu obrovské množství energie v krátkém čase, a je tak mnohem šetrnějším řešením, než například energy drinky (inspirace pro mladé).

To však není jediné, co vám může konzumace banánů nabídnout. Pomáhají také proti depresím, osvěžují myšlení, tlumí ranní nevolnost, ochraňují ledviny proti rakovině a slouží, jako prevence proti cukrovce a osteoporóze. Velmi účinné jsou také proti kocovině, kdy pomáhají nastartovat celý organismus, který je zpravidla dehydratovaný (alkohol vysušuje).

Pokud jde o méně tradiční využití, perfektně chladí štípnutí od komára a pomáhají tak zbavit se pocitu svědění. Ocení je také kardiaci, a to především díky vysoké hodnotě draslíku. Draslík je nejdůležitější ze všech alkalických prvků těla. Je nezbytný pro přesnou funkci kardiovaskulárního systému, pro svalový tonus, k udržení rovnovážného stavu tekutin v organismu, pro mnoho enzymů, pro přeměnu glukózy v energii - glykogen, k udržování rovnováhy kyselin. Při nedostatku draslíku se zvyšuje krevní tlak a poškozuje srdce. Srdeční mrtvice u osob mladších 50 let často není zapříčiněna krevní sraženinou, ale nedostatkem draslíku.

Možná se ptáte, jak vám může prostý banán pomoci s depresí? Inu, je to velmi jednoduché. Banány obsahují velké množství tryptofanu, který se v lidském organismu mění na známý serotonin. Ten v mozku způsobuje dobrou náladu a také pocity štěstí. Pokud vás čeká fyzická aktivita – jako například práce na vaší zahradě. Dejte si předtím 2 banány. Sami zjistíte, že po práci nejste unaveni tak, jak jste byli doposud zvyklý. Jinými slovy – využívejte dary přírody, stačí o nich vědět.

Jako většina ovoce, i banány obsahují mnoho antioxidantů, čili opět zabraňují stárnutí buněk a celkově působí blaze na celý lidský organismus, včetně imunitního systému. Skvěle vyrovnána hladinu cukru v krvi. A nepřestáváte náhodou kouřit? Díky vysokému obsahu zmíněného draslíku, ale také hořčíku a celé řady vitaminu B – banány vám usnadní průběh odvykání a snižují chuť na cigaretu. O opravdu účinnou kombinaci se pak jedná v případě stevie, kterou můžete zase sladit své čaje. I ta totiž pomáhá při odvykání kouření.

A na závěr důkaz toho, že banán je opravdu všestranná záležitost. Své využití našel i v umění.autor:
datum vydání:
31. července 2013


Diskuze k článku „Proč jíst banány?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!