Počítač + pokrok = EKOLOGIE?

autor: Petr Kadlík
Jsme na internetu, takže ptát se na to jestli máte zkušenosti s počítačem je zbytečné. Používáte ho ať už ve škole, v práci nebo doma. Napadlo Vás podívat se na něj z hlediska ekologie? Nebudu mluvit o recyklaci použitých náplní z tiskáren, o nadměrné spotřebě papíru ani o recyklaci starých vyřazených počítačů. Mám na mysli pouze vlastní počítač. Tedy monitor, samotnou 'bednu' (tzv. case) a základní periferie jako klávesnice a myš.

Napadlo Vás jaký může mít vlastně dopad výroba jednoho počítače na životní prostředí? Přiznávám se, že než jsem se dozvěděl o výzkumu provedeném jednou tokijskou univerzitou tak mě ne. Tím spíš mě výsledek onoho výzkumu překvapil. A vyděsil!

Ono totiž, na výrobu jednoho počítače včetně jeho 'střev' nabitých nejnovější elektronikou a klasického 17 palcového monitoru (který je stále ještě rozšířenější než LCD display) je potřeba 22 kilogramů chemikálií, 240 kilogramů fosilních paliv a neuvěřitelných 1500 litrů vody! Zkuste si jen tak pro zajímavost vynásobit, kolik to je přírodních zdrojů při nákupu nových počítačů ve větší firmě. Řekněme takových 100 počítačových pracovišť spotřebuje 150000 litrů vody, což si můžeme představit jako bazén o šířce 5, délce 15 a hloubce 2 metry plný vody.

Zkuste na to myslet, až budete mít pocit že Váš počítač už 'nějak nestíhá' a 'kamarádovi jde ta hra o hodně rychleji'. Ne vždy znamená novější výrobek, třeba i s teoreticky nižší spotřebou energie než měl starší zmenšení zátěže pro přírodu. A nemusí jít jen o počítač, stejně to platí i s jakýmkoliv jiným spotřebním zbožím. Ona totiž každá takováto modernizace znamená zároveň i to, že na světě je jednak o trochu odpadu více a přitom i o něco přírodních zdrojů méně...

A co dělat tedy třeba s tím počítačem? Na začátku je vždy na zvážení jestli opravdu člověk musí mít nejnovější verzi programů. Důležité je to většinou jen u softwaru který se stará o bezpečnost počítače (například antivir), ale třeba takový textový editor? Vždyť i ty nejnovější programy Vám většinou udělají při běžném používání stejnou službu jako jejich o několik let starší generace. Jen právě s tím rozdílem, že ty starší verze poběží rychleji než ty nejnovější :-) I na poli samotných operačních systémů si můžete vybrat takový, který bude poskytovat to co potřebujete a přitom nebude zdaleka tak náročný jako nejnovější Windows.

Někdy to ale prostě nejde, nebo člověk opravdu potřebuje zvýšit výkon počítače. V tom případě se vždy nejdříve snažte (ať už sami nebo ve spolupráci s odborníky) o modernizaci stávajícího systému. Třeba takové zvětšení operační paměti přinese téměř vždy zrychlení počítače a někdy i zlepšení stability. Toto řešení ale hlavně podstatně méně zatíží přírodní zdroje, v případě jednoho paměťového modulu je to potřeba přibližně 1,7 kg fosilních paliv a 32 litrů vody. Také to není málo, ale ve srovnání s celým počítačem to skoro nestojí za řeč.

Ovšem i to je někdy málo a je potřeba koupit zcela nový počítač. Pak mi nezbývá než Vám přát šťastnou ruku při výběru aby Vám co možná nejdéle vydržel. A raději vyberte takový, který půjde snadno rozšiřovat a modernizovat.

Je to šetrnější k přírodě a na druhou stranu, nikdy nevíte kdy může být zavedena nová daň na prodej něčeho tak strašně neekologického jako je nový počítač! ;-)

Zdroj: server Infoworld.comautor:
datum vydání:
10. března 2004


Diskuze k článku „Počítač + pokrok = EKOLOGIE?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!