Reklamní spot Greenpeace: Invaze vetřelců v televizi

autor: Petr Kadlík
Viděli jste už film Invaze vetřelců - Alien Invasion? Ne, nejde o nejnovější horor ze série vetřelců. Jde o reklamní spot Greenpeace, který v současnosti vysílá i Česká televize.

O tom, že propagace k přírodě šetrnějšího života je potřebná nebude pravděpodobně pochybovat žádný z čtenářů našeho serveru. Jedním z nejnovějších počinů v této souvislosti je krátký film Invaze vetřelců (v anglickém originále Alien Invasion). Na objednávku organizace Greenpeace ho vytvořila britská reklamní agentura HHCL/Red Cell.

Greenpeace mezinárodně nabízí tento film k distribuci kinům a televizním stanicím. V naší republice o něj zatím žádná kina zájem neprojevila. Česká televize ho naopak přijala a zařadila ho do svého vysílání. Jak mi potvrdil pan Martin Krafl, tiskový mluvčí ČT, tak spot 'Invaze vetřelců' nemá v programu žádné pevné místo, do vysílání se zařazuje aktuálně podle časových možností (například když nějaký pořad skončí dřív než je naplánováno). Televize ho do svého programu zařazuje zdarma, Greenpeace za tuto 'reklamu' nemusí nic platit. Televizi za toto bezplatné zařazování chválím, přesto je ale na celé záležitosti několik nešťastných aspektů.

Nejdříve se na ten film ale sami podívejte. Pokud jste neměli to štěstí shlédnout ho v televizi, můžete si ho stáhnout ze stránky AlienInvasion. Prozrazovat samotný děj nebudu. Dílko je to opravdu povedené a nechci vám jeho sledování kazit tím, že budete pointu znát předem :-)

První dojem - opravdu dobrá práce, je to vtipné a přitom inteligentní, i přes pravděpodobně malý rozpočet (reklamní agentura film dělala zadarmo!) nemá člověk pocit že se při natáčení šetřilo. Film řekl přesně to, co podle Greenpeace říct měl a pravděpodobně na něj jen tak nezapomenete.

Jenže pak přijde druhý dojem, a ten už je horší. Greenpeace podle mého názoru opět udělalo tu samou chybu, jakou občas dělají a díky které má kromě řady příznivců i řadu odpůrců. Zkombinovalo vědecká fakta se svými soukromými názory a celek dále vydávají jako čistá vědecká fakta. Případně občas některá fakta sdělí jen z části.

Několik příkladů, které mě v 'Invazi vetřelců' zaujaly:

'Mají dost obnovitelných zdrojů energie, aby mohli zachránit celou planetu'.
Ano, to je pravděpodobně pravda. Problém ale je, že v současnosti nemá lidstvo žádnou technologii, která by dokázala tuto energii plně využít a nahradit stávající zdroje. A proti technologii, která sice není obnovitelná ale je za současné situace podlě řady odborníků nejméně škodlivá Greenpeace zuřivě protestuje.

'Žádejte potraviny bez GMO'
Jednak nebyl nikdy věrohodně zhoubný vliv tzv. 'GMO potravin' prokázán. Mezi 'rozumně' geneticky upravenou potravinou a potravinou 'klasicky' nakříženou z existujících odrůd není větších rozdílů. Kromě toho, počet obyvatel Země se stále zvětšuje a 'čistá příroda' bohužel nemá sílu je všechny uživit.

Podobných sdělení je tam více. Ostatně, podívejte se sami a sami to posuďte. Pokud se třeba jen 1 člověk, na kterého tato kampaň zapůsobí, začne více chránit své životní prostředí, je to určitě dobře a patří za to Greenpeace můj dík. Na druhou stranu, může přispět ke zvýšení 'GMO šílenství', vůči které byla naše republika zatím naštěstí přes veškerou snahu Greenpeace poměrně imunní. Ale reálné výsledky této kampaně ukáže až čas.

Poznámka: obrázky převzaty z oficiálních tiskových materiálů k filmu.autor:
datum vydání:
31. prosince 2004


Diskuze k článku „Reklamní spot Greenpeace: Invaze vetřelců v televizi“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!