Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Jak se změnili psi za posledních 100 let

Myslíte, že "čistokrevnost" u psů zajišťuje, že budou stále stejní a navíc zdraví? Velký omyl. Zkuste se podívat, jak se čistokrevné rasy jako buldok, jezevčíck, bulteriér a hnohé další změnily od roku 1915 do současnosti.

Jak se za 100 let změnil anglický buldok - klikněte pro zobrazení detailuJak se za 100 let změnil anglický buldok U řady psích plemen došlo k naprosto nesmyslným deformacím, které možná "dobře" vypadají na soutěžích, ale psům přinášejí jen řadu vážných zdravotních problémů.

Například změna tvaru hlavy přinesla bulteriérům problémy se zuby a častou hluchotu. Basetům i jezevčíkům se zkrátily nohy, což vede k problémům s klouby, páteří a nadváhou. Kratší hlava boxera zase pro psa znamená problémy s přehříváním a častou hluchotu. Anglický buldog na touhu po "čisté rase" doplatil čím dál kratší dobou života a řadou problémů s klouby i kůží.

Jak se za 100 let změnil bernardýn - klikněte pro zobrazení detailuJak se za 100 let změnil bernardýn Jak se za 100 let změnil německý ovčák - klikněte pro zobrazení detailuJak se za 100 let změnil německý ovčák Jak se za 100 let změnil baset - klikněte pro zobrazení detailuJak se za 100 let změnil baset Jak se za 100 let změnil jezevčík - klikněte pro zobrazení detailuJak se za 100 let změnil jezevčík Jak se za 100 let změnil boxer - klikněte pro zobrazení detailuJak se za 100 let změnil boxer Jak se za 100 let změnil mops - klikněte pro zobrazení detailuJak se za 100 let změnil mops Jak se za 100 let změnil bulteriér - klikněte pro zobrazení detailuJak se za 100 let změnil bulteriér

Psi - klikněte pro zobrazení detailuPsi
zdroj: W. E. Mason, Dogs of all Nations, 1915
Pokud Vás zajímá víc o tom, jak psi vypadali a žili v roce 1915, tak si můžete online prolistovat zajímavou dobovou publikaci Dogs of all nations (Psi všech národů).

Jakého psa máte doma vy? My úplně "obyčejného", vzniklého náhodným spojením jedné feny a psa co prostě byli ve správnou dobu na správném místě. Možná nemá ideální proporce na soutěž, ani nemá rodokmen. Ale je zdravá a spokojená.

PS: to rozhodně neznamená, že nejlepší jsou "psi z množíren"! Podobný způsob podnikání je snad to nejhorší, co se dá se psy udělat. Ale nejen na vesnici se prostě občas psi sami spojí bez ohledu na rasu nebo dokonce přání páníčků, jen na základě vzájemných sympatií a náhody :-)

Debata k článku 'Jak se změnili psi za posledních 100 let'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz