Pletené svetry pro tučňáky?

autor: Petr Kadlík
Jestli vás při pohledu na tučňáka ve svetru napadlo, že jde o nějaký další bláznivý módní výstřelek, tak asi nemůžete být dále od reality. Pletené svetry totiž tučňákům zachraňují životy!

Dokud bude naše civilizace závislá na ropě, tak bude pravděpodobně stále docházet haváriím a jejím únikům. Mezi zvířata vážně ohrožované úniky ropy patří samozřejmě i tučňáci - pokud mají peří pokryté ropou, tak se těžko pohybují, hrozí jim prochladnutí a samozřejmě také otrava. Jedna ze záchranných stanic, které se tomu snaží zabránit je Nadace Tučňák (The Penguin Foundation) na Phillipově ostrově v Austrálii, odkud pochází pletené vlněné svetry pro tučnáky.


K čemu jsou svetry tučňákům dobré?

Vůbec nejde o to, že by je měli na parádu nebo dokonce pro potěšení turistů. Tučňáky znečištěné ropou je potřeba co nejrychleji důkladně umýt, aby se sami neotrávili při snaze očistit si peří kontaminované ropou. Ale než lidé důkladně umyjí jednoho tučnáka tak to nějakou dobu trvá. Nelze ani při nejlepší snaze zajistit, aby byli všichni umyti okamžitě. Řada jich tedy musí čekat a při tom hrozí riziko, že se pokusí čistit si peří sami a tím se otráví... Se svetrem to ale nehrozí :-)

Těsný vlněný svetr tučnákům zabrání čistit si sami peří, navíc je vlna pomáhá udržovat v ideální teplotě a sama dokáže vstřebat část ropy. Právě i díky používání vlněných svetrů pro tučňáky se daří udržovat vysokou úspěšnost při záchraně tučňáků a 96% se jich časem vrací zpět do volné přírody.

Svetry záchranná stanice nekupuje, jsou to dary od lidí co chtějí tučňákům pomoci. Svetrů je při ropné havárii velká spotřeba, protože každý se použije jen jednou - od ropy ho již nelze zcela vyčistit a tak se nedá používat opakovaně. Přesto ale pokud rády pletete a chtěly byste pomoci, tak nemusíte hledat adresu na stanici ani návody pro pletení tučňáčích svetrů. Momentálně má Penguin Foundation zásoby svetrů dostatečné a nové nepotřebuje.

Pokud byste chtěli pomoci nějak jinak než svetrem při záchraně tučňáků, můžete si nějakého adoptovat.autor:
datum vydání:
19. července 2017


Diskuze k článku „Pletené svetry pro tučňáky?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!