Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Pletené svetry pro tučňáky?

Jestli vás při pohledu na tučňáka ve svetru napadlo, že jde o nějaký další bláznivý módní výstřelek, tak asi nemůžete být dále od reality. Pletené svetry totiž tučňákům zachraňují životy!

Tučňáci ve svetru - klikněte pro zobrazení detailuTučňáci ve svetruDokud bude naše civilizace závislá na ropě, tak bude pravděpodobně stále docházet haváriím a jejím únikům. Mezi zvířata vážně ohrožované úniky ropy patří samozřejmě i tučňáci - pokud mají peří pokryté ropou, tak se těžko pohybují, hrozí jim prochladnutí a samozřejmě také otrava. Jedna ze záchranných stanic, které se tomu snaží zabránit je Nadace Tučňák (The Penguin Foundation) na Phillipově ostrově v Austrálii, odkud pochází pletené vlněné svetry pro tučnáky.


K čemu jsou svetry tučňákům dobré?

Tučňák ve svetru - klikněte pro zobrazení detailuTučňák ve svetru Vůbec nejde o to, že by je měli na parádu nebo dokonce pro potěšení turistů. Tučňáky znečištěné ropou je potřeba co nejrychleji důkladně umýt, aby se sami neotrávili při snaze očistit si peří kontaminované ropou. Ale než lidé důkladně umyjí jednoho tučnáka tak to nějakou dobu trvá. Nelze ani při nejlepší snaze zajistit, aby byli všichni umyti okamžitě. Řada jich tedy musí čekat a při tom hrozí riziko, že se pokusí čistit si peří sami a tím se otráví... Se svetrem to ale nehrozí :-)

Těsný vlněný svetr tučnákům zabrání čistit si sami peří, navíc je vlna pomáhá udržovat v ideální teplotě a sama dokáže vstřebat část ropy. Právě i díky používání vlněných svetrů pro tučňáky se daří udržovat vysokou úspěšnost při záchraně tučňáků a 96% se jich časem vrací zpět do volné přírody. Tučňák ve svetru - klikněte pro zobrazení detailuTučňák ve svetru

Svetry záchranná stanice nekupuje, jsou to dary od lidí co chtějí tučňákům pomoci. Svetrů je při ropné havárii velká spotřeba, protože každý se použije jen jednou - od ropy ho již nelze zcela vyčistit a tak se nedá používat opakovaně. Přesto ale pokud rády pletete a chtěly byste pomoci, tak nemusíte hledat adresu na stanici ani návody pro pletení tučňáčích svetrů. Momentálně má Penguin Foundation zásoby svetrů dostatečné a nové nepotřebuje.

Pokud byste chtěli pomoci nějak jinak než svetrem při záchraně tučňáků, můžete si nějakého adoptovat.

Debata k článku 'Pletené svetry pro tučňáky?'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Hlemýžď

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz