Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Lukostřelba - chcete být rychlejší než Robin Hood nebo Legolas?

autor: Petr Kadlík
Luk je tradiční lovecká zbraň, ale v dnešní době hlavně skvělá zábava, sport a relax v přírodě. Pokud se při lukostřelbě budete držet dnešních pravidel, nikdy nebudete rychlí jako dávní lovci nebo válečníci. Když to ale zkusíte jako oni, možná dokážete podobně jako Lars Andersen za půl sekundy přesně vystřelit tři šípy nebo zasáhnout proti vám letící šíp.

Lukostřelba je tisíce let staré lovecké a vojenské umění, rozšířené doslova po celém světě. Dnes se vyvinulo ve sportovní odvětví s řadou disciplín a dostalo se dokonce i na olympiádu. Velké množství lidí (včetně autora tohoto článku :-) ale nevnímají lukostřelbu jako závodní disciplínu, ale především jako výborný způsob relaxace v přírodě a protažení si těla.

Jak se z lukostřelby stal za poslední desítky let sport, tak se také částečně změnila. Rychlost střelby nebyla důležitá, stejně tak schopnost přesně vystřelit za jízdy z koně nebo dokonce i při pádu ze zraněného koně. Nejdůležitější se stala hlavně maximální přesnost při střelbě na vzdálený cíl.

V bitvě nebo na lovu tomu ale bylo jinak, milimentrová přesnost nebyla to hlavní. Cíl nepostojí a stejně tak se nemůžete před výstřelem dlouhé sekundy maximálně koncentrovat. Přesně to při hraní her na hrdiny (LARP) zjistil dánský malíř Lars Andersen, který se v nich účastnil hromadných bitev jako lukostřelec - se šípy s měkkou špičkou, samozřejmě. Při jejich hraní začal objevovat, že v bitevní vřavě nejsou dnešní klasické zažité postupy lukostřelby dost rychlé. Zkusil tedy místo dnešní lukostřelecké techniky studovat tu dávnověkou.

Jako první Lars odložil toulec na zádech, který sice na zádech Robina Hooda nebo Legolase z Pánovi prstenů vypadá efektně, ale ve skutečnosti hlavně překáží. Další byla samotná technika - pokud chcete střílet skutečně rychle, musíte mít šípy připravené v ruce a třeba je i dávat na druhou stranu luku. Stejně jako staří lučištníci na historických kresbách. Nebo v případě potřeby při střelbě střídat ruku, ve které držíte luk.

Tréninku lukostřelby se Lars Andersen začal věnovat velmi intenzivně a dosáhnul díky tomu řady neskutečných úspěchů. Co říkáte například na schopnost vystřelit 3 šípy za dobu 0,6 sekundy? Nebo podobně jako dávní indiáni být schopen vystřelit 11 šípů rychleji, než první z šípů dopadne na zem? Nebo dokonce šípem zasáhnout jiný šíp, který letí proti vám?

Ale proč o tom psát - sami se podívejte na dvě videa s ukázkou jeho schopností:

Ano, ten člověk má pravděpodobně o něco rychlejší ruce a reflexy než vy nebo já. To ale neznamená, že byste se podobné techniky taky nemohli zkusit naučit. Porušíte tím řadu sportovních pravidel takže na olympiádu vás s tím nepustí, ale zlatá medaile také není všechno...

A pokud jste zatím nikdy luk v ruce nedrželi, tak to někdy zkuste. Je to opravdu fajn :-)

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
27. ledna 2015


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.