Projekt Naše mokřady pomáhá s ochranou unikátních ekosystémů. Spoléhá i na vaši pomoc

autor: ČSOP - Český svaz ochránců přírody
Podle nedávných výzkumů zmizelo za posledních 60 let na území České republiky 950 tis. ha mokřadů. Zní to neuvěřitelně, ale tato plocha odpovídá rozloze téměř celého Jihočeského kraje. Celková délka vodních toků se z původních 76 000 km zkrátila o jednu třetinu, 21 000 km toků je uzavřeno do regulovaných, betonových břehů a přibližně čtvrtina zemědělských půd je stále odvodňována trubkovou drenáží.

Takový mokřad není většinou na první pohled nic moc vábného. Hned na ten druhý ale objevíme velkou přírodní rozmanitost, kterou skrývají. Jsou útočištěm pro vážky, obojživelníky, orchideje, masožravé rostliny, čápy, volavky, čejky, bekasiny a mnoho dalších nejen vzácných, ale i krásných a pozoruhodných druhů.

Celkově patří mokřady mezi nejvýznamnější ekosystémy naší přírody. V krajině mají nezastupitelnou úlohu při pozitivním ovlivňování vodního režimu. Zadržují a postupně uvolňují mnohem více vody než umělé vodní nádrže. Mokřad o ploše pouhých 10 m² dokáže například zadržet až neuvěřitelných 9000 litrů vody.

„Právě kvůli alarmující situaci, ve které se mnoho mokřadů na našem území nachází, přišel Český svaz ochránců přírody ve spolupráci se společností Heineken Česká republika s kampaní Naše mokřady. Ta si klade za úkol vyhledávat a mapovat drobné mokřady, organizovat jejich praktickou ochranu a popularizovat celou problematiku,” říká k projektu Ing. Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Významné mokřady jsou předmětem mezinárodní Ramsarské úmluvy, která vznikla právě za účelem jejich ochrany, a Český svaz ochránců přírody již deset let některé ohrožené mokřady v rámci své kampaně Místo pro přírodu vykupuje, aby z pozice vlastníka zajistil jejich ochranu. Prvním krokem k jejich efektivní ochraně je ale vůbec dozvědět se o jejich existenci. A právě zde přichází chvíle pro každého turistu nebo milovníka přírody.

Víte o menším či větším mokřadu v blízkosti vašeho bydliště nebo na vaší oblíbené výletní trase? Podívejte se na stránku www.nasemokrady.cz a pokud tam vámi objevený mokřad nenajdete, zaznamenejte ho. Můžete přidat fotografie nebo popis živočichů a rostlin, které jste mohli pozorovat. Pokud je vámi nalezený mokřad nějakým způsobem ohrožen, ať už černou skládkou, stavební činností nebo vysycháním, umožníte Českému svazu ochránců přírody zahájit kroky k jeho vyčištění nebo ochraně.

Fotogalerie k článkuMlok skrvnitý - klikněte pro zobrazení detailuRopucha obecná - klikněte pro zobrazení detailuPrůzkum - klikněte pro zobrazení detailu
Ve spojení s kampaní Ukliďme svět již proběhlo několik akcí, v rámci kterých byly nahlášené mokřady vyčištěny od odpadků. Mokřady přitom nemusí být ohroženy pouze činností člověka. V přírodě je možné najít i opačné případy a objevit mokřad, kterému hrozí zánik nebo výrazné poškození vinou lidské nečinnosti. Stejně tak, jako projekt v současnosti připravuje úklid dalších oblastí zanesených odpadem (ať už černými skládkami nebo třeba stavební sutí), chce se do budoucna zaměřit i na péči o mokřady, kterým hrozí zánik třeba zarůstáním náletovými dřevinami.

Jen mokřady, o kterých víme, dokážeme efektivně chránit. Zapojte se proto do projektu a pomozte. Kromě dobrého pocitu můžete navíc každý měsíc získat odměny od Heinekenu! Více informací najdete na www.nasemokrady.cz.autor:
datum vydání:
23. července 2015


Diskuze k článku „Projekt Naše mokřady pomáhá s ochranou unikátních ekosystémů. Spoléhá i na vaši pomoc“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!