Lidská touha po 'užasném selfíčku' zabila delfína

autor: Petr Kadlík
Co byste dělali, kdybyste u moře na mělčině zahlédli malého delfína? Pokusili byste se ho dostat do hlubší vody, nebo byste ho vytáhli na souš, abyste ho mohli pohladit a udělat si s ním 'jedinečné selfie'?

Bohužel přesně to druhé se odehrálo v Argentině u města Santa Teresita. Delfínovce laplatského lidé zpozorovali v mělké vodě a vytáhli ho ven. A dále nastalo to, o čem kdysi mluvil už Karel Čapek: "děsím se davu, je nejkrutější a nejhloupější ze všech přírodních živlů".

Kolem malého delfína se okamžitě utvořil dav zvědavců a každý si tu "krásnou rybu" toužil pohladit a vyfotit. Bude z toho přece jedinečný záběr, se kterým se bude moci pochlubit přátelům na Facebooku, Twitteru, Instagramu a tak dál. Nikoho z nich přitom vůbec nezajímalo, že u delfínů na suchu hrozí velmi rychle dehydratace a smrt... která bohužel také nastala. A protože s mrtvým delfínem už žádnou hezkou fotku nikdo nechtěl, byl bez zájmu pohozen na pláži.

Celá událost neušla nakonec pozornosti argentiským ochráncům zvířat, kteří následně spustili kampaň informující o tom co by se mělo v podobné situaci správně dělat. Možná tak tato zbytečná smrt alespoň zachání život dalším delfínům.

Wikipedie: Delfínovec laplatský (Pontoporia blainvillei) je jediný druh rodu Pontoporia z řádu kytovců. Pro bližší určení přísluší do čeledi delfínovcovití z podřádu ozubených. Žije v ústí jihoamerické řeky Río de la Plata. Je jediným delfínovcem, který zavítá i do brakických vod atlantického pobřeží Jižní Ameriky, kde bývá spatřen v početných skupinách.

Je to nejmenší kytovec vůbec, bývá dlouhý 1,4 až 1,6 metrů, barvy hnědavě šedé až šedé a váží průvěrně 60 kg. Čelisti má silně protažené a velmi úzké a nachází se v nich průměrně 200 až 240 zubů. Jeho zrak je slabý. Při orientaci a lovu je odkázán výhradně na echolokaci, která zrak spolehlivě nahrazuje. Jeho dlouhá čelist (rezonátor a zvukovod) svědčí o výborných orientačních schopnostech. Je jediným druhem ozubených kytovců, jehož lebka je symetricky stavěná.

Jeho potravu tvoří výhradně ryby, a to sladkovodní i mořské. Samice je stejného vzhledu jako samec, špatně se rozlišují. Samice rodí většinou jen jedno mládě.

Delfínovec laplatský ve svém prostředí:autor:
datum vydání:
16. července 2017


Diskuze k článku „Lidská touha po 'užasném selfíčku' zabila delfína“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!