Máte astma? Možná vám pomůžou paraziti!

autor: Jiří Černý
Věci zjistili, že protein AIP-2 produkovaný měchovci by mohl léčit astma i různé alergie.

Měchovci jak známo dospívají ve střevech – a pokud zde chtějí přežít, musejí nějak manipulovat imunitní systém svého hostitele. Právě díky tomu možná vznikne nový lék na astma a další zánětlivé či autoimunitní choroby.

Imunolog Severine Navarro a jeho kolegové z James Cook University testovali AIP-2 na myších i lidských buňkách (od dárců alergických na prachové roztoče) a dosavadní výsledky jsou velmi dobré. U myší, kteří trpěli jistou verzí astmatu, došlo podle Navarra k „téměř úplnému zvratu onemocnění“.

Odborníci zjistili, že AIP-2 u myší posunul rovnováhu různých imunitních buněk včetně T-lymfocytů a dendritických buněk (DC), které podle všeho pomáhají potlačovat škodlivé imunitní reakce v plicích. Redukoval také aktivaci T-lymfocytů a dendritických buněk v krvi výše zmíněných dárců.

Spoluautor dotyčné studie Alex Loukas navíc upozornil na to, že byla použita rekombinantní forma AIP-2 – což znamená, že nyní je možné ho „vyrábět“ ve velkém množství. Na první farmaka založené na bázi tohoto proteinu si nicméně ještě nějakou dobu budeme muset počkat.

Zdroj: Science Translational Medicinetémata článku:
autor:
datum vydání:
27. října 2016


Diskuze k článku „Máte astma? Možná vám pomůžou paraziti!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!